4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Tyfloservis a prodejny očních optik

2. 1. 2012

Již 20 let mohou lidé s vážným zrakovým postižením využívat služeb poskytovaných celostátním projektem Tyfloservis. Za celou dobu své existence Tyfloservis podpořil více než 50 000 nevidomých a slabozrakých lidí na jejich cestě k samostatnosti a nezávislosti.

 

Tyfloservis vznikl v roce 1991. Jeho zrod byl reakcí na nízkou kvalitu služeb pro zrakově handicapované osoby poskytovaných v období socialismu. Celou koncepci projektu a metodické zpracování vytvořil navzdory svému vlastnímu vážnému zrakovému postižení současný ředitel organizace PhDr. Josef Cerha.

Hlavním cílem Tyfloservisu je vybavit nevidomé a slabozraké lidi takovými dovednostmi, schopnostmi a znalostmi, aby byli schopni v co možná nejvyšší míře žít soběstačně a nezávisle. Služby Tyfloservisu je možné využívat v rámci celé České republiky prostřednictvím 12 krajských ambulantních středisek.

 

Lidé se zrakovým handicapem se za pomoci instruktorů mohou naučit např. samostatně se pohybovat v prostoru s bílou holí, učí se sebeobslužným dovednostem (vaření, praní, péče o děti atd.), číst a psát Braillovým písmem, pracovat s počítačem atd. Zároveň se také mohou seznámit s různými kompenzačními pomůckami, které značně usnadňují jejich nelehkou situaci. Veškeré tyto služby jsou klientům poskytovány bezplatně.

 

Sesterskými organizacemi Tyfloservisu jsou dva subjekty podobného zaměření s odlišným programem. SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých) a Tyflocentrum zajišťují svým klientům především volnočasové aktivity (výlety, setkání, kluby, rekondiční pobyty), průvodcovské a předčitatelské služby, dále vzdělávání na PC se speciálním softwarem, používání internetu. Tyfloservis bývá většinou první zastávkou slabozrakého klienta, nadále pak často zdárně spolupracuje se všemi třemi organizacemi zároveň.

 

Jak můžeme pomoci my, odborníci, v očních optikách? Nezapomínejme, že vlivem stárnutí populace neustále dochází k nárůstu počtu potenciálních klientů Tyfloservisu, neboť věkem podmíněná makulární degenerace, diabetická retinopatie, glaukom a šedý zákal patří v Evropě

k nejčastějším onemocněním zraku.

 

Předepsání silnějších brýlí se v těchto případech bohužel často míjí účinkem. Zklamaní pacienti se pak obrátí na prodejnu oční optiky, zakoupí si běžnou čtenářskou lupu s velkým zorným polem a malým zvětšením (2–4x). Ani ta však často neřeší problém natrvalo, někdy jej dokonce neřeší vůbec. Myslím, že každý pracovník v oční optice – tedy odborník – by měl potenciálního klienta Tyfloservisu rozpoznat a poučit ho o jeho možnostech.

 

Stačí mít v prodejně příslušné letáky, znát webové adresy a vědět pár informací. Všechna střediska Tyfloservisu jsou vybavena základní i rozšířenou sadou optických pomůcek na blízko a na dálku a také různými typy televizních kamerových zvětšovacích lup. Ty jsou využívány těžce slabozrakými klienty, kterým běžné ruční lupy již nevyhovují. Při zkoušení optických pomůcek střediska aktivně spolupracují s lékaři specialisty S4, kteří jsou vyškoleni v Centru zrakových vad FN Motol v Praze pro práci s tzv. těžkou optikou.

 

Mnozí instruktoři Tyfloservisu absolvovali specializační studium Zraková terapie na Univerzitě Karlově v Praze. Učí své klienty efektivně využívat i zbytky zraku, věnují se nácviku správného používání speciálních optických pomůcek a poskytují informace ohledně jejich výběru a získávání.

 

Dále jen pro zajímavost – na speciální ruční lupy na blízko je poskytován příspěvek jednou za 5 let, na dalekohledové systémy jednou za 7 let. Všechny poukazy musí být potvrzeny revizním lékařem. Televizní kamerové zvětšovací lupy jsou hrazeny z rozpočtu sociálních referátů konkrétních obcí, některé běžné lupy hradí zdravotní pojišťovny, provoz samotného Tyfloservisu zajišťuje Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí a fondy Evropské unie. Chceme-li pomoci i my, můžeme nabídnout sponzorský dar nebo umístit pokladničku v naší provozovně.

 

Veškeré další informace, letáky a další informační materiály nám rádi dodají pracovníci jednotlivých středisek. Jejich seznam najdeme na webových stránkách www.tyfloservis.cz. Nezapomeňme poučit i svoje kolegy. Mějme na paměti, že i dobrá rada slabozrakému se nám může zúročit buď nákupem konkrétní pomůcky přes naši optiku, nebo sjednáním zakázky jeho příbuzných či známých.

 

Informace najdete v časopise Česká oční optika, květen 2011.

 

Autor:  Lucie Vlčková  

    [ Katalog firem ]

Oční optika Eva Vintrová

Prodej dioptrických i slunečních brýlí a příslušenství.

HORIEN Ing. Petr Pacholík

Měsíční a denní kontaktní čočky HORIEN, barevné kontaktní čočky WINCOLOR ...

LUMIOPTIC s.r.o.

Prodáváme brýlové obruby různých značek a cen, čočky - OMEGA, NIKON ...

GrandOptical, OC Olympia Plzeň

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových čoček a ...

Oční optik, kontaktolog a ...

Prodej brýlových obrub a doplňků. Nabídka zhotovení brýlí. Měření zraku.

Jaroslav Dvořák oční optik

Poskytujeme komplexní služby v oboru oční optika včetně měření zraku ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0639 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.