Ilustrační obrázek
Zdroj: archiv autora
Dezinfekční roztoky doporučované pro péči o kontaktní čočky (CLDS) běžně obsahují zvlhčující prostředky, které podporují a zvyšují schopnost smáčení („smáčivost“) povrchu kontaktních čoček při vzájemném působení mezi tenkou vrstvou slzného filmu a povrchem oka. Smáčecím činidlům se též říká surfaktanty (surface active agents = aktivní povrchová činidla) vzhledem k jejich klíčové schopnosti snižovat povrchové napětí.
Vzhledem k tomu, že se přidáním smáčecího činidla snižuje povrchové napětí roztoku, lze snížit energii potřebnou pro rozprostření tekutiny po povrchu. Snížené povrchové napětí lze nepřímo změřit posouzením kontaktního úhlu (úhel, pod kterým se tekutina stýká s pevným povrchem).
Zvýšená tendence tekutiny rozlévat se po povrchu spolu s tím, jak se zmenšuje tento kontaktní úhel, může být známkou více smáčivého povrchu. Jednou z nejčastěji používaných technik pro měření kontaktního úhlu je měření pomocí uchycené kapky. Jedná se o statickou metodu, kdy jsou kapičky kapaliny nanášeny na povrch tak dlouho, dokud není dosaženo stabilizovaného stavu (zvyšujícího se kontaktního úhlu).
Pokud se kapička na povrchu smršťuje, je naměřen nižší kontaktní úhel. Zpravidla se vyskytuje určitá experimentální kolísavost daná prehydratačním vzorkem, drsností povrchu, chemickou heterogenitou a/nebo molekulovým pohybem.
Další metodou pro měření kontaktního úhlu je metoda zachycené bubliny. U této metody se měří kontaktní úhel mezi vzduchovou bublinou definovaného objemu a pevným povrchem ponořeným do lázně s řízenou teplotou. Tato metoda bývá obvykle dost náročná v tom, že podklad musí být konzistentní a metoda odpaření tekutiny a substrátu je značně obtížná. Vzhledem k tomu, že i malé změny metodiky mohou značně změnit uchycenou kapku s bublinou, může docházet k výkyvu naměřených hodnot.
Alternativní metodou používanou k charakteristice smáčivosti kontaktních čoček je máčení roztokem pro kontaktní čočky (CLDS) po určitou dobu představující celodenní nošení, a poté vyhodnocení míry vylučování smáčecího činidla. Tato analýza představuje mnohem reálnější celosvětové ošetřování kontaktních čoček přes noc. Provádí se tak, že se kontaktní čočky ponoří na osm hodin do dezinfekčního roztoku pro kontaktní čočky (CLDS) nebo do tlumicího roztoku (HBSS – Hanksův vyvážený slaný roztok) coby základu a pak se pravidelně máčejí v HBSS v takové míře, v jaké přibližně dochází k slzení.
Přeloženo z anglického originálu „Silicone Hydrogel Lens Wettability With Select Contact Lens Solutions; Helping Keep Lenses Moist But For Different Lengths of Time“. Text revidoval Mgr. Pavel Beneš, KNOO a LFMU Brno.
Autoři článku jsou zaměstnanci společnosti Bausch & Lomb Incorporated. Chris Snyder, OD, MS, FAAO, je ředitelem Professional Relations a Catherine Scheuer, MS, pracuje jako Senior Research Scientist.
Podrobnosti najdete v časopise Česká oční optika, květen 2012.
2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o., EXPOCOMP, spol. s r.o.