4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Otto Wichterle a jeho tři výročí

16. 12. 2011

V České republice žili a tvořili vynálezci, na které můžeme být hrdí a jejichž úspěchy je potřeba si připomínat. Otto Wichterle je jedním z nich. Na výstavu o tomto vědci, jeho díle, objevech a jeho životě můžeme zamířit do Českého centra v Praze na Rytířské ulici číslo 31. Výstava je v běhu od 2. prosince a potrvá až do konce roku, tedy do 31. prosince.

Otto Wichterle zkoumá první hydrogely, 1955

Originální velikost  Otto Wichterle zkoumá první hydrogely, 1955

Zdroj:  Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.

 

Na úvod si do paměti poznamenejme, že v letech 2011 až 2013 si připomínáme hned tři výročí tohoto skromného vědce. V roce 2011 je to padesát let od vynálezu měkké hydrofilní kontaktní čočky, v roce 2012 čtyřicet let od uvedení měkké kontaktní čočky na trh a na rok 2013 připadá výročí nedožitých stých narozenin Otto Wichterleho.

Profesor Otto Wichterle, český chemik a vynálezce, se těší uznání a popularitě jak doma, tak v zahraničí, a to díky neuvěřitelnému přínosu vědě.

 

V roce 1956 vynalezl přípravu kontaktních čoček z hydrogelů a první „čočkostroj“ sestavil na Štědrý den roku 1961 u sebe doma ze stavebnice Merkur a dynama jízdního kola. Vynález kontaktních čočky a jejich výroba se stal nejznámějším z jeho sto padesáti patentů.

 

Uveďme si stručně několik údajů z jeho života. Pocházel z Prostějova. Žil v letech 1913 až 1998. Byl profesorem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a v letech 1989-1992 předsedou ČSAV. Byl zakladatelem a do roku 1970 ředitelem Ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Praze, kde se zabýval mj. chemií a technologií makromolekulárních látek, především hydrofilními gely a biomedicinálními materiály.

 

Příběh profesora Wichterleho není jen příběh o houževnatosti vědce, ale i příběhem boje s lidskou hloupostí, nepoddajnosti agresivním ideologiím a o schopnosti udržet si skromnou důstojnost. Jeho úspěchy nebyly dílem náhody nebo pozice na společenském žebříčku - byly výsledkem pracovitosti, schopnosti udržet si nadhled nesmírné trpělivosti.

 

Zájemci se jistě rádi dozvědí, že o Otto Wichterlem existuje několik filmů. Česká centra v rámci výstavy uskutečnila jejich projekci. Jedná se o tyto dokumenty: Wichterle - portrét českého génia, film Tomáše Kudrny z roku 2005 (49 minut, © Armada Films); Čestní občané města Prostějova: akademik Otto Wichterle, film Theodora Mojžíše z roku 1997 (pravděpodobně poslední z dokumentů natočených za života O. Wichterleho, 16 minut, © Mediaware); Významné osobnosti / Tři oříšky pro pana profesora, film Světlany Lazarové z roku 2000 (20 minut, © Fontis).

 

Výstavu pořádají Česká centra spolu s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR a v roce 2012 poputuje její upravená verze po síti Českých center a zastupitelských úřadů ČR v zahraničí.

 

Více informací o výstavě naleznete na stránkách www.czechcentres.cz.

 

Zdroj:  Česká centra   

    [ Katalog firem ]

Prooptik

Dioptrické brýle - naší specializací jsou vrtané brýle. Sluneční brýle ...

Optika Olivová

Rodinná firma nabízí kompletní služby oční optiky včetně vyšetření očním ...

Oční optika Venuše

Velký výběr slunečních brýlí, obrub, dětských brýlí. Měření zraku ...

LUMIOPTIC s.r.o.

Prodáváme brýlové obruby různých značek a cen, čočky - OMEGA, NIKON ...

Dioptra, a.s. Turnov
Brýlové obruby Lennon. Střelecké brýle. Výrobce lup (ruční, stojánkové s ...

GrandOptical, OC Olomouc City

Měření zraku, široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových i ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Vygenerováno za 0.1543 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

2020 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.