4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Oční protézy

13. 6. 2006

Výroba očních protéz je nedílnou, i když tou smutnější stránkou práce v oční optice. Jedná se o úzce specializovaný obor, kterým se v České republice zabývá pouze několik pracovišť.

 

Zatím nebyla vytvořena přesná evidence osob, které prodělaly enukleaci oka, následkem které používají oční protézu. S vytvořením jakékoliv evidence se ani do budoucna příliš nepočítá. Dle aktuálních čísel ze zdravotních pojišťoven můžeme odhadovat, že oční protézu nosí přibližně 4 000 lidí. Navýšíme-li toto číslo o 25 %, získáme přibližnýpočet všech pacientů po enukleaci bulbu. Zmíněných 25 % však nepoužívá žádnou oční protézu. Důvody mohou být různé, zejména je to např. nesnadné získávání oční protézy, nesnášenlivost jakéhokoliv používaného materiálu nebo prostá neochota protézu nosit.

Důvodem pro používání oční protézy je zejména enukleace bulbu. Nejčastější příčinou enukleace oka jsou nejrůznější úrazy, které si nyní uvedeme v příkladech. Kontuze oka je poranění tupé, které nekrvácí. Jsou-li kontuze opakované, mohou bulbus natolik poškodit, že se přistupuje k jeho odstranění (následky autonehod nebo krkolomných pádů). Ruptura oka je stav, kdy dojde k narušení obalů bulbu, oko krvácí a dochází k hypotonii. Enukleaci lze zabránit dokonalým sešitím postiženého oka a okamžitou aplikací steroidů a antibiotik. Nehojí-li se však bulbus optimálně, krvácí a rozšiřuje se infekce, nezřídka pak po zdlouhavé léčbě k enukleaci stejně dochází. Velmi silný zánět oka může způsobit i zdánlivě banální poranění, zejména organického charakteru, např. větvičkou nebo zvířetem.
 
K exenteraci dochází i následkem zhoubného bujení, především při diagnóze retinoblastom (v oblasti sítnice, zejména u dětí), rabdomyosarkom (v oblasti orbity, taktéž zejména u dětí) a dále u druhotných nádorů, což jsou nádory pronikající do orbity z ostatních struktur. Kromě nitrolebečních nádorů sem řadíme i nádory paranasálních dutin, slzné žlázy, karcinomy víček, melanomy cévnatky a metastázy adenokarcinomů (např. rakovina prsu u žen, u mužů rakovina plic nebo prostaty). Počet enukleací následkem zhoubného bujení a s ním spojené radioterapie naštěstí neustále klesají, a to díky stále se zlepšujícím způsobům radiační terapie. K enukleaci se přistupuje také u virové keratitidy, která se dlouhodobě jeví jako rezistentní vůči léčbě kortikoidy a u které se bulbus stává nevidoucím a velmi silněbolestivým. Tento stav může způsobovat například virus herpes zoster. Zde může enukleace fungovat i jako prevence sympatické oftalmie (patologická reakce organizmu, kdy se po nějakém čase, i v průběhu let, začne nemoc projevovat iv původně zdravém oku). K enukleaci bulbu může dojít i v případě komplikovaného glaukomu.
 
Výroba protetické techniky se soustřeďuje nejen na oční protézy nahrazující enukleovaný bulbus, ale zahrnuje i protézy pro účely diagnostiky a léčby, barevné kontaktní čočky pro případy, kdy oko nemusí být odstraněno, a celkové ektoprotézy.
 

Autor:  Lucie Waldhegerová  

    [ Katalog firem ]

Fokus Optik, a.s., Praha 5

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Prooptik

Dioptrické brýle - naší specializací jsou vrtané brýle. Sluneční brýle ...

GrandOptical, Kladno

Měření zraku, široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových i ...

Oční optika Svatava Maryšková

Kompletní služby oční optiky. Široký výběr značkových brýlových obrub ...

JP OPTIKA

Široký výběr brýlových obrub a slunečních brýlí renomovaných značek TOM ...

GAFAS s.r.o.
Velkoobchod brýlovými obrubami a slunečními brýlemi. Zastoupení návrhářů ...
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Vygenerováno za 0.1056 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.