4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Světoví výrobci brýlových čoček TOKAI OPTICAL

9. 12. 2004

Uplynulo přesně 20 let od doby, co japonská firma Tokai Optical představila světu první ztenčenou organickou brýlovou čočku. Psal se rok 1984 a začala výroba čoček v indexu lomu 1.60. Až o sedm let později přišly na trh čočky v indexu 1.54 a 1.56.

 

 

V roce 1998 stáli vývojoví pracovníci Tokai Optical u zrodu první čočky v převratném indexu lomu 1.71 a taky u výroby prototypu v indexu 1.74.

Firma Tokai Optical, právem označována za průkopníka vysokoindexních plastových materiálů, má nepřehlédnutelné předpoklady pro dlouhodobý přínos inovace do oboru oční optiky:

• téměř 70letá tradice, úzká specializace na výrobu brýlových čoček a technická odbornost vlastníků z rodiny Furuzava spontánně určují orientaci firmy na výzkum, vývoj a výrobu prvotřídní kvality (na rozdíl od šířící se průměrnosti a kvantity, již současná vysoce konzumní společnost v mnoha odvětvích akceptuje, či dokonce žádá)

• výzkumem a vývojem nových materiálů a technologií se v ní zabývá až 10 % všech pracovníků. Tým 80 zanícených specialistů představuje neobvykle vysoký poměr k celkovému počtu přibližně 800 zaměstnanců

• úzká spolupráce vývojového oddělení s významnými japonskými producenty chemických monomerů pozitivně ovlivňuje profilaci vlastností nově vyvíjených materiálů a jejich praktické uplatnění v oboru oční optiky.

 

Pohled do minulosti

Historie společnosti se datuje od roku 1939, kdy byla v oblasti Nagoya založena továrna na výrobu brýlových čoček – Furuzava Lens Factory. Ambiciózní start a dynamický rozvoj byl krátce nato přerušen vstupem Japonska do 2. světové války, během níž byla továrna srovnána se zemí.

Hra „osudu“ bratry Furazavy od plánů uplatnit se v oblasti výroby brýlových čoček neodradila. Na podzim 1957 založili 2 nové výrobní společnosti, Koyo Kogaku Co. a Shochiku Kogaku Co., jejichž sloučením v dubnu 1966 vznikla korporace TOKAI Optical. V oblasti Okazaki a Fukui byly postupně vybudovány 4 továrny specializované na výrobu minerálních čoček, sériově vyráběných plastových čoček, laboratorně vyráběných čoček a na průmyslovou aplikaci antireflexních úprav.

Specializace Tokai Optical na vývoj a výrobu čoček, léty ověřené zkušenosti a enormní investice do výzkumu nových materiálů a technologií přinesly úctyhodné postavení s 15% pokrytím japonského trhu, získání certifikátů ISO 9002, ISO 9001 a ISO 14001 a v posledních 10 letech taky zintenzívnění exportu do Evropy, Asie a Ameriky prostřednictvím založených poboček.

 

Čočky lehčí než voda

Již zmíněná světová prvenství v oblasti výroby vysokoindexních čoček nebyla jedinými. Paralelně s vývojem ultratenkých čoček probíhal v devadesátých letech výzkum monomerů s nejmenší měrnou hmotností. Produkty této etapy byly 2 typy dosud nejlehčích čoček – Hi LD 1.55 s měrnou hmotností 1,08 g/cm3 a D.99 AS – schopných vznášet se na vodě (0,99 g/cm3).

 

Tokai 1.71AS HMC a 1.70AS CMC

Při srovnání vlastností prototypů čoček v indexu lomu 1.74 a 1.71 stálo vedení společnosti v roce 1998 před volbou, která padla právě na materiál s indexem lomu 1.71 (přesně 1.708). Z hlediska cíle firmy „vytvořit spolehlivou tenkou a lehkou čočku se skvělými optickými a mechanickými vlastnostmi“ přinesly produkty z tohoto materiálu všestranné uspokojení:

• ztenčení o 46 % se téměř shoduje s čočkami v indexu 1.74

• zvýšení Abbeova čísla na 36 (z 33 při 1.74 či 32 při 1.67) je zárukou výjimečných optických vlastností

• neobvykle vysoká pevnost v tahu a tlaku předurčuje tento materiál do vrtaných brýlí z hlediska bezrizikového opracování i pohodlného užívání

 

V roce 2002 byla představena nová generace čoček z monomeru shodného indexu lomu a byla opatřena antireflexní multiúpravou CMC s posíleným UV filtrem. V zájmu odlišit inovovaný produkt od původního jsou tyto čočky označovány jako Tokai 1.70 AS CMC.

 

Tokai, Seiko a technologie „Free Form"

“Cílem společného výzkumu firem Tokai a Seiko završeného v roce 2002 byla výroba multifokálních čoček metodou „Free Form Surfacing“.

Jedná se o jedinečnou technologii zpočátku používanou pouze pro výrobu jednoohniskových čoček. Unikátnost spočívá v procesu, při němž je plát oddělen z homogenního plastového válce (v žargonu nazývaném „sausage“ = klobása) důkladně oboustranně opracovaný do tvaru čočky.

 

Uplatněním této metody ve výrobě progresivních čoček se začalo

zabývat více významných firem. Tokai a Seiko se společně rozhodly pro výbrus individuálního progresivního designu na zadní asférické ploše (Back Side Progressives – BS), a to z následujících důvodů:

• umístění progresivní plochy blíže k oku rozšiřuje zorné pole uživatele

o 30 % oproti čočkám s progresí přední plochy (srovnatelné k dívání se přes klíčovou dírku z menší i větší vzdálenosti)

• asférická zadní plocha eliminuje periferní zkreslení obrazu účinněji

než při jejím umístění na přední ploše

• BS čočky jsou při shodném indexu lomu viditelně tenčí a lehčí než konvečně vyráběné multifokály či multifokály „free form“ s přední progresivní plochou

 

Vlastnictví patentu zaručuje oběma společnostem – Tokai a Seiko – během nejbližších 10 let přednostní právo na výrobu čoček s progresivní zadní asférickou plochou. Výroba jinými producenty bude až do roku 2012 možná pouze po dohodě s vlastníky tohoto patentu.

 

 Tokai BS-Series

 

Tokai BS-Series je počítačově modifikovaný podle individuálních údajů a potřeb presbyopického zákazníka. Kromě standardně zadávané dioptrie na dálku i na blízko zohledňuje:

• životní styl uživatele volbou optimální délky progresivního koridoru (11, 13, 15, 17 mm)

• míru sbíhavosti PD pro čtení proti PD na dálku zvlášť pro každé oko

• oblíbenou čtecí vzdálenost uživatele (33, 36, 40 mm)

• rádius zakřivení očnice a pantoskopický úhel zvolené obruby

 

Ultratenké biasférické čočky Tokai 1.70 CMC MU

 

Metoda „Free Form Surfacing“ skýtá nové možnosti uspokojení stále se zvyšujících požadavků na estetiku a zobrazovací kvality čoček. Výsledkem oboustranného asférického provedení

Tokai 1.70 CMC MU jsou ultratenké čočky zobrazující bez jakýchkoliv periferních zkreslení.

 

Pro Guard Coat a Foggy Guard Coat

Při vývoji materiálů a zavádění nových technologií je pro Tokai Optical přirozený vývoj i v aplikovaných povrchových úpravách. V roce 2002 tomu nasvědčovala již zmíněná inovace antireflexní multiúpravy HMC na CMC-UV. V roce 2003 začali s nanášením úpravy Pro Guard účinně odpuzující kromě vody i mastnotu a jiné olejové nečistoty (např. otisky prstů). V současnosti je díky originální nanotechnologii možné průmyslové nanášení úpravy proti zamlžo-

vání – Foggy Guard.

 

„KAŽDOROČNĚ OBOHATIT OBOR OČNÍ OPTIKA O UŽITEČNOU NOVINKU“

... je krédo členů rodiny Furuzava. Více souvisí s jejich zájmovou orientací na nepřetržitý výzkum a vývoj než na agresivní pronikání na světový trh. I když se tento cíl může jevit při současných globalizačních trendech příliš skromný, je naopak nekompromisně ambiciózní a pro celý obor nesmírně prospěšný. Velikost firmy Tokai Optical umožňuje pružné zavádění systémů. Budování továren výhradně na japonské půdě, jejich nejmodernější technické vybavení a profesionalita pracovníků jsou zárukou výjimečné kvality „Made in Japan“.

 

Více informací najdete v časopise Česká oční optika, prosinec 2004.

 

Autor:  Diana Procházková  

    [ Katalog firem ]

Optika Grueber

Oční optika a výroba akrylových očních protéz. Kontaktní osoba: Jana ...

Optika Richter, s.r.o.

Široký sortiment kvalitních brýlových obrub světových značek. Kontaktní ...

LAROOPTIK s.r.o.

Vyrábíme progresivní, speciální, dioptrické, sluneční a samozabarvující ...

Optika Stoklásková

Provozovna oční optiky - prodej dioptrických a slunečních brýlí, opravy a ...

Oční optika Eva Martinková

Zhotovujeme brýle na předpis i za hotové. Provádíme veškeré opravy, čištění ...

UNIOPTIK spol. s r.o.
Prodej italských dioptrických a slunečních brýlí značky LINK EYE FASHION ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0395 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.