4oci.cz
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...

Měkké torické čočky – nejlepší volba pro pacienty s astigmatismem

16. 7. 2012

Anna Sulley a Dr. Graeme Young vysvětlují, jakým způsobem nejnovější výzkumy boří mýty a falešné představy obklopující měkké torické kontaktní čočky.

 

 Klíčové body pro měkké torické čočky

• Množství předepsaných torických čoček se sice zvyšuje, kontaktní čočky by však mohlo používat ještě více pacientů s astigmatismem.

• Pacienti s astigmatismem často nevědí o možnosti používat torické kontaktní čočky.

• Měkké torické čočky nabízejí řadu výhod pacientům s astigmatismem všech typů.

• Poslední modely měkkých torických čoček poskytují výhody oproti tradičním designům a ostré, stabilní vidění v reálných životních situacích.

• Moderní designy torických čoček umožňují jednoduchý a rychlý výběr.

• Odborníci mohou očekávat, že měkké torické čočky úspěšně aplikují celé řadě pacientů.

• Vidění a pohodlí je u měkkých torických čoček srovnatelné s brýlemi.

 

 

Možnosti pro aplikaci kontaktních čoček pacientům s astigmatismem

 

Odborníci mají pro aplikaci čoček pacientům s astigmatismem řadu možností. Měkké torické čočky jsou nyní dostupné ve velkém rozsahu materiálů, modalit a frekvence výměny. S novými sadami zkušebních čoček je nyní aplikace měkkých torických čoček u pacientů s astigmatismem stejně jednoduchá jako u běžných sférických čoček. Pokrok ve výrobních technologiích vede k vyšší optické kvalitě a k vyšší možnosti opakovatelnosti. Designy čoček jsou při aplikaci lépe předvídatelné, co se týče usazení, orientace a stability. Navíc je k dispozici širší spektrum parametrů.

 

V případě korneálního astigmatismu je možné použít sférické RGP čočky. Tyto čočky poskytují dobrou kvalitu vidění a jejich výběr je relativně jednoduchý, jsou však obecně méně pohodlné než měkké čočky. V případech vysokého korneálního astigmatismu může být usazení nestabilní; zadně torické RGP čočky mohou být úspěšně použity i v případech, kdy jsou měkké torické čočky nedostačující. Další možností ke zvážení jsou hybridní čočky o velkém průměru a ve výjimečných případech sklerální RGP čočky. Všechny tyto možnosti mají při korekci astigmatismu své místo.

 

U pacientů s nízkým stupněm astigmatismu se lékaři mohou uchýlit k použití měkkých sférických čoček s větší tloušťkou nebo čoček z materiálu s vyšším modulem pružnosti v přesvědčení, že silnější nebo pevnější čočka bude korigovat astigmatismus. Studie však takový efekt neprokázaly u žádného z těchto postupů.

 

Někteří lékaři považují použití měkkých asférických čoček za výhodné kvůli zlepšení vidění u pacientů s nízkou úrovní astigmatismu. V literatuře je však pro tento jev velmi málo důkazů. Míra aberací je rozdílná, což může vysvětlit různou úspěšnost při použití tohoto typu čoček. Zlepšení vidění s asférickou čočkou předepsanou pacientovi s nízkou úrovní astigmatismu se snižovalo u velkých zornic a nevyrovnalo se efektu plné korekce astigmatismu.

 

Další skupinou, která stojí za zvážení, jsou pacienti s jednostranným astigmatismem. Nedávná studie zjistila, že poměrně vysoká část pacientů (téměř polovina) má významný astigmatismus (≥0,75 D) pouze na jednom oku. V této skupině budou korekci astigmatismu vyžadovat spíše pacienti s astigmatismem na dominantním oku, v šikmé ose, s nízkým poloměrem křivosti, velkými zornicemi nebo s historií neuspokojivého zlepšení vidění.

 

Pro presbyopické pacienty s astigmatismem je možnost nápravy pomocí jednoduché kontaktní čočky omezenější. Motivace zůstat bez brýlí však může být silným faktorem. Někteří pacienti mohou pro korekci zraku vyžadovat řádně promyšlenou kombinaci kontaktních čoček a brýlí pro různé úkoly a situace.

 

Multifokální RGP čočky jsou obecně vhodnější pro pacienty, kteří již RGP čočky používají; vyžadují také dovednost při aplikaci. Úspěch při použití translačních RGP čoček závisí na tonicitě a poloze víčka. Asférické multifokální čočky jsou méně vhodné pro starší presbyopy s kritickou potřebou vidění do dálky nebo s velkými zornicemi. Měkké torické multifokální čočky (například Proclear Multifocal Toric) jsou vhodným doplňkem, ačkoli jsou v současné době většinou vyráběny na míru s limitovaným výběrem materiálu.

 

Z anglického originálu „Soft torics: first choice for your astigmatic patients“ autorů Anny Sulley a Graeme Younga, publikovaného v časopise Optician 4. 11. 2011, přeložila ASPENA, odborně revidoval Jakub Vrba.

 

Podrobnosti najdete v časopise Česká oční optika, únor 2012.

 

 

Zdroj:  OPTICIAN  

    [ Katalog firem ]

Charisma Eyewear Distribution, s.r.o ...

Velkoobchodní prodej oblečení, korekčních i slunečních brýlí, hodinek a ...

STYL OPTIK Jaromír MERTA
Velkoobchod optickým zbožím. Zastoupení výrobců Vistan Brillen a Sunpoint ...

Fokus Optik, a.s., kontaktní čočky ...

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

GrandOptical, Galerie Myslbek

Měření zraku, široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, čoček a ...

Společná oční optika, s.r.o.

Zhotovení a opravy brýlí. Nabídka slunečních brýlí, pouzder, čisticích ...

LUMIEN OPTIC - Zuzana Hanková

Dioptrické brýle, sluneční brýle, velký výběr obrouček, kontaktní čočky, vše ...

Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...

Vygenerováno za 0.052 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.