4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Sportovní optometrie: šnorchlování a potápění

16. 6. 2010

Je léto a s ním doba dovolených strávených z velké části u moře. Mnozí z nás už se dnes nespokojí s ležením na pláži a dovolenou si chtějí užít i aktivnějším způsobem.

 

Zkoumání mořských hlubin a života pod mořskou hladinou se k takovéto příležitosti samo nabízí. Čím dál tím víc lidí chce vidět život pod vodou v jeho přirozeném prostředí a s dnešní technikou skutečně dokážeme v roli návštěvníků objevovat pro nás zcela netradiční vodní říši.

Vymezení pojmů

„Šnorchlováním“ rozumíme pohyb po hladině nebo těsně pod ní a dýchání pomocí trubice – tzv. „šnorchlu“, která končí nad hladinou. Oči, nos a velkou část obličeje nám kryje „potápěčská maska“, která umožňuje vidění pod hladinou. Maska je k hlavě připevněna gumovým nebo neoprenovým páskem, který zároveň drží šnorchl. Pro rychlejší pohyb na hladině můžeme mít na nohou gumové „ploutve“. Šnorchlování nepodléhá žádným předepsaným pravidlům a k jeho provozování není nutná licence. Ohrozit nás mohou jen lodě plující po hladině a mořské proudy nebo vlny, které nás mohou v nestřeženém okamžiku odnést na širé moře. Velkým nebezpečím jsou ostré korálové útesy, které mohou způsobit nepříjemná poranění. Šnorchlování se provádí zpravidla v mělkých pobřežních vodách nebo nad korálovými útesy v teplých mořích.

Jak už název napovídá, tak k „přístrojovému potápění“ potřebujeme přístroje a výstroj, která nám umožní dýchat pod vodou bez spojení s hladinou. Kromě již zmíněné masky a ploutví chráníme tělo proti chladu „neoprenovým oblekem“. Vyváženost ve vodě pak umožňuje „žaket“, který je tlakovou hadicí spojen s „lahví“ se stlačeným vzduchem, umístěnou na zádech potápěče. Z této lahve pak do úst vede „regulátor“, který dávkuje stlačený vzduch a umožňuje dýchání pod vodou. Množství vzduchu v láhvi odečítáme na „manometru“. Přístrojové potápění je mnohem náročnější než šnorchlování a je k němu třeba speciální výcvik a licence k jeho provozování. Vzhledem k tomu, že potápěčova chyba může vést až ke ztrátě života, je tento druhý způsob v rekreačních oblastech doporučen pouze pod dohledem instruktora. Při potápění s přístroji se běžně dostáváme do hloubky okolo dvaceti metrů a protože nejsme ničím spojeni s hladinou, můžeme se dostat i do jeskyní a vraků.

Věková hranice a fyzická kondice

Šnorchlování není nijak omezeno zdravotním stavem a může ho provozovat každý, kdo má v pořádku pohybový aparát. Po celém světě se běžně setkáváme se „šnorchlaři“ všech věkových kategorií od dětí po seniory. Pro optika jsou důležité dvě skupiny:

1. Věková hranice mezi 16.–40. rokem
Zde předpokládáme u určité části populace zhoršené vidění do dálky, které je překážkou k ostrému vidění pod vodou.

2. Věková hranice mezi 35.–60. rokem
U těchto lidí můžeme předpokládat presbyopii v různých stadiích jako samostatnou refrakční vadu nebo jako přiřazenou vadu k myopii nebo hypermetropii.

U přístrojového potápění je zdravotní stav určujícím faktorem pro zdárné sportování. Potápěč musí mít v pořádku srdce, krevní tlak, plíce a vzhledem k náročnosti musí mít i psychickou odolnost, která mu pomůže překonat krizové okamžiky. Z hlediska korekce zraku můžeme rozlišit opět dvě skupiny:

1. Věková hranice mezi 20.–40. rokem
Tato skupina začíná o několik let později, protože děti se přístrojovému potápění věnují jen ve výjimečných případech. Opět potřebujeme řešit pouze špatné vidění do dálky.

2. Věková hranice mezi 35.–50. rokem
Stejně i zde přibývá presbyopie, i když tato skupina končí kolem padesátého roku. Aktivně se potápění věnuje jen málo starších lidí.

Práce s klientem a stanovení refrakce

Tak jako u jiných druhů sportů musíme s klientem vést dialog, který nám pomůže určit strategii při stanovení refrakce. Musíme mít alespoň základní znalosti o sportu, který klient vykonává, abychom s ním mohli o problému diskutovat. Důležité je přimět klienta vhodně zvolenými otázkami k tomu, aby přesně definoval své obtíže při potápění a zároveň byl schopen říct, co od korekce očekává. Musíme se přesně vyptat na průběh jeho ponorů a činnosti při nich vykonávané (např. fotografování pod vodou, pozorování velmi malých živočichů, studium nerostů na dně atd.), abychom byli schopni určit vzdálenosti a oblasti, na které klient potřebuje ostře vidět. Zároveň je třeba hned v úvodu předeslat, že vidění pod hladinou bude vždy o něco horší než v přirozeném prostředí.

Podrobnější informace najdete v časopisu Česká oční optika červen 2007.

 

Autor:  Vilém Rudolf  

    [ Katalog firem ]

Waska optik

Široký sortiment brýlových obrub a slunečních brýlí, doplňky, servis. Měření ...

Oční optika B+P

Vyšetření zraku, zhotovení brýlí. Oční optika - prodej: pouzdra na brýle ...

Optix Partners, s.r.o.
Stojany na brýle a brýlová pouzdra, zrcadla, nábytek pro oční optiky.
Alcon Pharmaceuticals (Czech Republic) s.r.o.
Alcon je nadnárodní farmaceutická společnost orientovaná na výzkum a vývoj ...

Oční optika Jana Řihošková

Prodej dioptrických i slunečních brýlí a doplňkového sortimentu - pouzdra ...

Aranka Švehlová - OPTIK

Oční optika, brýle, optické výrobky, doplňky.

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Vygenerováno za 0.1268 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.