4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Srovnání vybraných očních onemocnění u lidí a zvířat

27. 6. 2013

Pes je nejlepší přítel člověka a člověk je nejlepším přítelem psa, když se o něj dobře stará. Když trpí pán, trpí i pes, protože ví, že je něco v nepořádku. Jedná-li se o oční onemocnění, liší se projev a způsob léčby?

Příznaky suchého oka u psa

Originální velikost  Příznaky suchého oka u psa

Zdroj:  http://davidlwilliams.org.uk/wp-content/uploads/2011/11/bot-dog-5.jpg

 

 

Důležité je vyšetřovat oko jako celek, protože choroby oka se nevztahují jenom na oční pozadí, ale také na víčka, čočku a rohovku. U lidí i zvířat pozorujeme alergie, záněty, katarakty, glaukomy, onemocnění rohovky, různé cysty a vředy.

 

Katarakta

 

Jedná se o nejčastěji se vyskytující oční onemocnění postihující čočku psa. Rozpoznat šedý zákal u člověka je jednodušší, zakalení čočky totiž vnímá pacient sám již od začátku tím, že nevidí ostře a tuto informaci nám může sdělit.

 

U psů je však důležitá včasná reakce majitele. K zakalení čočky u zvířat dochází obvykle pomalu a zvíře se snaží na tuto změnu adaptovat. Ve známém prostředí se adaptuje a orientuje velmi rychle a dobře. Majitel si v tuto chvíli myslí, že je zvíře naprosto v pořádku, ale kdyby nechal přestavět nábytek nebo zvíře umístil do prostředí, na které není zvyklé, jeho chování by se náhle změnilo. Zvíře začne mít plíživé pohyby, ztrácí orientaci, je nejisté a dokonce i naráží do předmětů.

 

Léčba šedého zákalu je pouze chirurgická. Majitelé psů se snaží zvíře ušetřit traumatu, proto žádají léčbu medikamentózní, ale ta není účinná. Šedý zákal se operuje moderním způsobem jako u lidí. Čočka je rozdrcena ultrazvukem a odsáta tenkou sondou, která do nitra oka pronikne velmi malým řezem, jenž nevyžaduje žádné zašití. Pro oko je tento způsob šetrný a pooperační péče je velmi krátká.

 

U lidí se implantuje nitrooční čočka s optickou mohutností okolo 20,00 D, u psů je optická mohutnost oka dvakrát větší, a to 40,00 D. Cena této operace u psů je 20-40 000 Kč za jedno oko. Náklady jsou vysoké, protože konstrukce těchto čoček je složitá a liší se od těch lidských.

 

U lidí se do oka po operaci šedého zákalu týden kapou antibiotické kapky až pětkrát denně, aby nedošlo k infekci. Protizánětlivé kortikosteroidy se kapou třikrát denně po dobu tří týdnů. U psů je tato pooperační léčba stejná, ale navíc dostávají límec, aby si oko nepoškrábali drápy. U lidí měsíc po operaci dochází k doladění finální korekce.

 

Suché oko

 

Toto onemocnění známe pod latinským názvem keratokonjunktivitis sicca a je způsobeno sníženou produkcí slzného filmu. U psů často vzniká po chirurgickém odstranění slzné žlázy třetího víčka, po jejím výhřezu nebo nedostatkem vitaminu A, intoxikací a aplikací některých léků. Suché oko způsobují i záněty slzných žláz a autoimunitní onemocnění.

 

U lidí je to ve většině případů způsobeno absencí jednotlivých složek slzného filmu. Toto onemocnění poznáme tak, že fyziologicky lesklá rohovka se stává matnou. Spojivka bulbu je nateklá, překrvená a objevuje se hlenovitý až hnisavý výtok. Do rohovky začínají prorůstat cévy a ukládá se v ní pigment.

 

Suché oko se u psů diagnostikuje pomocí Schirmerova testu jako u lidí a výsledek je buď nízký, nebo nulový. U lidí se aplikuje léčba pomocí umělých slz, lubrikantů nebo mastí. U psů se používají cyklosporinové kapky a pokud je léčba neúspěšná, přechází se k chirurgické terapii, kdy se do spojivkového vaku zavedou vývody slinných žláz.

 

 

Glaukom

 

Je to jedna z nejčastějších příčin nezvratného poškození zraku u psů i lidí. Příznaky glaukomu jsou u každého různé, závisejí na věku psa nebo člověka, době trvání a rychlosti vzniku onemocnění. Jedním z hlavních příznaků je velká bolestivost bulbu na dotek při akutním glaukomu. Dalším z projevů je značně rozšířená zornice a namodralá až mléčně

zbarvená rohovka s otokem.

 

Příznakem je překrvená bělima, na níž jsou viditelně zvětšené červenofialové cévy. Tak jako u lidí je nejběžnější příčinou vysoký nitrooční tlak, kdy hodnoty přesáhnou 30 mmHg. U psů je normální hodnota nitroočního tlaku 10-30 mmHg, tedy o 10 mmHg vyšší než maximální hranice u člověka, kde se tedy budou pohybovat příznaky glaukomu u hodnoty

od 40 mmHg výše.

 

Jedním ze znaků, který nelze přehlédnout, je exoftalmus a luxace čočky. Pes s glaukomem se projevuje podrážděně, agresivně, dochází u něj k nechutenství a má deprese.

 

Úspěšnost léčby závisí na včasném zahájení léčení a co nejrychlejším rozpoznání onemocnění. Výběr léčby je u každého pacienta individuální. Léčba se provádí medikamentózně, laserem a chirurgicky. Mezi medikamenty pro léčbu glaukomu se řadí i betablokátory, sympatomimetika, inhibitory karboanhydriázy a léky, které ovlivňují odtok nitrooční tekutiny, např. cholinergika a prostaglandiny.

 

Laserová léčba je individuální - záleží na tom, o jaký typ glaukomu se jedná. U glaukomu s uzavřeným úhlem se používá iridektomie, u glaukomu s otevřeným úhlem trabekuloplastika. Stejně jako u lidí, tak i u psů je důležité snížit nitrooční tlak nasazením antiglaukomatik. U psů se prosazuje spíše léčba léky. Laserová a chirurgická léčba se provádí zřídka, neboť je velice nákladná, a proto se v České republice téměř nevyužívá.

 

Zrak je sice u psů až třetí nejdůležitější smyslový orgán, přesto se v současné době potíže s očima a viděním řeší nejvíce a lidé tomuto problému věnují čím dál větší péči, čas a finance. Léčba očních onemocnění i následná péče je z 90 % shodná s péčí u lidí. Existuje mnoho odborníků, kteří se diagnostikou a léčbou zabývají a které lze kontaktovat.

 

Celý text, a tedy i informace o dalších onemocněních - zánětu spojivek, červeném nebo zarudlém oku, dermoidní cystě a recidivujícím vředu rohovky najdete v časopise Česká oční optika, č. 2, 2013.

 

Autor:  Jitka Losíková  

    [ Katalog firem ]

Optika Čermáková

Prodej a opravy brýlových obrub, korekčních čoček a slunečních brýlí.

Fokus Optik, a.s., Chomutov

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

BENO OPTIK

Prodej brýlových obrub, zhotovení brýlí, dětské brýle. Tvrdé kontaktní čočky ...

TOP OPTIK Kateřina Uhlíková

Prodej dioptrických a slunečních brýlí včetně příslušenství.

Visus optik

Prodej kontaktních čoček a slunečních i sportovních dioptrických brýlí.

Oční optika Swing

Prodej a zhotovování brýlí, prodej slunečních brýlí, kontaktních čoček ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0422 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.