4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Budoucnost kontaktních čoček: hodnota Dk je skutečně důležitá

1. 9. 2006

Při vědeckých diskuzích o důležitosti propustnosti pro kyslík u materiálů na výrobu kontaktních čoček stále převládá klinická snaha o maximalizaci přísunu kyslíku pro všechny nositele kontaktních čoček.

 

V nedávných vědeckých studiích bylo naznačeno, že propustnost pro kyslík (hodnota Dk) u jakéhokoliv typu silikon-hydrogelových kontaktních čoček je dostatečně vysoká a že poskytnout rohovce a oku co možná nejvyšší možnou hladinu kyslíku nehraje od určitých hodnot žádnou podstatnou roli. V těchto studiích se tvrdí, že silikon-hydrogelové čočky i s tou nejnižší kyslíkovou propustností (Dk/t) jsou pro zdraví rohovky dost dobré a že úplné odstranění rizika hypoxie má pro zdraví oka pouze malou výhodu. 

 

Hodnota Dk (kyslíková propustnost neboli permeabilita) a hodnota Dk/t (kyslíková propustnost neboli permeabilita v závislosti na designu) je však stále důležitá. Pokud se oku dostává nejvyšší možná hladina kyslíku, je předpoklad, že bude v dobrém zdravotním stavu. Dostupnost kyslíku samozřejmě není jedinou podmínkou pro úspěšné a bezpečné nošení kontaktních čoček. Dostatečná pohyblivost, odolnost vůči depozitům, optický a tvarový design, povrchová smáčivost a to, jak dobře oko čočku snáší, je u kontaktních čoček také nezbytně důležité. Podstatné je, aby kontaktní čočky s vysokou propustností pro kyslík byly i v těchto výše popsaných vlastnostech stejné nebo i lepší než běžné hydrogelové čočky s nízkou hodnotou Dk.

 

 

 

Nositelé kontaktních čoček potřebují nejvyšší možnou hodnotu Dk z jednoho prostého důvodu: rohovka je uzpůsobena tomu, aby jí stačily normální hladiny kyslíku během dne i nižší hladiny kyslíku, které se k ní dostávají během noci přes oční víčka. Jakékoli snížení propustnosti pro kyslík vyžaduje od rohovky jisté metabolické úpravy, avšak dlouhodobý kompromis bude zřejmě zdraví škodlivý. Proč však uzavírat kompromisy s rohovkou, když to není nutné? 

 

 

Jak uvádějí autoři Efron a Brennan, skutečně kritickou hladinu kyslíku u nositelů kontaktních čoček představuje koncentrace 20,9 % kyslíku v atmosféře. Jakékoliv kontaktní čočky, které rohovce poskytují méně kyslíku, než je uvedená hodnota, ovlivní v konečném důsledku její fyziologii.

 

 

 

Některé silikon-hydrogelové kontaktní čočky mají lokální propustnost pro kyslík nižší než 25 až 30 jednotek hodnoty Dk (jednotka se měří jako násobek 10-9 [cm/sec] / [ mLO2/mL x mm Hg]), zatímco jiné přesahují 100 jednotek hodnoty Dk po celé ploše čočky. Téměř všichni nositelé kontaktních čoček si s nimi během dne na chvíli zdřímnou a výrazný počet s nimi i spí, ať již příležitostně, nebo pravidelně. Poskytnout proto rohovce méně kyslíku je odvážné i pro průměrného denního nositele kontaktních čoček. Proč se vystavovat riziku poškození oka v důsledku nedostatku kyslíku, když se tomu dá předejít?

 

 

 Podrobnější informace najdete v časopisu Česká oční optika září 2006.

 

Autor:  Tomáš Haberland  

    [ Katalog firem ]

Hana Janovská Oční optika

Brýlové obruby, sluneční brýle, široký sortiment brýlových čoček. Doplňky k ...

Optika Viva CZ

Naše firma se zabývá prodejem brýlí, obrub, skel, kontaktních čoček a ...

NEOMED s.r.o.
Distributor kontaktních čoček a jejich příslušenství, farmaceutické ...

Oční optika Jana Nejedlá

Široká nabídka dioptrických a slunečních brýlí a doplňkového sortimentu ...

HIPPOKRATES BOSKOVICE a.s.

Kvalitní brýlové obruby, kompletní nabídka dioptrických čoček. Prodej ...

CMI, s.r.o.

Diagnostické přístroje (štěrbinové lampy, oftalmometry (Javal) ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Vygenerováno za 0.1194 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

2020 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.