Klíčové body pro měkké torické čočky
• Množství předepsaných torických čoček se sice zvyšuje, kontaktní čočky by však mohlo používat ještě více pacientů s astigmatismem.
• Pacienti s astigmatismem často nevědí o možnosti používat torické kontaktní čočky.
• Měkké torické čočky nabízejí řadu výhod pacientům s astigmatismem všech typů.
• Poslední modely měkkých torických čoček poskytují výhody oproti tradičním designům a ostré, stabilní vidění v reálných životních situacích.
• Moderní designy torických čoček umožňují jednoduchý a rychlý výběr.
• Odborníci mohou očekávat, že měkké torické čočky úspěšně aplikují celé řadě pacientů.
• Vidění a pohodlí je u měkkých torických čoček srovnatelné s brýlemi.
Možnosti pro aplikaci kontaktních čoček pacientům s astigmatismem
Odborníci mají pro aplikaci čoček pacientům s astigmatismem řadu možností. Měkké torické čočky jsou nyní dostupné ve velkém rozsahu materiálů, modalit a frekvence výměny. S novými sadami zkušebních čoček je nyní aplikace měkkých torických čoček u pacientů s astigmatismem stejně jednoduchá jako u běžných sférických čoček. Pokrok ve výrobních technologiích vede k vyšší optické kvalitě a k vyšší možnosti opakovatelnosti. Designy čoček jsou při aplikaci lépe předvídatelné, co se týče usazení, orientace a stability. Navíc je k dispozici širší spektrum parametrů.
V případě korneálního astigmatismu je možné použít sférické RGP čočky. Tyto čočky poskytují dobrou kvalitu vidění a jejich výběr je relativně jednoduchý, jsou však obecně méně pohodlné než měkké čočky. V případech vysokého korneálního astigmatismu může být usazení nestabilní; zadně torické RGP čočky mohou být úspěšně použity i v případech, kdy jsou měkké torické čočky nedostačující. Další možností ke zvážení jsou hybridní čočky o velkém průměru a ve výjimečných případech sklerální RGP čočky. Všechny tyto možnosti mají při korekci astigmatismu své místo.
U pacientů s nízkým stupněm astigmatismu se lékaři mohou uchýlit k použití měkkých sférických čoček s větší tloušťkou nebo čoček z materiálu s vyšším modulem pružnosti v přesvědčení, že silnější nebo pevnější čočka bude korigovat astigmatismus. Studie však takový efekt neprokázaly u žádného z těchto postupů.
Někteří lékaři považují použití měkkých asférických čoček za výhodné kvůli zlepšení vidění u pacientů s nízkou úrovní astigmatismu. V literatuře je však pro tento jev velmi málo důkazů. Míra aberací je rozdílná, což může vysvětlit různou úspěšnost při použití tohoto typu čoček. Zlepšení vidění s asférickou čočkou předepsanou pacientovi s nízkou úrovní astigmatismu se snižovalo u velkých zornic a nevyrovnalo se efektu plné korekce astigmatismu.
Další skupinou, která stojí za zvážení, jsou pacienti s jednostranným astigmatismem. Nedávná studie zjistila, že poměrně vysoká část pacientů (téměř polovina) má významný astigmatismus (≥0,75 D) pouze na jednom oku. V této skupině budou korekci astigmatismu vyžadovat spíše pacienti s astigmatismem na dominantním oku, v šikmé ose, s nízkým poloměrem křivosti, velkými zornicemi nebo s historií neuspokojivého zlepšení vidění.
Pro presbyopické pacienty s astigmatismem je možnost nápravy pomocí jednoduché kontaktní čočky omezenější. Motivace zůstat bez brýlí však může být silným faktorem. Někteří pacienti mohou pro korekci zraku vyžadovat řádně promyšlenou kombinaci kontaktních čoček a brýlí pro různé úkoly a situace.
Multifokální RGP čočky jsou obecně vhodnější pro pacienty, kteří již RGP čočky používají; vyžadují také dovednost při aplikaci. Úspěch při použití translačních RGP čoček závisí na tonicitě a poloze víčka. Asférické multifokální čočky jsou méně vhodné pro starší presbyopy s kritickou potřebou vidění do dálky nebo s velkými zornicemi. Měkké torické multifokální čočky (například Proclear Multifocal Toric) jsou vhodným doplňkem, ačkoli jsou v současné době většinou vyráběny na míru s limitovaným výběrem materiálu.
Z anglického originálu „Soft torics: first choice for your astigmatic patients“ autorů Anny Sulley a Graeme Younga, publikovaného v časopise Optician 4. 11. 2011, přeložila ASPENA, odborně revidoval Jakub Vrba.
Podrobnosti najdete v časopise Česká oční optika, únor 2012.
Zdroj: OPTICIAN
2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o., EXPOCOMP, spol. s r.o.