Při cover testu zakryjeme jedno oko neprůhlednou destičkou a sledujeme pohyby na nezakrytém oku.
Foto: Andrea Jeřábková
Průběh vyšetření pomocí cover testu
Cover test se provádí na vzdálenost cca 50 centimetrů a 5 metrů. Je nutné provádět cover test do blízka i do dálky. Může se totiž stát, že např. do blízka vidíme u pacienta paralelní postavení očí a do dálky se objeví intermitentní divergentní strabizmus.
Jak správně provádět cover test? Posadíme pacienta proti sobě do vzdálenosti přibližně půl metru. V ruce držíme fixační bod, kterým může být např. hrot tužky, malá hračka nebo světelný bod. U malého dítěte je důležité, aby je fixační bod zaujal. Vyzveme pacienta, aby sledoval fixační bod. Zároveň zakryjeme jedno oko neprůhlednou destičkou a sledujeme, zdali se po odkrytí oka objeví tzv. fúzní pohyb (zakrytím oka znemožníme fúzi). Jestliže se u pacienta jedná o stav ortoforie, zakryté oko se neposune do úchylky a po odkrytí oka se neobjeví žádný fúzní pohyb. Oči jsou neustále v paralelním postavení. Při heteroforii dojde k vychýlení zakrytého oka, po jeho odkrytí můžeme sledovat fúzní pohyb (odkrytím oka došlo k obnovení fúze, proto můžeme pozorovat zpětný pohyb). Jedná-li se o manifestní čili zjevný strabizmus, vidíme úchylku stále. Zakryjeme-li v tomto případě strabující oko, druhé oko, které je vedoucí, zůstává v paralelním postavení a toto postavení se nemění ani po odkrytí strabujícího oka. Jestliže však zakryjeme vedoucí oko, můžeme pozorovat na strabujícím oku pohyb, kterým přebírá fixaci. Tomuto pohybu říkáme fixační pohyb. Fixační pohyb jde v tomto případě vždy proti směru úchylky. Při esoforii vidíme fixační pohyb směrem temporálně, u exoforie směrem nazálně. Když odkryjeme vedoucí oko, strabující oko se vrátí zpět do své původní polohy.
Při vyšetřování se používají dvě metody cover testu – intermitentní a alternativní cover test.
Intermitentní cover test – na pár sekund zakryjeme jedno oko, pak je pomalu odkryjeme a zakryjeme zase na chvíli druhé oko. Sledujeme pohyby na nezakrytém oku a také případné pohyby na oku, které bylo zakryté a je pomalu odkryto. Alternativní cover test – obě oči zakrýváme střídavě rychle za sebou a sledujeme vyrovnávací pohyb na nezakrytém oku.
Při vyšetřování cover testu pozorujeme vyrovnávací pohyby nejenom v horizontálním směru, ale také ve svislém směru. Cover test může pomoci odhalit např. alternující strabizmus, jednostranný strabizmus s amblyopií, může také odhalit strabizmus s excentrickou fixací, hypoforii či hyperforii. Vyšetření pomocí cover testu provádíme vždy bez brýlové korekce.
Musíme mít vždy na paměti, že se mohou vyskytnout situace, které nám mohou ztížit posuzování výsledků cover testu. Tato situace může nastat zejména při nystagmu, u mikrostrabizmu s excentrickou fixací, při velkém útlumovém skotomu, při anomální retinální korespondenci nebo také např. u pacienta s excentrickou fixací, který fixuje v objektivní úchylce amblyopickým okem. Může se také stát, že malá úchylka šilhání do tří stupňů nemusí být cover testem odhalena.
Mgr. Andrea Jeřábková
Autor: Andrea Jeřábková
2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o., EXPOCOMP, spol. s r.o.