4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Brýlové okluzory – díl I

7. 3. 2011

Okluzor pochází z latiny a souvisí se slovem uzavírat. Příhodně. Je to clona, jíž se zakrývá oko, které je zdravé, abychom rozpohybovali svaly oka slabšího, šilhajícího. Tato clona doznala za dobu své existence několika změn.

Látkový okluzor s motivem kočky pro děti

Originální velikost  Látkový okluzor s motivem kočky pro děti

Foto: Lenka Říhová

 

 

Dnešní generace čtyřicátníků si jistě vybaví šedý okluzor z plastu, který se připevňoval na brýle. Současná generace si může vybrat mezi okluzory náplasťovými (lepí se přímo na obličej), navíc s obrázky, okluzory gumovými a variantou nejnovější, okluzory látkovými, z plsti.

 

V České republice látkové okluzory vyrábějí Blanka Novotná a Lenka Říhová. Každá z nich má svou společnost. Obě okluzory vylepšovaly po vizuální i technické stránce. Obě konzultovaly s dětmi, jak okluzory vyzdobit. Položili jsme jim několik otázek.

 

V díle prvním přinášíme rozhovor s Lenkou Říhovou. V díle druhém, navazujícím, na naše otázky bude odpovídat Blanka Novotná.

 

Rodiče, kteří potřebují pro své dítko okluzor, se tedy mohou inspirovat a načerpat informace z obou rozhovorů a pak si zvolit podle vkusu svého dítěte ten, který je nejvíc zaujal.

 

První rozhovor - s Lenkou Říhovou - přinášíme níže.

 

Jak a kdy Vás napadlo látkové okluzory vyrábět?

Když byly mé dceři Emičce 3 roky, byla jí diagnostikována tupozrakost s 1 dioptrií na pravém a 4 dioptriemi na levém oku. Začala nosit brýle a za další 3 měsíce i okluzor. Zakrývat jsme museli 7 dní v týdnu po celý den - 6 dní očičko s 1 dioptrií (aby více trénovalo slabší oko) a 1 den oko se 4 dioptriemi.

V optice jsme vybrali náplasťové okluzory, na které si mohla Emička každý den vybrat jiný obrázek. V tom problém nebyl, na nošení se těšila, až jsem byla překvapená, jak všechno hladce probíhá.

 

První velmi špatná zkušenost však přišla brzy, hned první večer, kdy přišla chvíle snímání náplasti. Křik, pláč a červená, napuchlá, podrážděná pokožka kolem oka, která dcerku velmi pálila. Druhý den ráno se jí navíc na tomto místě udělal strup. Zkusili jsme okluzor před odlepováním namastit, větší úspěch to však nepřineslo. Z původní radosti nosit okluzor se stalo naprosté odmítání.

 

Nechtěla jsem se s takovou situací smířit a začala na internetu hledat vhodnou alternativu náplasťového okluzoru. Strávila jsem u počítače spoustu hodin, bohužel se mi vyhovující okluzor v ČR najít nepodařilo, úspěšná jsem byla až v zahraničí.

 

Proto jsem se rozhodla pomoci maminkám, ale hlavně jejich dětem v České republice, aby měly možnost většího výběru okluzorů, které by dokonale kryly oko, zároveň byly pohodlné na nošení a pro malého pacienta nebyly stresující.

 

Volila jste obrázkové motivy na okluzorech podle Vaší fantazie, nebo Vás na motivy navedla svými nápady, co by chtěla na okluzoru mít, Vaše dcera?

Více méně jsme zvolili obrázky zahraničních okluzorů, neboť se dceři velmi líbily a hned si jich vybrala několik (po pravdě by nejraději měla všechny). Nicméně jsme zařadili i vlastní obrázky, jejich výběr však vždy konzultuji s dcerou, která okluzory nosí.

 

Jaký model je nejúspěšnější?

Mohu říct, že všechny modely se prodávají celkem vyrovnaně, je vidět, jak má každé děcko v oblibě něco jiného. Trochu převažuje u chlapců model „Závoďák“ a „Pirát“, u děvčat „Kočička“ a „Víla“, také „Dinosaurus“ a Vážka“. Typů máme momentálně 23.

 

Jak dlouho Vám trvalo odzkoušení různých tvarů, než jste se dobrala kýženého výsledku?

Použili jsme několik typů brýlí a vyzkoušeli je na dětech různých věkových skupin. Nově jsme nyní zařadili i MINIokluzory pro velmi malé děti kolem 1 roku na nejmenší typy brýlí a MAXIokluzory pro dospělé.

 

Jaký materiál jste pro výrobu okluzorů volila a proč?

Zkoušeli jsme okluzor ušít z různých materiálů, největší úspěch však přinesla tradiční vlněná plsť, která se používá i u okluzorů zahraničních. Nejlépe drží tvar, což je u okluzoru velmi důležité, dobře se na ni vyšívá, obrázek nikde netáhne a hlavně je příjemná na nošení. Také splňuje požadavky střihu, který oko perfektně zakryje. Je zde periferní blokace a dvojí jištění, takže okluzor nikam neujíždí a bezvadně kryje oko.

 

Jak na látkové okluzory děti reagují?

Podle reakce rodičů jsou děti nadšené. Odpadly stresy, slzičky, bolest při strhávání náplasťových okluzorů a alergie na lepidlo, kterou v poslední době trpí čím dál více dětí, jak mi potvrdili i lékaři velkých očních center v Brně a Ostravě (nejen tam). Dětem se moc líbí obrázky, léčba je pro ně hrou, okluzory jsou pro ně velmi motivující. Je to i velmi praktické např. pro děti v mateřských školách, kdy si samy před spaním sundají brýle i s okluzorem a poté zase samy nasadí. Sama vidím úspěch látkových okluzorů u své dcery.

 

Šijete okluzory u nás v České republice, nebo je dovážíte?

Okluzory šijeme v České republice.

 

Kolika zákazníkům přibližně za rok okluzory dodáváte?

Náš e-shop www.okluzory-latkove.cz funguje teprve 4 měsíce a již se těší velké oblibě. Objednávají si jak jednotlivci, tak oční optiky, oční ordinace, ortoptiky i lékárny při očních centrech. (Těm poskytujeme množstevní slevu 20 %.)

 

Autor:  Eva Klapalová  

    [ Katalog firem ]

Oční optika Sejvalová Marta

Prodej brýlových obrub a slunečních brýlí, servis a opravy. Měření zraku.

OPTIKA KLASIK

Brýle sluneční, dětské, sportovní. Kontaktní čočky a příslušenství. Lupy.

Optika Grueber

Oční optika a výroba akrylových očních protéz. Kontaktní osoba: Jana ...

J Optik Jíšková

Měření zraku a aplikace kontaktních čoček, široký výběr obrub za rozumné ...

ELSA OPTIK s.r.o.

Velkoobchod s optickým zbožím - korekční brýlové čočky, brýlové obruby.

INVESTOM, s.r.o.

Sluneční sportovní brýle NANNINI a MARANELLO pro atletiku, cyklistiku ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Vygenerováno za 0.1228 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.