4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Nový trend v péči o kontaktní čočky

5. 12. 2004

Není tomu tak dávno, kdy téměř každý nositel kontaktních čoček vlastnil speciální přístroj na „vyvařování čoček“ a jistě si někteří vzpomenou na nešťastný pohled na dokonale upečenou milovanou optickou pomůcku.

 

 

Po této kuchařské éře z nás výrobci prostředků péče o kontaktní čočky udělali na několik let chemické laboranty přelévající lahvičku „A“ a po přesně stanovené době neutralizující roztok pomocí neznámé tekutiny z lahvičky „B“. V této době jsme si osvojili výrazy typu stabilizace, neutralizace, enzymy, katalyzátory.

 

Kdo z našich pacientů se zděšeným výrazem v pálících očích alespoň jednou nepoznal svůj omyl v podobě záměny oněch tajemných ingrediencí? Konečně někoho napadlo vše smíchat dohromady, už žádné tablety ani chemické pokusy! Sláva! Dnešní moderní roztoky umí snad úplně všechno. Čistí, oplachují, dezinfikují a dokonce nahrazují klasické mnutí čočky v dlani. Logicky se naskýtá otázka, co bude dál? Lze ještě nějak zjednodušit a zpříjemnit stávající systémy, nebo vývoj dospěl ke svému vrcholu?

 

„Naštěstí“ se neustále objevují další problémy k řešení v podobě dobře známých civilizačních chorob, stále se zvyšující počet pacientů trpících syndromem suchého oka v důsledku práce u počítače a pobytu v moderních klimatizovaných místnostech. Odpověď na tento jev na sebe nenechala dlouho čekat a na trhu se objevují první víceúčelové roztoky, které inzerují obsah více či méně účinných zvlhčujících látek. Principem lubrikačních vlastností je obalení kontaktní čočky tenkým filmem aktivní složky, jež na sebe váže molekuly vody a tím vytváří jakýsi vodní polštář po celém povrchu čočky. Ta se na dotyk jeví, jako by byla namydlená. Hlavním měřítkem funkčnosti a kvality daného roztoku je doba, po kterou tento efekt přetrvává i po aplikaci, tedy kdy je povrch kontaktní čočky omýván slzami a je vystaven mechanickému otěru očních víček při mrkání. Nejen z vlastní zkušenosti, neboť sám jsem dlouholetým uživatelem kontaktních čoček, ale především z ohlasu mých pacientů vím, že kýžený zvlhčující účinek po cca 2 hodinách zcela vymizí. To může znamenat novou výzvu pro výrobce a počátek závodů o co nejdelší dobu aktivního působení jejich zvlhčujících systémů.

 

V nedávné době přišla společnost Bausch & Lomb se zajímavou myšlenkou, která by mohla být základním pilířem v řešení daného problému. Motto zní: „spolupráce s přírodou“, konkrétně s lidskými slzami. Ve velice krátké době se na našem trhu objeví novinka od předního výrobce roztoků, společnosti Bausch & Lomb, nazvaná ReNu s MoistureLoc, vyvinutá v souladu s touto myšlenkou. Takzvaný MoistureLoc Matrix je soubor několika aktivních molekul na bázi polymerů navázaných na povrch kontaktní čočky. Ty společně se slzami vytvoří prostorovou síť, ve které jsou pevně vázány molekuly vody. Další „nežádoucí“ součástí slz je lysozym. Tedy nežádoucí pro nás – nositele čoček. Lysozym je bílkovinného původu a ze všeho nejraději tvoří ve své denaturované formě bělavý povlak na našich čočkách. Má však také spoustu užitečných vlastností – tvoří jakousi předsunutou hlídku a pomáhá chránit naše oči před infekcemi. A když Bůh stvořil člověka, zřejmě nepočítal s tím, že jednou bude 20 % naší populace nosit kontaktní čočky. ReNu s MoistureLoc je v současné době jediný roztok využívající přirozených vlastností lysozymu, a to tím, že jej uchovává v jeho přírodní formě, tedy ve stavu čiré tekuté a mikroorganizmy eliminující podobě. Každá molekula lysozymu je obalena hydrofobními částicemi roztoku a zabraňuje tak jejich přirozené denaturaci.

 

Nyní však dost suché teorie. Před měsícem se mi do rukou dostala láhev nového roztoku s přívlastkem MoistureLoc – tak teď rychle čočky z oka ven a šup s nimi do pouzdra. První viditelnou změnu zjišťuji hned při oplachování, roztok o poznání více pění než jeho předchůdce, ale na nádobí si stejně ponechám starý dobrý Jar, je přeci jenom levnější. Po čtyřech hodinách jsem znatelně kluzčí čočky vložil do očí a čekal, co se bude dít. Nedělo se nic, alespoň nic nepříjemného, prostě jsem čočky v oku vůbec necítil. Po běžném pracovním dni stráveném v ordinaci jsem celý netrpělivý čočky vyňal a ty byly k mému překvapení stejně „namydlené“, jako by v očích vůbec nebyly. A tak tomu bylo i po celý následující měsíc. Co dodat? Snad jen to, že vývoj poskočil o další krok kupředu k většímu pohodlí a bezpečí spotřebitelů a my můžeme doufat, že další kroky na sebe nenechají dlouho čekat.      

 

Více informací najdete v časopise Česká oční optika, prosinec 2004.

 

Autor:  Josef Martínek  

    [ Katalog firem ]

Optik Spektrum

Komplexní profesionální služby v oboru oční optiky. Značkové brýlové obruby ...

Optik Spiegel s.r.o.

Brýlové obruby světových značek - ADIDAS, BRENDEL, JOOP, GIOTTO, SILHOUETTE ...

Oční optika Emi

Nabízíme dioptrické a sluneční brýle včetně servisu.

Optika Aquila

Brýle dioptrické, brýle sluneční, oční optika.

B.N.N.R., spol. s r.o.

Ordinace odborného lékaře oftalmologa.

GrandOptical, City Park Jihlava

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových čoček a ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.049 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.