4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Otto Wichterle a jeho tři výročí

16. 12. 2011

V České republice žili a tvořili vynálezci, na které můžeme být hrdí a jejichž úspěchy je potřeba si připomínat. Otto Wichterle je jedním z nich. Na výstavu o tomto vědci, jeho díle, objevech a jeho životě můžeme zamířit do Českého centra v Praze na Rytířské ulici číslo 31. Výstava je v běhu od 2. prosince a potrvá až do konce roku, tedy do 31. prosince.

Otto Wichterle zkoumá první hydrogely, 1955

Originální velikost  Otto Wichterle zkoumá první hydrogely, 1955

Zdroj:  Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.

 

Na úvod si do paměti poznamenejme, že v letech 2011 až 2013 si připomínáme hned tři výročí tohoto skromného vědce. V roce 2011 je to padesát let od vynálezu měkké hydrofilní kontaktní čočky, v roce 2012 čtyřicet let od uvedení měkké kontaktní čočky na trh a na rok 2013 připadá výročí nedožitých stých narozenin Otto Wichterleho.

Profesor Otto Wichterle, český chemik a vynálezce, se těší uznání a popularitě jak doma, tak v zahraničí, a to díky neuvěřitelnému přínosu vědě.

 

V roce 1956 vynalezl přípravu kontaktních čoček z hydrogelů a první „čočkostroj“ sestavil na Štědrý den roku 1961 u sebe doma ze stavebnice Merkur a dynama jízdního kola. Vynález kontaktních čočky a jejich výroba se stal nejznámějším z jeho sto padesáti patentů.

 

Uveďme si stručně několik údajů z jeho života. Pocházel z Prostějova. Žil v letech 1913 až 1998. Byl profesorem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a v letech 1989-1992 předsedou ČSAV. Byl zakladatelem a do roku 1970 ředitelem Ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Praze, kde se zabýval mj. chemií a technologií makromolekulárních látek, především hydrofilními gely a biomedicinálními materiály.

 

Příběh profesora Wichterleho není jen příběh o houževnatosti vědce, ale i příběhem boje s lidskou hloupostí, nepoddajnosti agresivním ideologiím a o schopnosti udržet si skromnou důstojnost. Jeho úspěchy nebyly dílem náhody nebo pozice na společenském žebříčku - byly výsledkem pracovitosti, schopnosti udržet si nadhled nesmírné trpělivosti.

 

Zájemci se jistě rádi dozvědí, že o Otto Wichterlem existuje několik filmů. Česká centra v rámci výstavy uskutečnila jejich projekci. Jedná se o tyto dokumenty: Wichterle - portrét českého génia, film Tomáše Kudrny z roku 2005 (49 minut, © Armada Films); Čestní občané města Prostějova: akademik Otto Wichterle, film Theodora Mojžíše z roku 1997 (pravděpodobně poslední z dokumentů natočených za života O. Wichterleho, 16 minut, © Mediaware); Významné osobnosti / Tři oříšky pro pana profesora, film Světlany Lazarové z roku 2000 (20 minut, © Fontis).

 

Výstavu pořádají Česká centra spolu s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR a v roce 2012 poputuje její upravená verze po síti Českých center a zastupitelských úřadů ČR v zahraničí.

 

Více informací o výstavě naleznete na stránkách www.czechcentres.cz.

 

Zdroj:  Česká centra   

    [ Katalog firem ]

JAI KUDO LENSES s.r.o.

Dodavatel brýlových obrub - kolekce značky JAI KUDO a JK London - a ...

AXEL OPTIK s.r.o.

Nabízíme brýle sluneční a dioptrické, kontaktní čočky a roztoky, brýlové ...

Eva Bojková Oční optika

Prodej brýlí a příslušenství.

Alcon Pharmaceuticals (Czech Republic) s.r.o.
Alcon je nadnárodní farmaceutická společnost orientovaná na výzkum a vývoj ...

JN OPTIK

Oční optika zaměřená na zhotovování brýlí na lékařský předpis i za hotové ...

Alena Kudláková-Oční optika

Brýlové obruby a čočky včetně příslušenství.

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Vygenerováno za 0.0869 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.