Látkové okluzory z plsti s vyšívanými obrázky
Foto: Blanka Novotná
V prvním díle jsme rovněž přinesli rozhovor s představitelkou jedné ze dvou firem, které látkové okluzory v České republice nabízejí.
V našem druhém díle přinášíme rozhovor s Blankou Novotnou. Popisuje mimo jiné, jaké materiály a střihy zkoušela, než se dobrala výsledku, a jak se do propagace tohoto – na našem trhu nového výrobku – zapojila její rodina.
Jak a kdy Vás napadlo látkové okluzory vyrábět?
Vše začalo, když nám oční lékař při léčbě šilhavosti nařídil nosit náplasťový okluzor a procvičovat slabší oko. Na nalepovací okluzor si dcera během 3 dnů zvykla a každý den poctivě cvičila „lenocha“ (tak pojmenovala líné očičko). Ašak po 14 dnech se jí večer při odlepování okluzoru začala strhávat i kůže pod okem a nadále jsme oko nemohli zalepovat.
Hledala jsem tedy jinou variantu. Zjistila jsem, že plastové okluzory na brýle, které znám z dětství, se již nevyrábějí a gumové okluzory dětem také moc nevyhovují. Až na zahraničních stránkách jsem našla několik druhů látkových okluzorů, které se navlékají na brýle. Všechny modely si v podstatě byly podobné, proto jsem zhotovila obdobný střih okluzoru. Ten jsem postupně vylepšovala tak, aby plně vyhovoval, zakrýval celé oko a byl pohodlný. Dcera byla spokojená a mohla pokračovat v procvičování „lenocha“.
Z různých diskusí na internetu vím, že podobné problémy s okluzorem mají i jiné děti. Chtěla jsem pomoci i ostatním. A jelikož u nás nikdo látkové okluzory nevyráběl, začala jsem s jejich výrobou a prodejem. Byla to taková rodinná spolupráce. Manžel zajistil webové stránky e-shopu, starší dcera na stránky dodala design a hry a nejmladší dcera si zahrála na modelku s okluzorem.
Volila jste obrázkové motivy na okluzorech podle Vaší fantazie, nebo Vás na motivy navedla svými nápady, co by chtěla na okluzoru mít, Vaše dcera?
Zpočátku jsem na obrázky používala nažehlovací nášivky, ale byl problém shánět dostatečné množství obrázků. Proto jsem se obrátila na firmy s výšivkami. S výběrem obrázků mi ochotně pomáhaly obě dcery. Vybraly jsme takové, které by se líbily jak děvčatům, tak klukům.
Jaký model je nejúspěšnější?
Chlapci nejčastěji vybírají okluzor s letadlem, autíčkem a fotbalovým míčem. Děvčata si nejvíce oblíbila kočičku, koníka a berušku.
Jak dlouho Vám trvalo odzkoušení různých tvarů, než jste se dobrala kýženého výsledku?
Pár týdnů trvalo, než se mi povedlo vyrobit ten správný střih a vybrat správný materiál. Vždy po odzkoušení na dceři jsem střih okluzoru postupně upravovala. A nakonec jsem ještě přidala další záševek a na boční část poutko.
Jaký materiál jste pro výrobu okluzorů volila a proč?
Potřebovala jsem sehnat příjemný materiál, který by dobře držel tvar a netřepil se po stranách. Vyzkoušela jsem fleece, dyftýn i silnější flanel. Nakonec jsem se vrátila k osvědčené látkové plsti (z látkové plsti vyrábějí okluzory v zahraničí, např. v Americe). Okluzory z látkové plsti jsou příjemné a pohodlné.
Jak na látkové okluzory děti reagují?
Léčba okluzí je pro většinu dětí nepříjemná a stresující. Sama z dětství vím, jaké to je. Také jsem nosila okluzor a byla nucena dívat se hůře vidoucím okem. Látkový okluzor dětem léčbu zpříjemňuje. Je pohodlný, netlačí, snadněji si na něj přivyknou. Mohou si i vybrat z různých barev a obrázků. Okluzor pak berou jako doplněk k brýlím. Občas se i stává, že jim ostatní děti závidí, jakou nosí na brýlích parádu. Látkový okluzor děti vítají i z praktického důvodů, jde snadno na brýle navlékat. Pokud potřebují během dne okluzor na určité činnosti sundat, (např. na sportovní kroužky, plavání...), snadno si pak okluzor znovu nasadí.
Uvedené okluzory a více informací najdete na:
http://www.okluzoryprodeti.cz/
Autor: Eva Klapalová
2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o., EXPOCOMP, spol. s r.o.