4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Zakrývací test (Cover test)

20. 8. 2014

Cover test je jednou ze základních vyšetřovacích metod, která slouží ke zjištění přítomnosti strabizmu. Během zakrývacího testu posuzujeme paralelní postavení očí a binokulární fixaci. Cover test by měl být prováděn u všech dětí, u kterých se provádí např. screeningové vyšetření zraku pomocí refraktometru. Screeningové refraktometry menší úchylky strabizmu vůbec nezaznamenají, ale při provedení jednoduchého cover testu se úchylka může objevit. Zejména divergentní strabizmy jsou z 90 % diagnostikovány až při provedení cover testu, nikoliv pomocí screeningového refraktometru.

Při cover testu zakryjeme jedno oko neprůhlednou destičkou a sledujeme pohyby na nezakrytém oku.

Originální velikost  Při cover testu zakryjeme jedno oko neprůhlednou destičkou a sledujeme pohyby na nezakrytém oku.

Foto: Andrea Jeřábková

 

Průběh vyšetření pomocí cover testu

Cover test se provádí na vzdálenost cca 50 centimetrů a 5 metrů. Je nutné provádět cover test do blízka i do dálky. Může se totiž stát, že např. do blízka vidíme u pacienta paralelní postavení očí a do dálky se objeví intermitentní divergentní strabizmus.

Jak správně provádět cover test? Posadíme pacienta proti sobě do vzdálenosti přibližně půl metru. V ruce držíme fixační bod, kterým může být např. hrot tužky, malá hračka nebo světelný bod. U malého dítěte je důležité, aby je fixační bod zaujal. Vyzveme pacienta, aby sledoval fixační bod. Zároveň zakryjeme jedno oko neprůhlednou destičkou a sledujeme, zdali se po odkrytí oka objeví tzv. fúzní pohyb (zakrytím oka znemožníme fúzi). Jestliže se u pacienta jedná o stav ortoforie, zakryté oko se neposune do úchylky a po odkrytí oka se neobjeví žádný fúzní pohyb. Oči jsou neustále v paralelním postavení. Při heteroforii dojde k vychýlení zakrytého oka, po jeho odkrytí můžeme sledovat fúzní pohyb (odkrytím oka došlo k obnovení fúze, proto můžeme pozorovat zpětný pohyb). Jedná-li se o manifestní čili zjevný strabizmus, vidíme úchylku stále. Zakryjeme-li v tomto případě strabující oko, druhé oko, které je vedoucí, zůstává v paralelním postavení a toto postavení se nemění ani po odkrytí strabujícího oka. Jestliže však zakryjeme vedoucí oko, můžeme pozorovat na strabujícím oku pohyb, kterým přebírá fixaci. Tomuto pohybu říkáme fixační pohyb. Fixační pohyb jde v tomto případě vždy proti směru úchylky. Při esoforii vidíme fixační pohyb směrem temporálně, u exoforie směrem nazálně. Když odkryjeme vedoucí oko, strabující oko se vrátí zpět do své původní polohy.

Při vyšetřování se používají dvě metody cover testu – intermitentní a alternativní cover test.

Intermitentní cover test – na pár sekund zakryjeme jedno oko, pak je pomalu odkryjeme a zakryjeme zase na chvíli druhé oko. Sledujeme pohyby na nezakrytém oku a také případné pohyby na oku, které bylo zakryté a je pomalu odkryto. Alternativní cover test – obě oči zakrýváme střídavě rychle za sebou a sledujeme vyrovnávací pohyb na nezakrytém oku.

Při vyšetřování cover testu pozorujeme vyrovnávací pohyby nejenom v horizontálním směru, ale také ve svislém směru. Cover test může pomoci odhalit např. alternující strabizmus, jednostranný strabizmus s amblyopií, může také odhalit strabizmus s excentrickou fixací, hypoforii či hyperforii. Vyšetření pomocí cover testu provádíme vždy bez brýlové korekce.

Musíme mít vždy na paměti, že se mohou vyskytnout situace, které nám mohou ztížit posuzování výsledků cover testu. Tato situace může nastat zejména při nystagmu, u mikrostrabizmu s excentrickou fixací, při velkém útlumovém skotomu, při anomální retinální korespondenci nebo také např. u pacienta s excentrickou fixací, který fixuje v objektivní úchylce amblyopickým okem. Může se také stát, že malá úchylka šilhání do tří stupňů nemusí být cover testem odhalena.

Mgr. Andrea Jeřábková

 

 

Autor:  Andrea Jeřábková  

    [ Katalog firem ]

Optik Exclusive

Široká nabídka brýlových obrub světových značek, slunečních a sportovních ...

Oční optika Robert Wied

Prodej brýlových obrub a slunečních brýlí, kontaktních čoček a příslušenství ...

Jaroslav Janda

Distributor extrémně lehkých slunečních brýlí Dirty Dog a sportovních, snow ...

Cejzlarová Oční optik

Zhotovení brýlí, široký sortiment obrub, čoček a skel, velký výběr všech ...

Oční optika Pankrác s.r.o. 
Poliklinika Hvězdova
Naše oční optika v Praze 4 poskytuje svým zákazníkům kompletní služby oční ...

Oční optika Martin Žilka

Nabízíme služby optiky, měření zraku, zhotovení a úpravu brýlí. Prodáváme ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Vygenerováno za 0.1021 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.