Lennonky v roce 2014 – pomocí silikonové kapaliny a minirukojetí na konci obočnic si lze nastavit refrakci
Zdroj: ZED_COMM
• Jejich předchůdkyně v sedmdesátých letech byly údajně finančně nejdostupnějšími brýlemi v Anglii na předpis. Nové lennonky zůstaly věrny tradici - opět totiž fungují ve stylu sestav si (v tomto případě spíš nastav si) brýle sám.
Všimnou si jich lidé, kteří potřebují korekci zraku, ale mají hlouběji do kapsy (jak v asijských, tak v evropských či afrických zemích). Budou si tedy nyní moci vybrat z lennonkovské série a ze série brýlí za dolar, o kterých jste již na našich stránkách četli (viz http://www.4oci.cz/bryle-za-dolar-pomoc-ke-svepomoci_4c646).
Tyto brýle zaznamenají rádi i naši čtenáři, optici a optometristé, protože není vůbec špatné vědět, že při prodeji brýlí k nim zavítá do optiky několik skupin lidí: jen menší skupina si může dovolit dražší brýle, tipuji, že většina si koupí maximálně troje cenově přiměřené (tj. ani levné ani drahé) dioptrické brýle za celý život a přijdou i ti (přijdou-li), kteří si mohou dovolit brýle pouze nejlevnější.
U lennonek je sympatické to, že nevypadají (promiňte expresivnější výraz, který bude následovat) jako šunt: mají vtip, vypadají nápaditě - a tím jsou člověku sympatické.
Přejděme od úvodních větných mostů k faktům.
• Obočnice a očnice má model z roku 2014 širší než původní, tedy užší lennonky ze sedmdesátých let (hudebník později nosil různé verze těchto brýlí).
Nové lennonky využívají technologii, která umožňuje nastavit si poměrně rychle a jednoduchým způsobem korekci oka i v případě, pokud by byla u každého oka mírně odlišná (budou-li hledat čtenáři podrobnosti v angličtině, pátrejte např. po výrazu Fluid-Injection Technology).
Čočky jsou z polykarbonátu. Technologie s názvem Adlens® Adjustables™ (tedy technologie využívající systém, kdy se čočka přizpůsobuje) znamená, že se používá vrstvená čočka, která zvládne korekci většiny refrakčních vad (čočka má rozpětí od -6 do +3 dioptrií).
Dioptrie se nastavují pomocí číselníku a silikonové kapaliny. Jde tedy o systém dvou čoček, vytvářejících dutinu, v níž je třetí čočka se silikonovou kapalinou, jež se přizpůsobuje.
Jakmile pro každou čočku uživatel brýlí nastaví potřebnou korekci, zásobník s kapalinou se ustálí a zafikuje pomocí kruhových minirukojetí na koncích obočnic (vypadá to, jako bychom koncová místa zaplombovali). Otáčecí minirukojeti se následně odstraní a na jejich místo se dají dvě záslepky, barevně sladěné s očnicemi. U kapaliny jde fyzikálně o to, že se pomocí ní mění optická mohutnost čoček.
Sluneční lennonky se dají nastavit na čtení do blízka či do dálky, na práci spočítačem, lze v nich i sportovat.
• Pro jazykově zvídavé - výraz lennonky i lenonky se píše opravdu obojím způsobem (podle chytré příručky Nová slova v češtině z roku 1998).
Pokud máte v tomto nabitém zimním dni krapet času (za okny ještě trošku sněží), zbývá jen na chvilku zavřít oči, zahřát si vyzáblé ruce v nastalé zimě horkým maxišálkem kávy a zaposlouchat se do slov a hudby několika Lennonových písní z dob Beatles i z doby jeho sólové dráhy - začít by se dalo například těmito skladbami: Cold Turkey, Love, Lucy in the Sky with Diamonds, Help či Strawberry Fields Forever.
Zdroj: faktické informace o brýlích na základě podkladů od firmy ZED_COMM.
Autor: Eva Klapalová
2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o., EXPOCOMP, spol. s r.o.