Vliv barevných filtrů na pseudoizochromatické tabulky. Vlevo: původní tabule, uprostřed: obraz vnímaný osobou s poruchou barvocitu, vpravo: optotyp při pohledu přes červený filtr.
Foto: redakce
Pomocí barevných filtrů lze změnit barevné vidění i u osob postižených poruchou barvocitu. Kromě této vlastnosti udávají výrobci a uživatelé těchto barevných filtrů pozitivní ovlivnění dyslexie (poruchy čtení). V následujícím článku si nejprve vysvětlíme podstatné změny, které zapříčiňují vrozené poruchy barvocitu, a v návaznosti na to pak prodiskutujeme účinnost, případně neúčinnost barevných filtrů ke korekci vrozených poruch barvocitu.
Některé principy barevného vidění
Barevné vidění je schopnost vizuálního systému rozlišovat ve světle obsažené informace o vlnové délce (barvě) a jasu. Je spojeno s čípky v sítnici; přítomnost čípků v sítnici je však pouze jednou z podmínek barevného vidění. Bez mozku, který musí signál od různých typů čípků vzájemně sečíst, by nebylo barevné vidění možné, i kdyby byly čípky přítomné. (Býk má sice čípky v sítnici, z důvodů chybějící volné kapacity mozku však nerozeznává červený šátek toreadora jako červený.)
Aby bylo možné sečíst signál z čípků v mozku, musíme mít v sítnici alespoň dva typy čípků. Součet signálů z čípků dodává zrakovému vjemu jas, rozdíl signálů mu dává barvu. Náš mozek se při zpracování barev v podstatě řídí různými absorpčními vlastnostmi jednotlivých typů čípků. Sítnice lidského oka má tři typy čípků: L-čípky, M-čípky a S-čípky.
V rozšířeném textu, který nejdete v časopisu Česká oční optika duben 2010 se dále dočtete o problematice vrozené vady barvocitu, korekci vad barvocitu pomocí barevných filtrů, posunu absorpčních křivek a nevýhodách barevných filtrů.
Autor: Tomáš Haberland
2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o., EXPOCOMP, spol. s r.o.