4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Jak zabránit rotaci kontaktní čočky

29. 8. 2012

Ten, kdo nosí kontaktní čočky, nemusí přemýšlet o tom, jaké vlastnosti musejí čočky mít, aby se na oku udržely a aby byly pro oko příjemné. Nejen o technologiích, které umějí kontaktní čočku udržet na oku a poskytnout jí potřebnou vlhkost, jsme si povídali s Janou Haškovou ze společnosti Johnson & Johnson, s.r.o., Divize Vision Care.

Kontaktní čočky 1•DAY ACUVUE® MOIST® for ASTIGMATISM

Originální velikost  Kontaktní čočky 1•DAY ACUVUE® MOIST® for ASTIGMATISM

Zdroj:  Johnson & Johnson, s.r.o.

 

 

Kontaktní čočky 1•DAY ACUVUE® MOIST® for ASTIGMATISM, které jste na veletrhu OPTA 2012 představili jako novinku a které na něm získaly cenu TOP OPTA, jsou vytvořeny za přispění dvou unikátních technologií – LACREON® a ASD. Jak přesně tyto dvě technologie fungují?

Technologie LACREON® slouží k zabudování zvlhčující látky do struktury materiálu čoček. Jedná se o látku PVP (polyvinylpyrolidon) – ta umožňuje permanentně udržovat vlhkost a vláčnost čočky. Od chvíle, kdy čočku vyjmete z blistru, až do chvíle, kdy ji sejmete z oka, má čočka stejné zvlhčující vlastnosti, a proto je příjemná na nošení po celý den, od rána do večera. Obecně se technologie LACREON® používá jen u čoček ACUVUE® MOIST®, v jiném typu čoček ji nenajdete.

Zkratka ASD znamená Accelerated Stabilization Design. Jedná se o torický design čočky – hovoříme totiž o čočce určené pro astigmatiky. Funkce tohoto designu spočívá ve čtyřech stabilizačních zónách. Člověk si to hned nemusí uvědomit, ale když mrká, dochází k interakci horního i dolního víčka s čočkou, a tím pádem k vertikálnímu, ale také horizontálnímu pohybu. Díky rozmístění stabilizačních zón ASD čočka krásně drží v jedné pozici. Nedochází k její rotaci, což je velmi důležité – i vidění je potom stabilní. I tloušťka čočky v okamžiku interakce s očními víčky je rovnoměrná, takže nedochází k mechanickým problémům.

 

O jaké kontaktní čočky mají podle Vašich zkušeností největší zájem čeští zákazníci?

Nejvíce aplikované, používané a prodávané jsou čočky sférické. Počet aplikací torických kontaktních čoček je menší než u sférických čoček.

 

Proč tomu tak je?

Sférické čočky byly na trh uvedeny jako první, torické následovaly po nich. Z různých výzkumů vyplývá, že z celkové populace, která potřebuje korekci zraku, má téměř každý druhý člověk astigmatizmus alespoň na jednom oku. Řada z těchto lidí nosí brýle. U nižších stupňů astigmatizmu je také řada osob, které nosí sférické kontaktní čočky, což jim ale nemusí poskytovat takovou zrakovou ostrost, jakou by potenciálně mohli mít s torickými čočkami. Myslím si proto, že příležitost pro torické čočky a pro nové aplikace je obrovská.

 

Předpokládáte tedy, že nabídka v oblasti torických čoček se do budoucna ještě rozšíří?

Torické čočky nyní na trhu existují ve variantách pro jednodenní a opakované nošení. V průběhu uplynulých let jsme zaznamenali jejich obrovský vývoj, aplikuje se jich čím dál více. Věřím, že tím, že jsme na trh přinesli čočku 1•DAY ACUVUE® MOIST® for ASTIGMATISM ve více než 1 500 variacích parametrů, jsme otevřeli další možnosti pro aplikace astigmatiků jednodenními čočkami.

 

Jaký typ čoček zákazníci v současnosti preferují, co se týče intervalu výměny?

Existují studie, které udávají náznaky, jakým směrem se ubírají aplikace, ale je třeba sledovat zároveň data o prodejích. Jednodenní čočky například tvoří menší část prodejů, i když je zřejmý trend jejich rostoucí oblíbenosti. Čočky na vícedenní nošení – čtrnáctidenní nebo měsíční – v tomto segmentu tvoří většinu. Jednodenní čočky sice vycházejí cenově jako nejdražší, co se týče ceny na balení, ale je to opět relativní. Řada lidí, kteří nosí jednodenní čočky, je používá ne každý den, ale jen několikrát do týdne. Úměrně tomu se pak jejich vynaložené náklady na nošení čoček samozřejmě výrazně snižují.

Zajímavý je fakt, že mezi jednotlivými čočkami nejsou až tak výrazné rozdíly v nákladech. Srovnání nákladů na jednotlivé typy kontaktních čoček ukázalo několik studií z poslední doby, např. studie shrnutá v článku „The long and the short of soft contact lens replacement“, publikovaném v překladu v České oční optice v loňském roce.

 

Rozhovor najdete v časopise Česká oční optika, květen 2012.

 

Autor:  Eva Klapalová  

    [ Katalog firem ]

Eiffel optic, Praha 1

Prodej a zhotovování brýlí, nejmodernější způsob korekce zrakových vad ...

OPTIKA DANĚK, s.r.o.

Prodej dioptrických a slunečních brýlí, kontaktních čoček a příslušenství ...

OPTIK KROUMAN

Nabízíme kompletní služby oční optiky. Měření zraku, aplikace kontaktních ...

Oční optika Michaela Hrubá

Dioptrické a sluneční brýle, brýlové čočky specializovaných výrobců ...

Oční optika Timčáková

Prodej brýlových obrub, dioptrických brýlí, lup a roztoků na kontaktní ...

Dioptra, a.s. Turnov
Brýlové obruby Lennon. Střelecké brýle. Výrobce lup (ruční, stojánkové s ...
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Vygenerováno za 0.0944 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.