4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Brýle inspirované padesátými léty, s listopadovou úvahou

23. 11. 2012

Troje brýle na obrázcích odkazují na padesátá léta. Byly oceněny na letošní soutěži o brýlový design v Hongkongu.

Brýle Mag Type a inspirovaly se starým typem psacího stroje

Originální velikost  Brýle Mag Type a inspirovaly se starým typem psacího stroje

Zdroj:  ZED_COMM

Brýle Mag Type a inspirovaly se starým typem psacího stroje Zdobné a hladce kovově vyhlazené brýle Choi Lan Kang Fa Brýle Catch jako reminiscence čtyřicátých a padesátých let - s moderními vyměnitelnými stranicemi

 

 

 

První z nich nesou název Mag Type a inspirovaly se starým typem psacího stroje. Brýle nemají šroubky, jak je patrné z obrázku, ale mají speciální ohebný typ kloubu. 

 

Brýle nazvané Choi Lan Kang Fa propojují dva světy - západní a ten čínský. Západní typem brýlí (kočičí oči), čínský zdobností - říká se jí cloisonné a jde o techniku, kdy předmět vypadá jako hladký a porcelánový, ve skutečnosti však jde o smalt kladený postupně na kov. Výsledkem jsou vysoce zdobné brýle.

 

Design brýlí Catch našel inspiraci v kancelářských sponkách. Stranice lze lehce nacvaknout. Nosník i barvy jsou reminiscencí čtyřicátých a padesátých let.    

 

 

Kulturní listopadová odbočka od světa brýlí. Přesuňme se k padesátým létům v tuzemsku v nebrýlovém světě. Pokud jste ještě neviděli film Ve stínu (jehož hlavní promítací vlna již proběhla), doporučujeme vám nepřijít o jeho projekci na velkém plátně. Byla by to škoda, protože tento český snímek je výjimečný, krásný a mrazivý zároveň - dějem i ztvárněním.

 

Je to film, po kterém si začnete vážit hrdinů, nebo se začnete tázat, kdo je pro vás hrdina. Nejzajímavější hrdinové bývají obvykle ti málomluvní, zaťatí, ryze mužští - přesně jako kapitán Hakl v podání Ivana Trojana v tomto snímku. Jeho postavě fandíte až do poslední chvíle, i když se o ni bojíte (a vzpomenete si u ní mimoděk jako protiklad na postavu a na osud Teremina, kterou ztvárnil na divadle a která se rozhodovala jinak). Škála hrdinů je široká - podle lidských povah. Ženské hrdinky bývají obvykle ty vytrvalé, nezlomné, tvrdé a křehké zároveň.

 

V české kinematografii je to film ojedinělý, protože si v něm všímáte každého detailu a vnímáte, jak spolu ladí - nejen v hereckém projevu, ale i v ději, i v dobových reáliích. Nejprve obrazem: pozorujete dobové tramvaje, do kterých se naskakovalo za jízdy a pamatují je ještě vaši otcové nebo dědečkové, mužské odívání, které vytvářelo jiné, úspornější, šlachovité postavy s jiným rytmem chůze (kšandy, kalhoty do pasu, klobouk a plášť), obdélníkové stoly v kantýnách, u kterých se jedlo vestoje, výtahy zvané paternoster, zchátralost a šeď poválečných budov, jiné tvary šálků (širší a mělčí), kovové rámy postelí, výlohy obchodů atd.

  

A tázání se? Na konci filmu opravdu budete přemýšlet nad položenou otázkou, jež v něm přímo zazní. Je to hozená rukavice a každý z vás ji zodpoví podle svého založení. Proč je těžká? Protože víte, že teoreticky se to u stolku s horkým kafem pěkně mluví, praxe je však těžší. Ať už se rozhodnete jakkoliv, budete podprahově tušit, že ideál, ke kterému člověk směřuje, jej má přesahovat, i kdyby jej člověk nedosáhl.

 

Ta otázka ve filmu zazní: Jaký otec je lepší - čestný, který neuhnul i za cenu života, nebo ten, který ví, že mašinérie člověka semele a chce vychovávat své děti živý? Nikdo nevíme, jak bychom se hrůze v tvář postavili, když se v současnosti pohybujeme v zemi, kde můžeme svobodně vyslovit svůj názor. Proto nemůžeme nikdo dělat ramena, kromě těch, kteří své hrdinství již prokázali, a takoví lidé ramena obvykle už vůbec nedělají. Ale jak tak vidím, že si komunisté po volbách rozdělují kraje a slyším často argument, že jsou jiná strana, jiní lidé, a to i od lidí, u kterých mě to překvapuje, tak si připomínám a budu si vždycky pamatovat (nejen tento zlomek dat a jmen): 1948, 1968, 1977, Milada Horáková, Jan Zábrana, Jan Palach, Ivan Martin Jirous, studenti vyhození ze škol, lidé vyhození z práce. A silně na mě zapůsobily výpovědi lidí na stránkách http://www.vernyzustanu.cz

 

Můj hrdina je ten, o kterého jsem se bála, protože si jej za jeho postoj vážím (a zároveň vnímám smutek a nevyhnutelnost, které to s sebou nese - ten, o koho se bojíte, se pohybuje v nebezpečné situaci a může opravdu zaplatit životem). Obecně je to podle mě člověk, který inspiruje druhé k  noblese v chování, poctivému jednání, k odvaze a taky k nadhledu.

 

Ten, kdo naopak přispěje k nespravedlnosti, porušení hranic, na někom se proviní, poruší rovnováhu - jinými slovy: otevírá dveře tmě.

 

Český národ nehovoří o hrdinech nahlas. Snad je to proto, že o tom výjimečném se slovy vyjadřuje těžko. Lépe se o tom mlčí. Tento film však (a nejen on) může přispět k tomu, že se to pomalu změní a nebudeme se ostýchat mluvit o tom, kdo jsou hrdinové a proč jsou pro nás důležití.

 

Informace o brýlích: Press Office - HD OKIA ZED_COMM

 

 

 

Autor:  Eva Klapalová  

    [ Katalog firem ]

OPTIKA IVA Ivana Pernická

Široký sortiment brýlových obrub ve všech cenových relacích. Brýlové čočky ...

Oční studio Aleš Žejdl

Profesionální optické a optometristické služby. Rozsáhlá nabídka slunečních ...

Optika Š+H

Oční optika a kontaktní čočky, měření zraku, aplikace kontaktních čoček ...

Ineko-optika, v.o.s.
Velkoobchodní prodej světových značek kvalitních brýlových obrub ...

Optik Centrum Ždánský

Brýlové čočky Rodenstock, Essilor, Zeiss, Omega Optix. Brýlové obruby značek ...

Optik Melíšek

Nabízíme zrakové zkoušky, rychlé zhotovení brýlí, širokou nabídku obrub a ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0791 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.