4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vyjádření rady ECOO k neregulovanému prodeji kontaktních čoček

4. 9. 2010

Evropská rada optometrie a optiky je znepokojena neregulovaným prodejem kontaktních čoček nekvalifikovanými prodejci a přes internet, a to především barevných kontaktních čoček (plano) určených ke kosmetickému používání.

Rada ECOO

Originální velikost  Rada ECOO

Zdroj:  redakce

 

Důvodem znepokojení je možné nebezpečí poškození zraku, ke kterému může dojít při používání jakýchkoliv kontaktních čoček v případě, že pacient není seznámen se základními podmínkami jejich nošení nebo při nedostatečném odborném dohledu nad jejich používáním.

 
Komplikací spojených s používáním kontaktních čoček existuje celá řada, běžně se jedná například o životní styl pacientů (kouření, věk apod.), těmi nejpodstatnějšími je však nedodržování základních podmínek nošení čoček a překročení doby jejich používání. V Evropě máme přibližně 25 milionů nositelů kontaktních čoček, a tak každá reakce na tuto situaci může ovlivnit velký počet nositelů.
 
Porozumět epidemiologii nemocí spojených s nošením kontaktních čoček, zejména ve vztahu k zavedení nových typů a tvarů čoček, je pro odborníky zcela zásadní proto, aby mohli zajistit kvalifikovaný výběr tvarů čoček a stanovit nezbytný časový rozvrh jejich používání a hygienické nároky. Výsledky průzkumů během posledního desetiletí nasvědčují tomu, že pečlivé pozorování je velmi důležité během prvního období nošení čoček a že nové technologie mohou vykazovat odlišné zákonitosti rizik.
 
Regulace jsou navrženy tak, aby chránily zákazníky před zdravotními očními komplikacemi. Zajišťují totiž, aby se předepisováním, aplikováním a prodáváním kontaktních čoček zabývali optometristé nebo oftalmologové. Odpovídající bezpečnostní opatření mají být praktikovány od počátku celého procesu nošení čoček, tedy od první aplikace až po dlouhodobé používání čoček pacienty.
 
Aplikace kontaktních čoček má být prováděna pouze očním odborníkem, který má vědomosti a způsobilost vyhodnotit odpovídající tkáně povrchu oka kvůli kontraindikacím a bezpečnému používání čoček a dále má možnost zajistit aktualizované měření zraku a vyhotovení předpisu. Design kontaktních čoček, jejich materiál a režim péče o ně je pečlivě volen odborníkem na kontaktní čočky tak, aby vyhověl požadavkům každého jednotlivce. Při předepisování se diskutuje o každodenní péči o čočky, neboť jejich opotřebení nebo defekt může ohrozit oko a způsobit následné problémy. Skutečnost, že pacient není seznámen s režimem péče o čočky, může mít dokonce devastující následky. Jakmile pacient zahájí nošení čoček, musí být čočky v pravidelných intervalech kontrolovány, aby bylo možné zjistit jejich opotřebení, aby byl přizpůsoben režim péče o ně, překontrolován zrak pacienta, aplikace čoček a neporušenost povrchu oka. Nositel čoček musí být vyzýván, aby dodržoval doporučení odborníka a musí být poučen o nepříznivých reakcích, které se mohou vyskytnout. Při opětovných návštěvách u odborníka může vyvstat potřeba provést léčebný zákrok a tyto služby je schopen provádět pouze plně kvalifikovaný optometrista či oftalmolog.
 
Osoby, které si kupují kontaktní čočky přes internet, se budou pravděpodobně mnohem méně řídit doporučeními podstatnými pro zdraví jejich očí. Nepodstupují také pravidelná vyšetření, což je znepokojující, neboť pravidelná vyšetření jsou zásadní součástí prevence zdraví nositele kontaktních čoček. Existují případy, které dokládají, že nekvalifikovaný prodej kosmetických kontaktních čoček a jejich nošení bez odborného dohledu vyústil do problémů s očima. Nejčastěji se jedná o příjem pacientů do nemocnic s akutními infekcemi a záněty ohrožujícími jejich vidění.
 
Nošení kosmetických kontaktních čoček z dekorativních důvodů se neliší od nošení dioptrických kontaktních čoček za účelem korekce zraku. Nebezpečí jsou stejná, negativních následků se však zdá být více, neboť se jedná o lidi nakupující přes internet nebo od nekvalifikovaných prodejců, a tím pádem se jim pravděpodobně mnohem méně dostane odpovídající péče a doporučení, která jsou nezbytná k minimalizaci problémů spojených s nošením kontaktních čoček. Regulace poskytování všech kontaktních čoček pacientům a aplikace čoček očním odborníkem zminimalizují jinak nevyhnutelná nebezpečí očních změn, vzniklých nošením kontaktních čoček.
 

Autor:  Judith Morris  

    [ Katalog firem ]
OPTIMODA - MICHAL NĚMČANSKÝ
Velkoobchod oční optikou. Kolekce brýlových obrub značek AZZARO, COMOFRAME ...

Oční optik Hana Patočková

Prodej brýlí, čoček, brýlových pouzder a čisticích prostředků.

Oční studio OPTIX

Největší oční optika na Vysočině. Veškeré služby v oboru optiky včetně ...

OPTIKA LENS Petra Kočí

Široký sortiment kvalitních brýlových obrub českých i zahraničních značek ...

Oční optika, Marcela Rabová, DiS.

Brýle pro všechny věkové kategorie. Sluneční brýle, čisticí spreje ...

AZ Products s.r.o.

Distributor speciálních čističů Opticlean - vhodné na brýlová skla ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0385 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.