4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...

Sportovní optometrie: házená a basketbal

15. 9. 2006

Vývoj v posledním desetiletí ukazuje, že halové sporty se těší stále větší oblibě. Přinesly nové sportovní ikony, jako je Stefan Kretschmar (házená) nebo Dirk Nowitzky (basketbal).

 

Skvělé jsou rovněž úspěchy v mezinárodních turnajích, které vynesly házenou nebo basketbal na čelo sledovanosti kolektivních sportů.

Házená vzešla z fotbalu a od roku 1917 je považována za regulérní sport. Na olympijských hrách se házená objevila poprvé v roce 1936 v Berlíně, halová házená se hrála poprvé na olympiádě v Mnichově v roce 1972.

Basketbal je olympijským sportem od roku 1936. „Košíkovou“ však hráli již ve starověku Normané, Inkové a Mayové. První pravidla basketbalu vznikla v roce 1894 v USA. Dnes je basketbal mezinárodně rozšířeným sportem, dominantní je však stále  v USA. Od roku 1982 se mohou olympijských her účastnit i profesionální hráči (Dreamteam).

Míčové sporty v číslech
V Německu se věnuje házené 830 000 lidí, volejbalu 520 000 a basketbalu 200 000 lidí. Celkově se halovým míčovým sportům věnují miliony lidí. Podobný zájem je i v ostatních evropských zemích. Stále se zvyšující počet informací a televizních přenosů zájem o tyto sporty jen prohlubuje.

Speciální požadavky na brýle a brýlové čočky
Rozhodování, kterou korekční pomůcku zvolit, ovlivňuje mnoho faktorů:
– světelné podmínky (málo světla, tvrdé světlo, mnoho světla), oslnění, zábleskové světlo (novináři a diváci),
– velké reflexy na brýlových obrubách,
– pro úhel pohledu do stran, ale i nahoru (především u basketbalu) je nutný velký průměr čoček, který současně chrání oči také před oslněním od reflektorů v hale (zejména při basketbalu při pohledu nahoru).

V mnoha halách existují problémy s výměnou vzduchu. Sportovci se potom hodně potí, pot se může dostat na brýlovou čočku a znemožnit dobré vidění. Jindy se může brýlová čočka i zamlžit. Vždy je třeba použít brýlové čočky s antireflexní vrstvou a doporučit veškeré čisticí prostředky, které se mohou použít přímo v hale. Jako každé jiné sportovní brýle jsou i tyto vystaveny nebezpečí střetu s míčem nebo s protihráčem. Z této skutečnosti je třeba vycházet při volbě brýlové obruby – měla by být z nerozbitného materiálu a v malé míře deformovatelná při úderu. K upevnění brýlí na hlavě je dobré použít fixační závěs za hlavu ve formě širší gumy, která nebude dřít v týle, ale zároveň nedovolí brýlím spadnout při rychlém pohybu. Mnoho sportovců dnes dává přednost kontaktním čočkám, které jsou pro halové sporty výborným řešením. Pozor však na klimatizaci, která povrch kontaktní čočky extrémně vysušuje (při delším pobytu). V tomto případě je vhodné použít umělé slzy na zvlhčení povrchu kontaktní čočky.

Kritéria pro výběr brýlí pro halové sporty

Brýlová obruba
Materiál musí být pevný a příjemný na kůži (mnoho potu), neměl by být lesklý, aby nevytvářel nepříjemné reflexy od reflektorů. Na obličeji i za ušima by měla obruba sedět na měkkých, plastových částech (sedla, koncovky, anatomický nosník). Za hlavou by měl obrubu držet fixační pásek, který nedovolí brýlím spadnout při rychlém pohybu.

Brýlové čočky
Nejvhodnější je neroztříštitelný materiál – polykarbonát. Kvalitní antireflexní úprava. Tvrdoelastická vrstva proti poškrábání, případně hydrofobní úprava. Brýlové čočky by měly mít co největší průměr, aby bylo zaručeno co nejširší zorné pole.

Optik – optometrista
Měření provádí s přihlédnutím na periferní vidění. Dle možností doporučí brýle, kontaktní čočky (tvrdé nebo měkké) nebo kombinaci obojího. Dbá na dobrý kontrast s přihlédnutím k podmínkám v hale (eventuální filtr na světlo).

 

Autor:  Vilém Rudolf  

    [ Katalog firem ]

Optik Otava

Široký sortiment brýlových obrub, kontaktních čoček, trendy kolekce ...

F-Optik

Široký sortiment oční optiky.

Fokus Optik, a.s., Praha 9

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

A.S.O.P., s.r.o.

Rozsáhlá nabídka slunečních, dioptrických, dětských brýlí ve všech cenových ...

GrandOptical, Galerie Butovice

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových čoček a ...

Petr Kazda - Breitfeld & Schliekert
Výhradní distributor firmy Breitfeld & Schliekert pro ČR. Kompletní dílenské ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...

Vygenerováno za 0.082 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.