4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Pleoptika – 2. část

14. 3. 2012

V této části se zaměříme na léčbu pomocí cykloplegie, optickou penalizaci a aktivní pleoptickou léčbu.

U korektoru dítě obtahuje obrázek speciální kovovou tužkou, při přetažení se ozve zvukový signál.

Originální velikost  U korektoru dítě obtahuje obrázek speciální kovovou tužkou, při přetažení se ozve zvukový signál.

Zdroj:  archiv autora

U lokalizátoru má dítě za úkol rozsvícený otvor v desce zakrýt prstem nebo ukazovátkem. U korektoru dítě obtahuje obrázek speciální kovovou tužkou, při přetažení se ozve zvukový signál.

 

 

Léčba cykloplegiky

Léčba tupozrakosti pomocí cykloplegie se používá u velmi malých dětí (do věku 1,5 roku), kde nelze předepsat brýlovou korekci. Léčba cykloplegiky bývá úspěšná u poloviny pacientů. U těžkých amblyopií bývá tato léčba již méně úspěšná, proto se u těžších amblyopií postupně

přechází na léčbu pomocí okluze.

 

Cykloplegie se provádí na vedoucím oku. K navození cykloplegie se používá 0,5% atropin. Pravidelně se kontroluje fixace očí. Pokud začne pacient fixovat amblyopickým okem, znamená to, že se zlepšila zraková ostrost amblyopického oka. Jakmile je pacient schopen nosit brýlovou korekci a okluzi, ukončuje se léčba pomocí cykloplegie. V současné době se tato léčba již nevyužívá tak často jako dříve.

 

Optická penalizace

Optickou penalizaci můžeme také nazvat jako parciální okluze. Při této metodě dochází ke znevýhodnění vedoucího oka cykloplegiky a brýlovou čočkou. Existuje několik druhů penalizace – penalizace do blízka, do dálky, totální, alternující...

 

Jak vypadá použití penalizace v praxi si uvedeme na příkladu penalizace do blízka – vedoucí oko je při plné korekci atropinizováno a amblyopické oko se na začátku léčby překoriguje o +3,0 dioptrie. Hyperkorekce se postupně snižuje. Dochází ke zlepšování zrakové ostrosti do blízka,

ale i do dálky.

 

Optická penalizace se nepoužívá u těžkých amblyopií a nenahrazuje klasickou pleoptickou léčbu. V současné době se také příliš nepoužívá.

 

Aktivní pleoptická léčba

Při aktivní pleoptické léčbě je na lépe vidoucím oku okluze a tupozraké oko provádí na krátkou vzdálenost (= na blízko) úkoly, při kterých využívá hmat, sluch nebo paměť. Tato léčba se používá u amblyopie s centrální fixací bez věkového omezení. Pacienti, kteří mají excentrickou fixaci, mohou tuto léčbu absolvovat do 4 let bez rizika upevnění excentrické fixace. U dětí starších s excentrickou fixací provádíme aktivní pleoptickou léčbu velmi zřídka.

 

Aktivní pleoptická léčba se provádí v ortoptických ambulancích pod dozorem ortoptisty a také ji pacient provádí po zaučení doma za dozoru rodičů. Poučení rodičů ze strany ortoptisty je zde velmi důležité. Nejen že ortoptista vysvětlí, proč musí dítě doma cvičit, ale musí také zdůraznit, že léčba je nejúčinnější při práci na krátkou vzdálenost.

 

U malých dětí to pro rodiče znamená, že se jim musí poctivě věnovat, protože dítě neudrží dlouho pozornost. Někteří rodiče dítěti oko zalepí na požadovanou dobu, ale již nehlídají, jakou činnost dítě provádí. „Jednooké“ dítě nemá žádné prostorové vidění, je zde tedy rovněž možné riziko vzniku úrazu.

 

Rodiče mohou s dítětem provádět aktivní pleoptickou léčbu např. formou skládání puzzlí, kreslení, modelování, skládání stavebnic, vypichování obrázkových předloh, navlékání korálků, práce na počítači apod., nebo se může zapojit celá rodina formou hraní společenských her,

jako je např. domino, Člověče nezlob se...

 

Většina malých dětí spolupracuje velmi dobře v ortoptické ambulanci, ale doma s rodiči se okluzi brání. Zde je na místě důslednost rodičů a trpělivost. V ortoptické ambulanci se aktivní pleoptická léčba provádí také na jednoduchých přístrojích, jako je např. lokalizátor

nebo korektor.

 

Lokalizátor slouží pro nácvik lokalizace a sleduje cíl centrální fixace spojením různých principů. Např. spolupráce oko – ruka nebo přeložení pozornosti z extrafoveolární oblasti na oblast foveolární. Lokalizátor je kovová deska s otvory, které se postupně rozsvěcují. Velikost

otvorů se může výměnou desek měnit od největších po nejmenší. Dítě má za úkol rozsvícený otvor v desce zakrýt prstem nebo ukazovátkem. Ortoptista kontroluje, zda dítě zakrývá správný otvor a dále sleduje rohovkové reflexy.

 

Korektor upevňuje naučenou lokalizaci. Využívá lokalizačního cvičení založeného na svazku oko – ruka – sluch. Korektor je také kovová deska, na které je vyryt obrázek. Dítě obtahuje obrázek speciální kovovou tužkou, která je zapojena do proudového okruhu obrázku. Jestliže konturu obrázku přetáhne, ozve se zvukový signál a rozsvítí se červená žárovka. Dítě začíná cvičení vždy s jednoduchými obrázky.

 

Podrobnosti najdete v časopise Česká oční optika, prosinec 2011.

 

Autor:  Andrea Jeřábková  

    [ Katalog firem ]

V&D ANTONÍNOVI

Prodej, výroba a opravy brýlí. Měření očních vad. Aplikace kontaktních čoček ...

Optika Bronislava Klimková

Široký sortiment značkových brýlových obrub, slunečních brýlí a brýlových ...

Optika Olivová

Rodinná firma nabízí kompletní služby oční optiky včetně vyšetření očním ...

Opta Jarmila Pavlů

Široký výběr dioptrických brýlí světových značek i tuzemských výrobců včetně ...

Oční optik Marta Košťálová

Brýlové obruby pro široké spektrum zákazníků, sluneční a sportovní brýle ...

Pavel Ursíny - optik

Prodej brýlí, kontaktních čoček a příslušenství.

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0387 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.