4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Studium optometrie v Německu

19. 9. 2014

Studium v zahraničí je sen každého z nás, avšak obavy z jazyků, nových lidí a kultur jsou veliké. Každý z nás se jednou zamyslel nad tím, jaké by to bylo, kdyby uměl jazyk své vysněné země a mohl v ní studovat. Jenže jazyk není překážkou, a pokud chcete, zvládnete všechno.

Kontrola vlastnoručně vyrobené brýlové obruby

Originální velikost  Kontrola vlastnoručně vyrobené brýlové obruby

Foto: Kent Lee

 

Po přijetí na magisterské studium optometrie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci jsem se po prvním úspěšně zvládnutém semestru rozhodovala, co dál. Zvolila jsem možnost studovat v zahraničí, konkrétně na univerzitě v německém Aalenu. Těšila jsem se na velký krok, který v životě udělám a za který na mě budou všichni pyšní.

Univerzita v Aalenu má několik částí pro studia s technickým zaměřením a samostatnou budovu pro optometrii. Uvnitř se nacházejí studovny, kde se studenti po škole scházejí a společně probírají všechny problémy z výuky. Profesoři jsou přátelští, pomohou s jakýmkoliv problémem a vysvětlí cokoliv, o co je požádáte. Vím, že to není nic neobvyklého, protože stejnou péči dostávám i na fakultě v Olomouci od svých vyučujících, bála jsem se však, že profesoři z Německa budou chladní a k zahraničním studentům odměření. 

Proces studia optometrie v Německu je odlišný. Změna je patrná už u bakalářského programu, který trvá 3,5 roku, zatímco magisterský program 1,5 roku. Studium není zakončeno státní závěrečnou zkouškou, ale pouze obhajobou bakalářské nebo diplomové práce. Studenti na škole skládají zkoušky během semestru, na který mají pouze jeden pokus, a další rok ho mohou opakovat. Tato minimální možnost opakování zkoušek nutí studenty, aby byli průběžně dokonale připraveni, pak není nutné znovu opakovat tyto předměty u státní závěrečné zkoušky. Další zvláštností na oboru optometrie je to, že část studentů se může rozhodnout pro kombinované studium optometrie a audiologie. V hodinách se učí řešit problémy spojené se sluchem, včetně vymodelování a výroby nasazovacích sluchátek. Bakaláři jsou zaměřeni na oblast binokulárního vidění, fyziky, matematiky, měření a vyšetřování, aplikaci kontaktních čoček a broušení brýlí. Studenti magisterského studia už se zaměřují na statistiku a více lékařských oborů spojených s patologií oka. V hodinách věnovaných kontaktním čočkám probírají měkké kontaktní čočky, jejich aplikaci a s nimi spojenou patologii. V další části následuje rozvoj znalostí o tvrdých kontaktních čočkách a studenti se také zaměřují na praxi přímo s pacienty. V brýlové technologii se probírá, jak brousit a opravovat čočky.

Část bakalářských předmětů, jako je komunikace s klientem, management optometrie a audiologie, probíhá v anglickém jazyce a studenti se zde učí, jak komunikovat v angličtině s klientem a vysvětlovat různé definice z oblasti optometrie. Také jsme si zkusily fyziku v angličtině. Tento předmět je podobný paprskové a vlnové fyzice, kde se řeší různé zákony a fyzikální pojmy. Studium tohoto předmětu je zakončeno testem a seminární prací v délce 15 stran. Po stránce jazykové vybavenosti jsou studenti opravdu na vysoké úrovni a byli nám velmi nápomocni při německy mluvených přednáškách.

Z předmětů týkajících se vyšetřování refrakce je ve studijním programu zahrnuta objektivní a subjektivní refrakce a refrakce 1, 2. Týdně studenti navštěvují okolo tří hodin přednášek, kde si každý z nich připravuje prezentace a učí své spolužáky. Ti řeší problémy do nejmenších podrobností, dokud nepřijdou na správnou odpověď. Sem tam se sedělo v úplném tichu déle, než je zdrávo, ale nutit studenty přemýšlet také nebylo k zahození. Po přednáškách tráví studenti až deset hodin týdně ve vyšetřovacích laboratořích, učí se a opakují všechno, co se v týdnu naučili. Velký důraz je kladen na skiaskopii. Všichni musí umět skiaskopovat na fantomovi pomocí brýlových čoček, skiaskopických lišt nebo foropteru, a to jak cylindro-cylindrickým, tak sféro-cylindrickým postupem. Stejný postup pomocí všech metod musí dokonale zvládat i na klientovi, a to bez rozkapání a předchozích informací z autorefraktometru. Optometristé většinou používají skiaskop a naměřené hodnoty následně doladí subjektivně na pacientovi.

V předmětech zahrnujících praktické dovednosti, jako jsou předměty broušení a brýlová technologie, mají studenti k dispozici obrovské laboratoře, které jsou vybaveny několika brusy různých firem. Hlavním dodavatelem přístrojů je společnost Carl Zeiss. Předmět brýlová technologie je rozdělený na dvě části. V té první se učí, jak přizpůsobit brýlovou obrubu anatomii obličeje, vybrousit jednoduché spojné, rozptylné a cylindrické čočky. Následně se učí broušení prizmat a fazety se dělají ručně. Každé hotové brýle jsou anatomicky upraveny a zabaleny do velkých papírových krabic. Po nějaké době se tyto krabice připraví a odešlou do Afriky jako základní pomoc sociálně slabým klientům. V další části se vyučuje, jak ručně vyrábět brýlové obruby z plastových polotovarů a následně brousit brýle podle receptu pro zákazníky. V tomto předmětu mohou studenti trávit až sedm hodin týdně.

V budově pro výuku optometrie je nejzajímavější první patro, kde se nachází místnosti věnované kontaktním čočkám. Zde můžeme najít topograf, Javalův oftalmometr, autorefraktometr a několik stanovišť, ke kterým patří vyšetřovací sada, optotyp a velké množství zkušebních kontaktních čoček. Učebny na vyšetřování pacientů a na praktické dovednosti jsou zvlášť, aby si studenti nepřekáželi. Ve vyšetřovacích laboratořích se nachází 12 stanovišť. Část z nich je určena na vzdálenost 5–6 metrů, druhá část na vzdálenost 2–3 metry přes zrcadlo. Na každém stanovišti se nachází skiaskop jako nejdůležitější část vyšetřování, jak jsem se již zmínila. Každý pacient je usazen do koženého plně pohyblivého křesla, ke kterému je napojený foropter. Jistě si teď každý říkáte, že na tom není nic neobvyklého, ale to by nesměly být všechny tyto přístroje k dispozici pro každého studenta na každém stanovišti. V laboratoři najdete hned několik druhů foropterů, aby si studenti mohli procvičit zručnost na starém typu, potom na novějším manuálním a nakonec na plně automatickém foropteru. Součástí vyšetřovacího místa je samozřejmě také klasická brýlová sada. Studenti se učí používat nejrůznější druhy testů, jako jsou klasické červeno-zelené testy, polarizované testy, astigmatické růžice či vějíře, různé kombinace růžic a červeno-zelených testů. Po procvičení vždy následuje přezkoušení na úplně každý test, který se ve škole učí. Například vyšetřování presbyopie je mezi studenty velmi obtížné. V tom případě pan doktor studenty rozkape atropinem a ti se navzájem vyšetřují. Učebna plná mladých presbyopů slouží k naučení testů, k výuce vyšetřování adice a akomodační šíře.

Studium v zahraničí znamenalo nezapomenutelný zážitek, ale zároveň také tu největší dřinu. Studovat v cizím jazyce totiž není vůbec jednoduché, naopak je to mnohem složitější, protože si člověk neuvědomuje drobné detaily, které si může vyložit také úplně jinak. Naše univerzita, laboratoře a prostředky jsou sice mnohonásobně menší než v Německu, ale důležité je, že naši vyučující pro nás dělají maximum a vkládají do toho svůj čas a svoje srdce. Proto bych chtěla poděkovat svým vyučujícím z Přírodovědecké fakulty univerzity Palackého v Olomouci za to, jak se o nás starají, vycházejí nám vstříc a pokoušejí se z nás vytáhnout to nejlepší, co v nás je. A největší dík patří Kláře Kysilkové, Pavle Šinoglové a Pavle Přibylové, které mě podporovaly v těch nejtěžších chvílích, protože bez přátel z Erasmu a rodiny bych zahraniční pobyt těžko zvládala.

Bc. Jitka Losíková

Více podrobností o studiu a zajímavých fotografií naleznete v časopise Česká oční optika číslo 2/2014.

 

 

Autor:  Jitka Losíková  

    [ Katalog firem ]

Optika v Pařížské

Široký výběr dioptrických i slunečních brýlí a brýlí pro děti. Aplikace ...

Jan Krejčí optika J+J

Prodej brýlových obrub, kontaktních čoček a příslušenství k nim.

Dubová Věra - Optik

Prodej dioptrických brýlí a kontaktních čoček.

OPTIKA TT Květuše Třešňáková

Brýlové obruby dámské, pánské i dětské, brýlové čočky. Sluneční brýle.

Fokus Optik, a.s., Mladá Boleslav

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

RN Optik - Radoslava Nováková

Prodej brýlových obrub dámských, pánských i dětských, slunečních brýlí ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.1094 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.