Pomocníci na brýle Friend v jasných barvách
Foto: Eva Klapalová
Pavel Kurfürst ze společnosti Color-Optik, s.r.o., popisuje v rozhovoru nový výrobek firmy Centrostyle Spa z Itálie, která letos na veltrhu OPTA v Brně získala ocenění za tzv. Pomocníky na brýle Friend.
Na našich stránkách pokračujeme tímto – již třetím – rozhovorem v představování těch, kteří nám letos mohou zodpovědět otázky týkající se módy v oblasti brýlí, technologií a zajímavých nápadů. Letos, v roce 2011, zaujali svými novými brýlemi, přístroji či doplňky nejen odborníky, ale i laiky na letošním veletrhu OPTA a získali za ně ocenění. Jejich rozhovory můžete pojmout jako inspiraci a návod, čeho si všímat ve světě brýlí.
I. Pomocníci na brýle Friend
Jak vznikl nápad takzvaných Pomocníků na brýle?
Italská firma Centrostyle, autor pomocníků na brýle, se před 2–3 lety začala zaměřovat nejprve na dílenské nářadí ze silikonu. Tento materiál se dobře používá, je dobře uchopitelný, neklouže, není tvrdý jako běžný plast. Zároveň je protiskluzový, proto firmu napadlo, že silikon nepoužijí jen na nářadí – dá se totiž dobře tvarovat a barvit. Firma tedy vyvinula doplňkové produkty – šlo o to, ozvláštnit výlohu optika nebo i domácnosti. Tak vznikl sortiment s názvem Pomocníci na brýle.
Aby měli čtenáři představu – o jaký sortiment se přesně jedná?
Je to několik předmětů. První jsou stojánky, které se přisají k povrchu a nespadnou. Dotyčný si do nich dá brýle a má je v bezpečí. Lze do nich dávat i klíče nebo cokoliv jiného. Pro děti jsou v nabídce podtácky napodobující podložku pod počítačovou myš, na které je možné dát brýle nebo třeba i mobilní telefon. Pokud děti pravidelně budou odkládat brýle na jedno místo, naučí se o ně starat. Ozvláštněním je pro děti hračka-kamarád – myšička na podtácku, která svítí. Svítící hračka dítě ráno nasměruje k brýlím. Další sortiment zahrnuje box na brýle pro ty, kteří často hledají své brýle, a to nejen z důvodu zrakové nedostatečnosti. U něj je nejen světlo, box navíc reaguje na zvuk nebo pohyb – když tlesknete nebo narazíte do stolu, světlo se rozsvítí, takže brýle snadno najdete.
Jaké mají pomocníci na brýle barvy a tvary?
Tvary jsou dané, barvy jsou proměnlivé. Nejčastější barvou je výrazně oranžová, zelená, modrá, máme ale i bílou. Stojánky jsou ve dvou velikostech a v šesti barevných provedeních. Obecně jsou barvy syté a výrazné, aby nesplývaly s nábytkem. Neobvyklé jsou proto, aby byly dobře viditelné.
Silikon jste tedy použili nejprve pro nářadí do optických dílen, pak jako pomocníky na brýle. Našel ještě nějaké další uplatnění?
V loňském roce jsme ještě představili ze silikonu takzvaný modulární systém, který vnáší přehled do dílny optika. Jsou to vlastně neklouzavé přihrádky na komponenty. Tím, že jsou barevné, nemusí být ukryté vzadu v dílně, mohou být vystavené vpředu, přímo v optice. Optik nemusí odbíhat od zákazníka, může opravit obrubu přímo před ním. O modulární systém byl značný zájem. Závěr je tedy ten, že silikon byl určen na něco jiného – na nářadí – a díky jeho vlastnostem a nápadu byly vyvinuty ostatní předměty – modulární systém přihrádek a poté pomocníci na brýle.
Změnily se nějak návyky zákazníků, kteří u Vás nakupují za poslední rok?
Chování zákazníků je vždycky dané dobou. Nicméně my jsme naopak zaznamenali o silikonové produkty velký zájem. Naše firma dodává zboží optikům a těm se dobře se silikonovým nářadím pracuje. Nářadí je totiž odlišeno barevně i podle potřeby – modré nářadí je například to, které optik používá běžně, specializované má jinou barvu. A navíc, optik si může sladit barvu nářadí s barvou optiky.
II. Brýle pro slabozraké
Před sebou máme kufřík s čočkami a systémem velkých lup. Můžete mi o něm říct podrobnější informace?
Jedná se o výrobek od švédské firmy Multilens AB, což je jedinečná firma na světě, která se specializuje na pomoc slabozrakým a nabízí kompletní sortiment pomůcek pro slabozraké. Veškeré lupové pomůcky vsazují do brýlových obrub, což pro slabozrakého znamená mít volné obě ruce. Pokud používáte normální lupu, omezuje Vás to. Jednak se jedna Vaše ruka soustředí na manipulací s ní a pak taky s lupou také nemáte široké zorné pole – vidíte jen výsek.
Na pohled vypadají lupy v obrubách jako kombinace lupy a dalekohledu.
To ano a také tak fungují. Systém je samostatný, přijde ze Švédska na objednávku, optik jen zabrousí čočku, vsadí ji do brýlové obruby a do ní pak vsadí i systém, kterým je možno korigovat vzdálenost. Je to, jako kdybyste měli místo brýlové čočky na nose dalekohled, který ovládáte. Systém se proto nazývá teleskopický systém. Tyto systémy sice nemají tak velké zvětšení jako konkurenční produkty, ale důležité je široké zorné pole. Když si slabozraký sedne s těmito brýlemi
Kolik dioptrií je možné v současné době zabrousit?
Firma skončila na 65 dioptriích. Pak už nezávisí na síle čočky, ale na systému vsazeném v čočce. Pokusy pokračují dál. Pro velice slabozraké jsou schopni zabrousit v současnosti až 150 dioptrií, což na trhu není běžné.
Využívají tyto teleskopické systémy optici?
Záleží na specializaci optika, jedná se ale spíš o speciální optiky. Pokud se optika profiluje tak, že je schopna pomoci slabozrakým, zákazník si ji najde. My osobně spolupracujeme se specializovanými optikami a tyflocentry – ta koncového zákazníka osloví. Na každý kraj připadá v dnešní době na tyto případy 1 specializovaný lékař. Minulý rok nás žádalo o tento typ brýlí 30 lidí s tím, že nám půl roku trvalo představit tento systém tyfloservisům po celé České republice. Firma Multilens totiž nabízí systém jako komplexní řešení – v kufříku je základ, který se upraví až podle konkrétního požadavku.
III.
Nabízíte i brýle pro seniory. Jak jste věděli, jaké požadavky senioři na brýle mají?
Pomocí
Na co jste se chtěli přesně u brýlí pro seniory zaměřit?
Minulý rok jsme představovali obrubu pro volný čas – pružné brýle na sport. Tento materiál přímo vybízel k využití na obruby pro seniory. Brýle jsou pružné, téměř nezničitelné. Museli jsme tlumit pouze barvy – zatím máme v nabídce pro seniory černou, hnědou, fialkovou a růžovou. Čočky jsou u těchto brýlí větší, velikost očnice také – je uzpůsobena na různé typy čoček. Tyto brýle jsme přihlásili do soutěže TOP OPTA a letos se budou testovat – jak barvy, tak tvary. V dalším roce se pak jistě tvary i barvy ještě rozvinou. Podobný systém „nezničitelnosti“ jsme použili i u brýlí pro děti.
IV.
Jaká specifika jsou typická pro dětské brýle?
Děti mají jinak položený nos a vyvinutou chrupavku, což je nutné u brýlí zohlednit. Existují dokonce i novorozenecké brýle, kde je třeba být obzvlášť citlivý. Co se optik týče, věnují se dětem v mnohem menší míře než dospělým, proto existují pro děti s vadou zraku do 15 let takzvaná střediska rané péče. S nimi spolupracujeme i my, představujeme jim vždycky novou řadu brýlí.
Jaké brýle děti chtějí?
Jde o to, co chtějí děti a co jejich rodiče. Děti nechtějí plastové brýle, chtějí kovové, rodič chce ale investovat do kvality. Brýle, které nabízíme my, zaujmou děti barvami. Skla jsou z polykarbonátu. Materiálem zaujmou rodiče – jsou „nezničitelné“. Brýle jsou navíc ohebné, spojené vzadu pružinkou.
Autor: Eva Klapalová
2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o., EXPOCOMP, spol. s r.o.