4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Obor ortoptika a jeho historie

10. 12. 2010

Ortoptika je obor, který má v našem státě dlouholetou tradici. První dochované zmínky o problematice šilhání pocházejí z období po druhé světové válce. Toto období je spojováno především se jménem profesora Kurze, který kladl důraz na včasný záchyt strabismu a také na jeho komplexní léčbu včetně chirurgického řešení.

 

 

Brzy po ukončení druhé světové války začala při nemocničních ústavech vznikat ortopticko-pleoptická oddělení. První oddělení vzniklo v Praze při II. oční klinice právě díky profesoru Kurzovi. Začátky oboru ortoptiky byly velice těžké, poněvadž nebyly dostupné skoro žádné informace, doba nebyla příliš nakloněna této problematice a také přístroje pro ortopticko-pleoptické cvičení bylo velmi těžké sehnat.

 

Přesto na II. oční klinice probíhaly pod dohledem profesora Kurze první školicí akce pro ortoptistky. Toto oddělení fungovalo jako školicí centrum až do roku 1979. V tomto roce bylo zahájeno dvouleté pomaturitní specializační studium ortoptiky pro sestry v Brně při dnešním Národním centru ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů. Přestože názory profesora Kurze byly opačné než tehdejší názory na problematiku strabismu a amblyopie, začala brzy po otevření ortoptického oddělení při II. oční klinice vznikat další ortoptická oddělení ambulantního typu po celé republice. Kromě těchto oddělení ambulantního typu se začaly objevovat také tzv. léčebny zrakových vad internátního charakteru.

 

První internátní léčebna byla založena v roce 1945 v Kroměříži. Tato léčebna vznikla při očním oddělení v kroměřížské nemocnici. Zakladatelem byl primář Pur. Později byla léčebna přesunuta do budovy kláštera. V roce 2008 byla léčebna zrušena a vznikl stacionář, který pracuje doposud. Oční stacionář se opět vrátil do nemocnice.

Kapacita tohoto denního stacionáře je 12 dětí. Děti jsou zde od pondělí do pátku po dobu 5-6 týdnů. Děti školou povinné zde chodí do speciální školy a děti předškolního věku navštěvují speciální mateřskou školku. Stacionář navštěvují děti z celé České republiky.

 

V roce 1952 vznikla samostatná Léčebna zrakových vad ve Štramberku. Tuto léčebnu založil primář Svoboda. Léčebna přijímala děti z celého tehdejšího Československa. Její kapacita byla 50-65 dětí. Byly zde přijímány děti již od 4 let, horní věková hranice pro přijetí byla 10 let. Děti byly přijímány na dobu 5-10 týdnů na základě ordinace očního lékaře. Probíhala zde školení lékařů z celého Československa. V roce 2000 byla Léčebna zrakových vad ve Štramberku definitivně uzavřena.

 

Další známá léčebna vznikla v roce 1953 ve Dvoře Králové nad Labem. Léčebnu zrakových vad zde založil MUDr. Drahanský. Tento lékař se stal průkopníkem československé ortoptiky, která skloubila ortoptické cvičení se speciální výchovou a školním vyučováním. Kapacita léčebny byla 30 dětí. Ze začátku zde prováděli léčbu i výuku pedagogičtí pracovníci. Teprve od roku 1956 zde odbornou práci začaly vykonávat ortoptické sestry. Pořádaly se zde odborné semináře a vědecká zasedání, jejichž cílem bylo získat nové informace v oboru strabismu a amblyopie a také získat nové spolupracovníky. Od roku 1995 je léčebna zařazena do Sdružení ozdravoven a léčeben a pracuje dodnes. Dnešní kapacita je 30 dětských pacientů. Děti se střídají po 6-8 týdnech, během roku se zde vystřídá asi 200 dětí. Pro školáky jsou zde 2 učitelky, které zajišťují pravidelnou školní výuku, menší děti zde mají mateřskou školku.

 

Ortopticko-pleoptická léčba internátního typu se v této době velmi osvědčila, proto vznikala řada dalších internátních léčeben zrakových vad pro děti, například v Ostravě či Třebíči. V současné době existuje pouze Léčebna zrakových vad ve Dvoře Králové nad Labem, z lůžkových očních oddělení zůstalo již jen ortoptické oddělení v Kroměříži. Ostatní léčebny a lůžková oddělení byla zrušena, mimo jiné z důvodu malého zájmu. Zrušení těchto oddělení způsobilo řadě rodičů problémy, poněvadž v každém kraji se nenachází ortoptická ambulance. Proto jsou nyní rodiče nuceni dojíždět na nejbližší ortoptické oddělení někdy až sto kilometrů.

 

V současné době se v České republice nachází 55 ortoptických pracovišť; 6 z nich je soukromých.

 

Po vstupu České republiky do EU došlo ke změně v zákoně 96/2004 Sb. Byl zde zapsán požadavek na bakalářské studium ortoptistů, kteří mohou pracovat bez odborného dohledu. První ročník bakalářského studia byl otevřen v roce 2009 při UP v Olomouci na Přírodovědecké fakultě pod laskavou záštitou RNDr. Františka Pluháčka, Ph.D.

 

Ortoptistky jsou sdružovány v České společnosti ortoptistek, která byla založena již v roce 1994.

 

V současné době se obor ortoptiky potýká nejen s malým počtem ortoptických ambulancí, ale zejména s nedostatečným množstvím erudovaných ortoptistů.

 

Věříme však, že za pomoci očních lékařů, jejichž podporu tento obor má, se nám brzy podaří problém nízkého počtu ortoptistů vyřešit otevřením dalšího studia. Pacientů, kteří potřebují péči ortoptisty, totiž nadále přibývá.

 

Článek najdete v časopise Česká oční optika, prosinec 2010.

Zdroje, ze kterých autorka čerpala, naleznete také v časopise.

 

Autor:  Andrea Jeřábková  

    [ Katalog firem ]

Oční optika - kontaktní čočky Zdeňka ...

Prodej brýlí, kontaktních čoček a příslušenství se specializací na ...

Fokus Optik, a.s., Karlovy Vary

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Optik Novák

Výběr značkových brýlových obrub, brýlových skel, slunečních brýlí a ...

Charisma Eyewear Distribution, s.r.o ...

Velkoobchodní prodej oblečení, korekčních i slunečních brýlí, hodinek a ...

Magic Glasses

Prodej brýlových obrub, kompletace brýlí, zajištění drobných oprav.

UNIOPTIK spol. s r.o.
Prodej italských dioptrických a slunečních brýlí značky LINK EYE FASHION ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0393 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.