4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Zasedání ECOO a WCO v České republice

12. 12. 2004

Česká optika a optometrie zažila významnou historickou událost. Ve dnech 15.–17. října 2004 proběhly v Praze současně zasedání ECOO a setkání pracovního výboru WCO. ECOO je Evropská rada optiky a optometrie, jejíž členem je Společenstvo českých optiků a optometristů již 8 let. WCO je Světová rada optometrie, jejíž organizační výbor v Praze připravoval plánovanou největší mezinárodní konferenci učitelů optometrie (na květen 2006 v Miláně).

 

 

Akce se zúčastnilo 125 osob z 29 zemí (Belgie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Izrael, Jižní Afrika, Kypr, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, USA, Velká Británie), což byl pro ECOO dosavadní rekord. Praha, srdce Evropy, byla jako místo konání vybrána symbolicky při příležitosti letošního rozšiřování Evropské unie směrem na východ.

 

Společenstvo za dobu svého členství v ECOO vybudovalo české optice a optometrii pověst nejlépe fungující profese v rámci střední a východní Evropy. Pořádáním říjnového zasedání ECOO chtělo proto Společenstvo tuto reputaci potvrdit a upevnit a zároveň reprezentovat důstojně celý „východ“ Evropy.

 

Jednání probíhala ve 24. patře hotelu Corinthia Towers, který stojí vysoko nad Prahou nedaleko Vyšehradu, účastníci měli tedy přímo ohromující výhled. Jednání usnadňovalo anglicko-německo-české simultánní tlumočení.

 

Kromě pravidelného projednávání otázek týkajících se vzdělávání, legislativy a provozování profese byla tato akce zaměřena především na střední a východní Evropu. Díky kontaktům Společenstva z pořádání třech mezinárodních konferencí učitelů v Brně se zasedání ECOO zúčastnilo více delegací z východní Evropy než obvykle. Ty zde byly seznámeny s projektem ECOO, WCO a AEUSCO na zharmonizování vzdělávání a legislativy oboru v rámci celé Evropy.

 

Harmonizační projekt se týká konkrétně tří setkání:

 

Brno 2005

Při nadcházejícím veletrhu OPTA bude Společenstvo pořádat 4. mezinárodní konferenci učitelů. K jednání o jednotné strategii zharmonizování národních profesí se standardem EU a ke společným přípravám na 2 následující zasedání, na kterých by měly vystoupit s jednotným plánem názorů a požadavků, se zde sejdou profesní delegace z nových a budoucích členských zemí EU.

 

Krakov 2005

Květnového zasedání ECOO v Krakově se zúčastní také Evropská asociace univerzit, škol a vyšších odborných škol vzdělávajících optometrii AEUSCO. Všichni budou společně s učiteli z nových členských zemí EU diskutovat o učebních osnovách, vzdělávání učitelů a rozhodnou o konkrétních postupech pří řešení harmonizace profese mezi „východem“ a „západem“ Evropy.

 

Milán 2006

Světová rada optiky a optometrie (WCO) připravuje historicky největší mezinárodní konferenci učitelů optiky a optometrie, která proběhne při veletrhu MIDO Milán 2006. Předpokládá se účast 350 odborníků z celého světa. Jednat se bude o způsobech ohodnocování, vzdělávacích strategiích, studijních programech a lidských zdrojích v oblasti vzdělávání optometrie.

 

Na setkáních Krakov 2005 a Milán 2006 má být sponzory zajištěno krytí cestovních a ubytovacích nákladů pro učitele z východní a střední Evropy.

 

 

Součástí zasedání Valné hromady ECOO v Praze byly také volby do všech funkcí výkonného výboru ECOO. Novým prezidentem organizace se stal Bob Chappell ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. V rámci personálních změn byl mimo jiné jmenován do funkce sekretáře vzdělávacího výboru ECOO Ing. Pavel Šebek, jehož hlavním úkolem bude přispět k harmonizaci oboru mezi východní a západní Evropou a zapojit delegace nových členských zemí EU do mezinárodního profesního dění v ECOO. Společenstvo také věří, že jeho nová pozice výrazně přispěje k potřebnému oživení vzdělávání v tomto oboru v naší zemi.      

 

Za Společenstvo se zasedání ECOO zúčastnili členové výkonného výboru a sekretariátu, včetně prezidenta Josefa Szarvase a zástupců Společenstva v ECOO Zdeňka Rence a Pavla Šebka. Pozvány byly také české profesní vzdělávacích instituce. Dostavili se zástupci pražské a brněnské střední zdravotní školy a brněnské a olomoucké univerzity.

 

Kromě odborných jednání byl při akci zajištěn i zajímavý doprovodný program: uvítací recepce ve 24. poschodí hotelu Corinthia Towers, slavnostní večeře v Toskánském paláci na Hradčanském náměstí, na které byly předány Evropské diplomy z optometrie třem čerstvým zahraničním absolventům, a závěrečný neformální večírek s diskžokejem.

 

V závěru byla celá akce zhodnocena prezidentem Janezem Gobecem jako jedna z odborně nejúspěšnějších a také nejlépe zorganizovaných v historii organizace ECOO. Záměr byl tedy splněn. Společenstvu se podařilo důstojně reprezentovat naši optiku a optometrii i celou Českou republiku a přimět „západní“ členy ECOO k názoru, že rozšiřování EU je skutečně správným krokem ve vývoji Evropy, který přinese více síly a prosperity celému kontinentu.

 

Pořádání akce bylo samozřejmě velmi nákladné a nemohlo by proběhnout bez finanční podpory. Rádi proto nyní veřejně děkujeme sponzorským společnostem, které pochopily velký nadčasový význam tohoto setkání pro tento obor v naší zemi. Jedná se o společnosti: Essilor, Veletrhy Brno, Rodenstock, Expo Data, časopis Česká Oční Optika, Omega Optix, Zeiss, Dioptra, Sola – Optika Čivice, Okula, Johnson & Johnson, Metzler, Fokus, Sagitta, Eye 2000, Žilka Optik a Ineko Optik. Zástupci třech hlavních sponzorských společností se akcí přímo účastnili: za Essilor PhDr. Poldauf, za Veletrhy Brno Ing. Jaroslav Hloušek a za Rodenstock Ing. Ivan Vymyslický.

 

 

Více informací najdete v časopise Česká oční optika, prosinec 2004.

 

Autor:  Pavel Šebek  

    [ Katalog firem ]

GrandOptical, Galerie Butovice

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových čoček a ...

Oční optika Eva Vintrová

Prodej dioptrických i slunečních brýlí a příslušenství.

Oční optika VISUEL Věra Rozsívalová

Prodej a opravy brýlí dioptrických a slunečních, prodej doplňkového ...

Optika Aquila

Brýle dioptrické, brýle sluneční, oční optika.

HCH optik - Božena Hachlová

Dámské, pánské a dětské obruby. Sluneční a sportovní brýle. Multifokální ...

Žilka Optik Studio, s.r.o.

Nabízíme služby v oblasti oční optiky a měření zraku. Součástí optiky je i ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0427 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.