4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Přechod na jednodenní čočky může zmírnit nepříjemné pocity

27. 11. 2012

Může změna režimu nošení měkkých kontaktních čoček ovlivnit výskyt příznaků problémů s nošením čoček?

 

 

Touto otázkou se ve své poslední klinické studii zabývali Michael Spyridon, Sheila Hickson-Curran a Graeme Young. Výsledky této studie byly prezentovány na letošní konferenci asociace ARVO (Association for Research in Vision and Ophthalmology) ve Ft. Lauderdale v USA a následně také Sheilou Hickson-Curran na konferenci British Contact Lens Association ve Velké Británii.

 

Průběh studie

V rámci první části studie byly analyzovány údaje o 364 nositelích čoček na opakované nošení. Účelem analýzy bylo určit četnost výskytu příznaků, které udávají, že nositel čoček má nějaký problém s jejich nošením.

 

Nepohodlí a nepříjemné pocity při nošení čoček jsou nejčastějším důvodem, proč nositelé přestávají kontaktní čočky nosit – dočasně nebo trvale. Pokud si chceme zákazníky udržet, je důležité tyto příznaky včas rozpoznat a pomoci zákazníkům najít optimální řešení.

 

Mezi sledované příznaky patřily časté pocity podráždění, pocit nepohodlí s čočkou na oku, nepříjemné pocity po dobu 2 hodin nebo delší, limbální hyperemie stupně 2 nebo vyššího (na škále 0–4) a barvicí se defekty rohovky stupně 3 nebo vyššího (na škále 0–15). Tito nositelé nevykazovali žádné příznaky abnormalit oka nebo onemocnění, které by kontraindikovalo nošení kontaktních čoček.

 

V rámci této analýzy bylo identifikováno 154 nositelů čoček s nějakým problémem – u těchto nositelů se vyskytl alespoň jeden z výše uvedených příznaků. Do druhé části studie bylo kromě těchto 154 subjektů zařazeno ještě dalších 81 nositelů kontaktních čoček s objektivním výskytem suchého oka. Celkem se tedy druhé části studie účastnilo 235 nositelů čoček, jimž byly aplikovány jednodenní měkké kontaktní čočky buď z materiálu etafilcon A (výrobce Johnson & Johnson Vision Care), nebo nelfilcon A (výrobce Alcon®).

 

Výsledky studie

Výsledky studie prokázaly, že přechod nositelů čoček na jednodenní režim nošení zmírnil výskyt syndromu suchého oka, a to o 19 % (p = 0,001). Výskyt nepříjemných pocitů při nošení čoček se v důsledku přechodu na jednodenní čočky také významně snížil – celkový počet hodin nošení s nepříjemným pocitem se snížil o celých 35 % (p = 0,041).

 

V rámci studie nebyl prokázán významný vliv na četnost nálezů barvicích se defektů rohovky a podráždění spojivky. V rámci analýzy dat se hodnotitelé zabývali také možnými rozdíly mezi jednotlivými druhy kontaktních čoček. Před přechodem na jednodenní režim nošení čoček nebyly zjištěny významné rozdíly ve výskytu výše uvedených příznaků, nicméně po převedení pacientů na jednodenní čočky se rozdíl výskytu příznaků mezi nositeli čoček z materiálu etafilcon A a nelfilcon A začal objevovat.

 

Rozdíly se ukázaly v případě, kdy nositelé udávali pocit suchých očí, a to ve prospěch čoček ACUVUE® z materiálu etafilcon A – pocit suchých očí udávalo 45 % nositelů čoček z materiálu nelfilcon A ve srovnání s 32 % nositelů čoček z materiálu etafilcon A. Co se týče pocitů podráždění očí, jejich výskyt byl téměř 2x vyšší u pacientů s čočkami z materiálu nelfilcon A (22 %) než u pacientů s čočkami z materiálu etafilcon A (12 %, p = 0,05). V případě výskytu problematických barvicích se defektů rohovky nebyly pozorovány žádné významné rozdíly.

 

Závěr

Studie prokázala, že přechod na jednodenní kontaktní čočky může zmírnit nepříjemné pocity, které při nošení pociťují nositelé čoček na opakované nošení. Díky jednodenním čočkám můžeme našim pacientům, nositelům čoček na opakované nošení, nabídnout komfortnější variantu. Zvýšíme tak jejich spokojenost s nošením čoček a současně u nich zmírníme riziko možného přerušení nošení čoček do budoucna.

 

Literatura:

Spyridon, M., Hickson-Curran, S., Young, G.: „Refitting ‘Problem’ Reusable Contact Lens Wearers with Daily Disposable Lenses“.

 

Abstrakt studie naleznete na http://www.arvo.org.

 

Shrnutí přeložila Jana Hašková.

 
    [ Katalog firem ]

Oční optika Že+Na Jarmila Navrátilová

Zhotovování dioptrických brýlí, prodej lup, pouzder a slunečních brýlí ...

Oční optika Dokoupilová Alžběta

Zhotovování, prodej a opravy dioptrických a slunečních brýlí.

OTTLENS optik s.r.o.

Široký výběr brýlových obrub pro náročné, brýlové čočky pro všechny typy ...

Jaroslava Ježková - optik

Zhotovení brýlí na poukaz i bez poukazu. Měření zraku na "autorefraktometru" ...

VB Leasing CZ, spol. s r.o.
Leasing, úvěr, splátkový prodej - zdravotnická, stomatologická, veterinární ...

Fokus Optik, a.s., Praha 4

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Vygenerováno za 0.0704 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.