4oci.cz
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Zakrývací test

6. 12. 2013

Zakrývací zkouška je popisována jako jednoduchá a rychlá vyšetřovací metoda, založená na dobrých pozorovacích schopnostech vyšetřujícího získaných praxí. Hlavním účelem zakrývací zkoušky je pozorování vzájemného postavení očí, diferenciální rozlišení heteroforií od heterotropií; dále nám poskytuje informace o typu a velikosti heteroforie.

Zakrývací zkouška u pravé esotropie (pohyb oka a zakrývací destičky je naznačen pomocí šipek): (a) uchýlené pravé oko dovnitř; (b) levé oko je zakryto – obě oči se pohybují směrem doprava; (c) zakryté levé oko se uchyluje dovnitř a odkryté pravé oko přebí

Originální velikost  Zakrývací zkouška u pravé esotropie (pohyb oka a zakrývací destičky je naznačen pomocí šipek): (a) uchýlené pravé oko dovnitř; (b) levé oko je zakryto – obě oči se pohybují směrem doprava; (c) zakryté levé oko se uchyluje dovnitř a odkryté pravé oko přebí

Zdroj:  archiv autora

Zakrývací zkouška u pravé esotropie (pohyb oka a zakrývací destičky je naznačen pomocí šipek): (a) uchýlené pravé oko dovnitř; (b) levé oko je zakryto – obě oči se pohybují směrem doprava; (c) zakryté levé oko se uchyluje dovnitř a odkryté pravé oko přebí Zakrývací zkouška u pravé exotropie s pravou hypertropií: (a) pravé oko je uchýleno zevně a nahoru; (b) levé oko je zakryto – obě oči se pohybují směrem doleva a dolů, pravé oko přebírá fixaci a levé se uchyluje zevně a dolů (levá exotropie s levou hypotr

 

 

Základem této zkoušky je střídavé zakrývání a odkrývání jednoho oka, zatímco druhé oko fixuje vzdálený či blízký bod. Nejprve si popíšeme základní zakrývací zkoušku a poté její modifikace. Při zakrytí jednoho oka sledujeme pohyby druhého nezakrytého oka a při odkrytí pozorujeme případné pohyby oka, které bylo zakryté. U očí v rovnovážném postavení směřují osy vidění k témuž fixačnímu bodu, a to i tehdy, dojde-li zakrytím jednoho oka k vyrušení fúze. Zakryté oko se neuchýlí, a proto nedochází k zpětnému vyrovnávacímu pohybu, jedná se o ortoforii.

 

U heteroforie jsou oči udržovány v přímé poloze během binokulárního vidění jen fúzí. Zakrytím oka, a tedy i znemožněním fúze se zakryté oko uchýlí. Po odkrytí se uplatňuje síla fúze a původně zakryté oko vykonává zpětný pohyb, který nazýváme fúzním pohybem. Heterotropie má stále zjevnou úchylku, nezakryté oko je uchýlené, anebo vyrovnávacím pohybem přebírá fixaci.

 

Průběh zakrývací zkoušky

 

Zakrývací zkouška se provádí při fixaci bodu vzdáleného 5–6 m a blízkého bodu v normální pracovní vzdálenosti vyšetřovaného (přibližně 0,4 m). Jako fixující bod se využívá písmeno na Snellenových optotypech z řádku nad nejlepším dosaženým vizem horšího oka, tak aby byla využita přesná akomodace. Pokud je vizus vyšetřovaného horší než 6/24 na příslušnou vzdálenost, je vhodné na fixaci použít světelný bod. V praxi je však postačující použít při fixaci např. hrot tužky, světelný bod či jakýkoliv příslušně vzdálený bod.

 

Jestliže z předchozích vyšetření víme, že jedno oko je strabické, měli bychom se řídit pravidlem, že vedoucí oko zakrýváme jako první. Je důležité, abychom se vyvarovali nechtěného bočního osvětlení zakrytého oka, které může být u některých pacientů stimulem pro abnormální pohyby. Pro zakrývání se využívá zakrývací destička, která může být z neprůhledného nebo průsvitného materiálu. Průsvitná zakrývací destička má oproti neprůhledné výhodu v tom, že umožňuje sledovat přibližnou polohu oka za destičkou, aniž by byl vyšetřující schopen jakékoliv formy vidění.

 

V praxi rozlišujeme dva typy zakrývacího testu. První je zakrývací-odkrývací test („cover-uncover test“), v české literatuře uváděný jako intermitentní. Druhým typem je alternující zakrývací zkouška („alternace-cover test“). Evans věnuje větší pozornost zakrývacímu-odkrývacímu testu a nazývá ho také základní zakrývací zkouškou. Zakrývací-odkrývací test (intermitentní) Poskytuje základní informaci o tom, zdali se u vyšetřovaného jedná o heteroforii, či heterotropii.

 

Délka zakrytí jednoho oka se obvykle pohybuje od 1 do 2 sekund, abychom pozorovali reakci na momentální disociaci, ačkoli delší okluze (10 sekund) s větší pravděpodobností odhalí plnou úchylku. Zakrývací test by neměl být zbytečně víckrát opakován, protože s opakovaným zakrýváním se úchylka zvětšuje  a může se zvrhnout ve strabizmus. Výsledky pozorování budou podrobněji popsány v dalších odstavcích.

 

Alternující zakrývací test (střídavý) Podstatou tohoto testu je rychlé střídání zakrývání jednoho a druhého oka. Stupeň úchylky se obvykle zvyšuje, takže je snáze detekovatelná. Soustřeďujeme se na sledování zpětného vyrovnávacího pohybu. Podle rychlosti a plynulosti vyrovnávacího pohybu pak můžeme předpokládat dobré vidění obou očí při rychlém a plynulém přebírání fixace. U váhavé fixace očekáváme přítomnost amblyopie nebo amblyopie s excentrickou fixací. Charakter vyrovnávacího pohybu může také vypovídat o kompenzaci heteroforie.

 

Klasifikace zpětného vyrovnávacího pohybu u heteroforií při zakrývací zkoušce

 

Stupeň

Popis zpětného pohybu

1

Rychlý a plynulý

2

Trochu pomalý/trhavý

3

Rozhodně pomalý/trhavý, ale nebortí se

4

Pomalý/trhavý a bortí se s opakujícím zakrýváním

5

Bortí se snadno po 1–3 zakrytích

 

Podrobnosti (tj. o zakrývací zkoušce u heterotropie, u heteroforie i o dalších modifikacích zakrývacího testu) a celý článek najdete v časopise Česká oční optika, č. 3, 2013.

 

Autor:  Gabriela Cvancigerová  

    [ Katalog firem ]

Oční optika Martin Žilka

Nabízíme služby optiky, měření zraku, zhotovení a úpravu brýlí. Prodáváme ...

STRABILIA, s.r.o.

Distribuce brýlových obrub a slunečních brýlí světových značek. Kolekce ...

Oční optika Milan Gloza

Služby oční optiky, výroba optických přístrojů.

IN Optik

Internetový obchod s potřebami pro optiky. Brýle, dalekohledy, mikroskopy ...

Oční optika Antošová

Kompletní služby oční optiky. Prodej slunečních sportovních brýlí s ...

Optika Lenka

Široký výběr brýlí pro každého. Brýlové obruby, brýlové čočky, sluneční ...

eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0702 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.