4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Nové čočky AIR OPTIX™AQUA MULTIFOCAL pro ostré a pohodlné vidění na všechny vzdálenosti

28. 1. 2009

Rodina silikon-hydrogelových kontaktních čoček AIR OPTIX se v lednu 2009 rozšiřuje o AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL, kontaktní čočky pro korekci presbyopie ve všech stadiích.

Nové čočky AIR OPTIX™AQUA MULTIFOCAL pro ostré a pohodlné vidění na všechny vzdálenosti

Originální velikost  Nové čočky AIR OPTIX™AQUA MULTIFOCAL pro ostré a pohodlné vidění na všechny vzdálenosti

Foto: redakce

Nové čočky AIR OPTIX™AQUA MULTIFOCAL pro ostré a pohodlné vidění na všechny vzdálenosti Parametry čoček AIR OPTIX™AQUA MULTIFOCAL Obr. 1

 

Tato inovace umožňuje stávajícím nositelům kontaktních čoček s počátečními presbyopickými obtížemi nosit kontaktní čočky dále.

Fakta

  • Populace stárne; odhaduje se, že v roce 2025 bude 42 % dospělých Evropanů v presbyopickém věku.
  • Roste počet uživatelů kontaktních čoček, kteří po čtyřicítce začnou preferovat brýlovou korekci a úplně přestanou nosit kontaktní čočky.

Cílová skupina

Příznaky potíží se čtením se u většiny osob začnou projevovat po čtyřicátém roce. Nejčastější volbou optometristy je doporučení brýlové korekce na čtení. Počínající presbyopové se však velmi neradi smiřují s faktem, že do blízka nevidí, a tak si pomáhají oddalováním textu. Délka paží nedovoluje tuto „fintu“ používat dlouhou dobu a návštěva oftalmologa nebo optometristy se uskuteční.
A co teprve dlouhodobý uživatel kontaktních čoček? Důvody, proč se rozhodl upřednostnit kontaktní čočky, jsou různé a představa používání brýlí na čtení je často jediným doporučením, které dostane. Odborníci někdy v počínajících stadiích presbyopie přistupují k podkorigování, nebo ke korekci monovision, multifokální kontaktní čočky jsou zkoušeny výjimečně.
CIBA VISION nyní přináší novou možnost pro počáteční presbyopy, novinku AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL, která jim prodlouží dobu nošení kontaktních čoček. Díky optimalizaci přídavku na blízko je možné začít s touto korekcí již při prvních obtížích při čtení a časem měnit hodnotu přídavků do blízka. 
Více o čočkách AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL se dočtete v časopisu Česká oční optika únor 2009.

Historie progresivních čoček

Původní design u čoček Focus Progresives využívá účinku přídavku 3,0 D v centrální zóně a umožňuje korekci presbyopie. Tento princip v některých případech dobře funguje a pacienti tyto kontaktní čočky úspěšně nosí. Čočky Focus Progresives byly uvedeny na trh v roce 1999 a v roce 2002 byl tento princip využit i pro jednorázové kontaktní čočky Dailies.
Nové čočky AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL přizpůsobují centrální hodnotu přídavku do blízka stadiu presbyopie třemi optimalizovanými designy. Podle přídavků na blízko byly stanoveny tři skupiny variant, které odpovídají stupni presbyopie. Každému stupni odpovídá optimalizovaný design hodnoty přídavku do blízka: LO (low) pro počáteční, MED (medium) pro střední a HI (high) pro pokročilé.

Precision Transition Design

Inovací u čoček AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL je technologie Precision Transition Design, která reguluje odchylky hodnot přídavku v profilu čočky směrem do centra a vyrovnává tak fyziologickou ztrátu akomodace. Tím je umožněno rozšířit hloubku ostrosti pro pacienty s presbyopií. Zlepšením hloubky ostrosti je vyrovnána ztráta akomodace.
U čoček AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL je rovnoměrně zajištěna hodnota přídavku (adice) u všech hodnot dioptrického rozsahu. To znamená, že u stupně adice MED je stejný přídavek jak u hodnoty 3,0, tak u hodnoty -6,0. Můžeme tak předvídat aplikaci u jednotlivých pacientů.
Unikátní vlastností u všech tří hodnot adicí je plynulý přechod od centrální zóny do blízka k periferní zóně do dálky. Jako příklad si definujme v kontaktních čočkách zónu na blízko, pro střední vzdálenost a na dálku; nový design umožňuje plynulý přechod z každé zóny. Zatímco jiné modely mají více kroků v profilu adice, u čoček AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL se jemně prolíná z jedné hodnoty do další.
Dalším jedinečným rysem čoček AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL je asférický design zadní plochy čočky, tak jako u sférických čoček AIR OPTIX™ AQUA, pro optimální centraci a vynikající charakteristiku aplikace.
Třístupňový systém čoček AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL byl navržen podle požadavků odborníků a uživatelů kontaktních čoček tak, aby bylo možno začít s aplikací již při počátečních obtížích při čtení a postupně měnit hodnoty přídavku podle stupně presbyopie. Uživatelé tak mohou nosit svou pohodlnou kontaktní čočku, která se postupně přizpůsobuje úbytku akomodace. Podívejme se blíže na jednotlivé stupně presbyopie (obr. 1).

Počínající presbyop

Uživatele kontaktních čoček, který zaznamenává rozostření při pohledu do blízka, označujeme jako počínajícího presbyopa. Cítí se mladý a žádá ostré a jasné vidění bez kompromisů a najednou nemůže zaostřit při čtení SMS zpráv. Tento pacient má malý akomodační úbytek, proto objednáváme adici LO (do 1,0 D) pro hodnoty přídavku na blízko a dálku korigujeme stejně jako u sférických čoček. Pro kontaktologa je to příležitost, jak splnit požadavky pacienta bez nedorozumění a bez přídavných brýlí na čtení. Úspěšná aplikace stávajících uživatelů s počínajícím úbytkem akomodace prodlouží možnost používání kontaktních čoček a podporuje věrnost uživatele.

Stávající presbyop

Stávající presbyopové se již sžili s nutností korekce na dálku a na blízko, ale vždy požadují precizní korekci s optimálním přídavkem na čtení. Jemný přechod dioptrických hodnot v profilu čočky umožňuje okamžitý návyk. Úbytek akomodace korigujeme objednáním adice MED (od 1,25 do 2,0 D) nebo HI (nad 2,0 D) ke korekci do dálky. Inovovaný design Precision Transition umožňuje stávajícím presbyopům vidět do blízka bez kompromisů při vidění do dálky.

Změny ve fyziologii

Presbyopie ovšem neznamená jen změny v akomodaci. Velmi často diagnostikujeme u nitrooční čočky změny v kvalitě slzného filmu aj. Typickým projevem je objevující se suchost očí jako následek snížené produkce slz a mění se také osmolarita slzného filmu. Tyto změny mají za následek nepohodlí v čočkách a často je to důvod, proč uživatel přestane čočky nosit.
Čočky AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL již mají začleněný zvlhčující systém AQUA jako sférické kontaktní čočky. Systém lubrikuje kontaktní čočku, uchovává zvlhčení po celý den a podporuje pohodlí po celou dobu nošení kontaktních čoček.

Propustnost pro kyslík

Čočky AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL poskytují stejnou propustnost pro kyslík jako sférické kontaktní čočky a mají až 5x vyšší propustnost pro kyslík než hydrogelové kontaktní čočky. V porovnání s jinými silikon-hydrogelovými multifokálními čočkami a hydrogelovými čočkami poskytují čočky AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL nejvyšší dostupnou propustnost pro kyslík.

Doporučená péče

Doporučujeme používat roztok AOSEPT® PLUS, který je „jedničkou“ v čištění, „jedničkou“ v pohodlí a „jedničkou“ v čistotě vidění1. Neobsahuje konzervační látky, je zvlášť vhodný pro citlivé pacienty. Z roztoků je jediný s absencí rohovkového barvení.
Pro zvýšení hygieny a bezpečné nošení kontaktních čoček doporučujeme i kombinované použití roztoku AOSEPT® PLUS k běžné péči o čočky. Vzhledem k absenci konzervačních látek je možné jej kombinovat se všemi dostupnými roztoky.

Závěr

Čočky AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL umožňují ostré a pohodlné vidění na všechny vzdálenosti a umožňují pohodlné a zdravé nošení čoček presbyopickým pacientům. Pro kontaktology jsou čočky AIR OPTIX™ AQUA MULTIFOCAL příležitostí k dalšímu získání důvěry a udržení věrnosti uživatele.

 

Autor:  Helena Lipšanová  

Zdroj:  Ciba Vision  

    [ Katalog firem ]

Optika Falhar, s.r.o.

Nabízíme odborné služby oční optiky, aplikace kontaktních čoček, zhotovování ...

Oční centrum FILIP Kravaře

Široká škála brýlových obrub všech značek českých i světových návrhářů ...

Oční optika Retina

Oční optika - prodej dioptrických brýlí, slunečních brýlí a doplňků ...

FOKUS v.o.s., Praha 4

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

BIL-SPORT s.r.o.

Sportovní brýle.

OPTIKA TT Květuše Třešňáková

Brýlové obruby dámské, pánské i dětské, brýlové čočky. Sluneční brýle.

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.2955 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.