4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Současné možnosti péče o měkké silikon-hydrogelové kontaktní čočky

2. 9. 2013

Letos na podzim uplyne 100 let od narození jednoho z největších českých vědců a vynálezců prof. Ing. RTDr. Otto Wichterleho, DrSc. Jemu a jeho kolegům se po letech usilovné práce podařilo dovést složení měkkých kontaktních čoček a jejich výrobu k dokonalosti.

Víceúčelový dezinfekční roztok OPTI-FREE PureMoist získal letos cenu TOP OPTA 2013 v kategorii brýlových a kontaktních čoček.

Originální velikost  Víceúčelový dezinfekční roztok OPTI-FREE PureMoist získal letos cenu TOP OPTA 2013 v kategorii brýlových a kontaktních čoček.

Zdroj:  archiv autora

 

 

Pro připomenutí, do té doby si lidé běžně vkládali do očí kontaktní čočky z tvrdé umělé hmoty. Tomu odpovídalo i pohodlí při nošení kontaktních čoček. Patent na výrobu a složení hydrogelových kontaktních čoček se bohužel v tehdejším Československu nepodařilo uchovat. Přesto však pro miliony nositelů kontaktních čoček po celém světě začala nová éra korekce jejich zrakové vady.

 

Ruku v ruce s výrobou kontaktních čoček bylo třeba vyvinout i prostředky pro jejich čištění a dezinfekci. Tehdy se pár čoček nosil na očích celý rok i déle – zkrátka dokud přes ně bylo vidět a nezpůsobovaly potíže. Čočky se denně vyvařovaly, ovšem tuky (lipidy) a zejména bílkoviny (proteiny) ze slzného filmu tak k čočkám ještě více přilnuly.

 

Postupem času se k čočkám přidávaly tablety, které nečistoty ze slz více či méně úspěšně odstraňovaly. Bohužel ne každý nositel čoček byl v péči o ně tak důsledný, aby tablety pravidelně používal. Také velké množství chemických přípravků nebo naopak jejich úplná absence způsobovaly alergické reakce, omezení nebo dokonce úplné přerušení nošení čoček.

 

Všem výrobcům kontaktních čoček bylo jasné, že je třeba vyvinout jednoduchý a účinný způsob péče. Nejlépe v jedné jediné láhvi a takový, aby nositele co nejméně zdržoval a zatěžoval složitým postupem používání. Musel však být dostatečně účinný, aby čočky spolehlivě vydezinfikoval a vyčistil.

 

V 90. letech minulého století vznikly první tzv. Multi-Purpose Solutions (MPS), All-in-One, resp. víceúčelové roztoky. Tyto roztoky dokázaly čočku nejen vydezinfikovat, ale také opláchnout, vyčistit, uchovat přes noc v pouzdře a ještě zvlhčit natolik, aby byla po nasazení v oku co nejdéle příjemná.

 

Peroxidový systém

 

Pro náročné nositele nebo pro nositele s citlivýma očima, kteří navíc trpí alergiemi, přišli výrobci ve stejné době s úplnou novinkou – tzv. peroxidovými čisticími roztoky. Tento způsob čištění a dezinfekce kontaktních čoček byl natolik geniální svou jednoduchostí a přitom účinností, že se v podstatě v nezměněné podobě používá dodnes a patří k nejpopulárnějším prostředkům.

 

Postup je snadný: do speciálního pouzdra nalijete roztok s nízkou koncentrací peroxidu vodíku a pomocí zvláštní pokovené části pouzdra nebo po přidání speciální tablety dojde k tzv. neutralizaci peroxidu na kyslík a na látku podobného složení, jako jsou lidské slzy. Co může být pro nositele kontaktních čoček lepší, než mít dokonale vyčištěné a vydezinfikované čočky a přitom na konci čištění nemít v pouzdře žádnou chemickou látku?

 

Avšak jako každý výrobek, ani tento roztok nemusí vyhovovat všem. Pokud potřebuje nositel čočky nutně „odložit“ během dne nebo opláchnout, je použití tohoto roztoku nevýhodné, neboť po nalití peroxidu do pouzdra musí nositel čekat minimálně 6 hodin na neutralizaci, než by si čočky mohl znovu nasadit.

 

Existuje nyní takový roztok, který by byl dostatečně účinný a zároveň šetrný i pro dlouhodobé nositele měkkých kontaktních čoček?

 

 

OPTI-FREE® PureMoist®, třetí člen rodiny OPTI-FREE®

 

Roztok PureMoist® je zatím posledním členem rodiny OPTI-FREE®.

Po letech používání osvědčených roztoků OPTI-FREE®Express® (uveden na trh v roce 2000) a OPTI-FREE® RepleniSH® (uveden na trh v roce 2005) a po 6 letech výzkumu a testů společnost Alcon v červnu 2012 uvedla na trh v České republice roztok PureMoist®.

 

Roztok poslední generace

 

Tento roztok byl zvlášť vyvinut pro péči o silikon-hydrogelové kontaktní čočky – mění totiž jejich hydrofobní povrch a výrazně tak snižuje ukládání lipidů. Tento roztok „umí“ navíc zvlhčit čočky až po dobu 16 hodin, tedy od nasazení po jejich vyjmutí, zároveň obsahuje tak nízké procento chemických látek, aby stejný typ roztoku mohl nositel používat denně, opakovaně i po několik let.

 

Je zřejmé, že za posledních několik let se výrazně zvýšil podíl silikon-hydrogelových kontaktních čoček na našem trhu. Výhody těchto materiálů jsou známé. Jednou z hlavních výhod je vysoká propustnost pro kyslík při zachování nízkého obsahu vody a menší afinita k usazování bílkovin ze slzného filmu, než je tomu u tradičních hydrogelových čoček.

 

Dvojí systém dezinfekce a uchovávání

 

Již v předchozí generaci roztoku RepleniSH® se velice osvědčil systém dvojí dezinfekce, tzn. využití ne jedné, ale hned dvou účinných látek – POLYQUAD® a ALDOX®. Mimochodem, tuto léty prověřenou kombinaci účinných látek používá v roztoku přes 60 milionů nositelů kontaktních čoček po celém světě. Roztok ničí bakterie, kvasinky, plísně a skvěle tak pokrývá spektrum možných patogenních agens. Doporučená doba uchovávání je minimálně 6 hodin a trvanlivost roztoku je 6 měsíců po jeho otevření.

 

Čisticí látky

 

Látky jako citrát a chelatační činidlo EDTA se objevují již u předchozích roztoků OPTI-FREE®Express® a RepleniSH®. Zajišťují stabilní pH, pomáhají rozrušit buněčné spoje a navázat depozita s kladným elektrickým nábojem. Úplně nově je zde však zastoupen surfaktant TETRONIC®1304, který zabraňuje usazování lipidů na povrchu kontaktní čočky a pomáhá je aktivně odstraňovat.

 

Oplachování a dlouhotrvající zvlhčení

 

Nositel kontaktních čoček však většinou dokáže obtížně posoudit účinnost roztoku. Na druhou stranu nepohodlí při nošení kontaktních čoček je pro něj prioritou a jedním z nejdůležitějších faktorů při rozhodování, zda s nošením čoček bude pokračovat dále. Proto společnost Alcon vyvinula patentovaný komplex HYDRAGLYDE®, který právě ve spojení s látkou TETRONIC®1304 mění povrch silikon-hydrogelových čoček na hydrofilní.

 

Zabraňuje tak usazování lipidů a zajišťuje také pocit pohodlí a zvlhčení během celého dne nošení po dobu až 16 hodin. Komplex HYDRAGLYDE® je molekula kopolymerů polyoxyetylen a polyoxybutylen. Tento kopolymer se velice pevně váže na „suché“ povrchy kontaktní čočky. Polyoxyetylen zase lépe váže vlhkost a společně tak vytvářejí zvlhčený obal okolo celé čočky. Vzhledem k tomu, že se i lipidy velice špatně váží na tento „nový“ zvlhčený povrch, pomáhá tato hydrofilní vrstva k ještě lepšímu a čistšímu vidění. Lze tedy říci, že komplex HYDRAGLYDE® „obalí“ a uchová čočku zvlhčenou nezávisle na momentální kvalitě slzného filmu od nasazení po její vyjmutí.

 

Závěr

 

Víceúčelový roztok OPTI-FREE® PureMoist® určený pro péči o měkké kontaktní čočky pokryje potřeby náročného nositele kontaktních čoček, přitom je šetrný a umožňuje pohodlné

vidění.

 

Podrobnosti najdete v časopise Česká oční optika, č. 2, 2013.

Odkazy na odbornou literaturu k textu si lze vyžádat u autora.

 

Autor:  Petr Vykypěl  

    [ Katalog firem ]

Eurooptik s.r.o.

Široký sortiment kvalitních a levných obrub, brýlové čočky minerální ...

Oční optik Jarmila Kočová

Nabídka služeb oční optiky. Prodejna také v Jihlavě.

Optika Lenka

Široký výběr brýlí pro každého. Brýlové obruby, brýlové čočky, sluneční ...

GAFAS s.r.o.
Velkoobchod brýlovými obrubami a slunečními brýlemi. Zastoupení návrhářů ...

Oční optika Jana Nejedlá

Široká nabídka dioptrických a slunečních brýlí a doplňkového sortimentu ...

Fokus Optik, a.s., Hradec Králové

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0326 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.