4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

O hravosti nejen brýlové

13. 2. 2014

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, naše redakce si dnešní den dovoluje udělat během dne menší přestávku a láká Vás k témuž.

Valentýnské brýle Bocca od francouzské společnosti Face a Face

Originální velikost  Valentýnské brýle Bocca od francouzské společnosti Face a Face

Zdroj:  Face a Face

 

 

Proč Vás k takovému kroku lákáme? Podaří se Vám tak k sobě totiž přitáhnout nové myšlenky a nápady. Stačilo by možná začít příslovím All work and no play makes Jack a dull boy, které by se dalo volně a velmi hovorově přeložit jako: Kdo pouze pracuje a odpočinek flikuje, ten záhy zhapruje.  

 

Vaše přestávka může trvat podle toho, kolik máte času. Stačí deset minut. Pokud byste v tomto jarním počasí mohli ve svém vlastním světě strávit půl dne, to už byste měli skoro nakročeno ke snivým toulkám. Každopádně záleží na Vašich možnostech. Přestávka nemusí být dlouhá, jde o kratinký odpočinek od dat, údajů, faktů, které za celý den potřebujete, chcete a musíte vstřebat, a od činností, které ten den potřebujete vřadit do políčka vytvořeno, dokončeno, splněno.

 

Využijme tuto přestávku k tomu, co každého z nás naladí do jeho rozpoložení, v němž se cítíme nejlépe. Extroverti se tedy možná pustí do konverzace nad šálkem kávy s někým novým, introverti v klidu zavřou oči  a ponoří se do jejich hudby či knihy nebo si budou jen tak potichu, s okolím proudícím okolo.

 

Klidně se přitom podívejme na brýle na obrázku. Nemusíme se přitom pouštět do vyhraněných názorů a protinázorů na téma Valentýn – ať si každý svátek Valentýna prožije, nebo neprožije podle svého založení. Existují ženy a muži, kteří dávají jakékoliv emoce najevo doma i na veřejnosti (radost, smutek, hněv), neskrývají je. Existují ale muži a ženy, kteří při vyjadřování emocí dávají přednost mlčenlivosti a minimalismu a raději by si ukousli jazyk, než by vyslovili neuvážená slova. Obě skupiny se přitom doplňují a navzájem se od sebe mohou mnohé učit – mluvící se na chvíli zastaví, mlčenliví na chvíli odhodí zábrany vyjádřit se rozhodně a otevřeně.

 

Podíváme-li se na brýle na obrázku, vnímáme hravost. Jistě je to hravost firmy, která si to může dovolit, neboť má finance i na obruby zdánlivě nepraktické. Možná jsou však právě věci nepraktické to, co nás jako lidský druh definuje. Jsme totiž všichni občas snílci. Pokud bychom byli jen praktičtí – což musíme a čemuž neunikneme –, pokud by nám chybělo snění, ochudili bychom se.

 

Hravost znamená, že vymyslíme nový druh brýlí, oděvu, stroje, stavby, automobilu či motocyklu, uvaříme nové jídlo, napíšeme novou kapitolu knihy či sloku písně, nakreslíme nový obraz, vymyslíme dětem novou pohádku, doplňme si cokoliv, co nás napadne a je nám blízké. Hravost znamená, jak již bylo na těchto stránkách zmíněno, to, že profesor Wichterle na svůj čočkostroj kdysi použil stavebnici Merkur.

 

Hravost znamená, že si dovolíme uvažovat za hranice praktičnosti a tím ostatní strhneme. Umět lidi strhnout, nadchnout, je uměním. Strhnout někoho k něčemu může mít totiž různé významy, konotace. Važme si těch, kteří to dokáží, a nemají přitom mocenské ambice, nemanipulují druhými ku svému prospěchu. Jde jim totiž jen o to, aby na světě bylo – díky hravosti – o něco zajímavěji, dobrodružněji, spokojeněji, nezní-li Vám tato slova příliš nadneseně.

 

Takže, milí čtenáři, kdo z nás bude dalším hravým vynálezcem nového přístroje, brýlí, čoček? Kdo z nás umí nejlépe mluvit s lidmi, se zákazníky optiky? Kdo z nás umí nejlépe zpracovávat a organizovat data a čísla? Kdo z nás umí nejlépe vést druhé, protože je motivuje svým nadhledem, vzdělaností a selským rozumem? Kdo z nás umí něco nejlépe vytvořit rukama? Ať je doba jakákoliv, vždycky jde o to, něco umět výborně, něco umět méně, něco jen trošku, něco vůbec, ale taky dělat něco, co vytváříme jen tak, z čiré radosti.

 

Zkusme být hraví, i když občas okolo nás svět plyne velmi rychle. Nemusíme strhávat davy. Stačí, když strhneme někoho k něčemu dobrému, nebo někdo strhne k něčemu dobrému nás. Podporujme se v inspiraci k dobrému navzájem. Výsledek totiž bude stát vždycky za to, nejen proto, že pak budeme mít větší balanc.

 

Za Vaši redakci časopisu Česká oční optika a portálu www.4oci.cz Vám hezký den s přestávkou přejí Věra Pichová a Eva Klapalová.

 

 

Autor:  Eva Klapalová  

    [ Katalog firem ]

Fokus Optik, a.s., Karlovy Vary

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Oční optik Marta Košťálová

Brýlové obruby pro široké spektrum zákazníků, sluneční a sportovní brýle ...

Cejzlarová Oční optik

Zhotovení brýlí, široký sortiment obrub, čoček a skel, velký výběr všech ...

Oční optika Jana Suchá

Prodej dioptrických a slunečních brýlí, kontaktní čočky, doplňky.

RH Optik, s.r.o.

Prodej brýlových obrub dámských, pánských i dětských, slunečních brýlí ...

Oční optika Eva Augustinová

Široká nabídka služeb oční optiky, měření zraku, poradenství při výběru ...

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Vygenerováno za 0.0755 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.