4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Měření nitroočního tlaku implantátem umístěným v oku

21. 6. 2021

Glaukom je považován za jednu z nejčastějších příčin slepoty ve vyspělých zemích. Snímání hodnoty nitroočního tlaku (NOT) je velmi důležité pro diagnostiku a léčbu glaukomového onemocnění. Zjištění hodnoty NOT je součástí komplexního vyšetření zrakových funkcí.

EYEMATE – IO první generace [1].

Originální velikost  EYEMATE – IO první generace [1].

Zdroj:  Bc. Dagmar Staňková

EYEMATE – IO první generace [1]. IO druhé generace v oku s maximální mydriázou, vpravo oko po třech měsících od operace [1].

 

 

V dnešní době přibylo na optometristických pracovištích bezkontaktních tonometrů, tudíž i v tomto případě probíhá kontrola tlaku v oku pro případný včasný záchyt patologických hodnot a předání klienta do péče oftalmologa. Díky tomu dochází k odhalení onemocnění v raném stadiu.

Tlak v oku je však velmi dynamický a nezůstává konstantní po celý den. Ovlivňuje ho hned několik parametrů, např. poloha těla (leh, sed), konzumace různých potravin, fyzická aktivita atd. Ideálním řešení je snímat NOT kontinuálně po celý den a noc. K tomu by měly pomoci nové implantáty od firmy Implandata, která se věnuje jejich vývoji. 

Implantát vložený do ciliárního sulku

Bezdrátový prstencový senzor EYEMATE – IO od firmy Implandata dosahuje ultraminiaturních rozměrů a je implantován do ciliárního sulku při operaci katarakty za lokální anestezie. Tento systém měření NOT nabízí hned několik výhod, dokáže měřit NOT i u osob s patologickou či implantovanou rohovkou. Umožňuje také nižší návštěvnost pacientů s glaukomem u lékařů a lepší sledování průběhu terapie. Implantát schválila Evropská unie a získal označení CE [1].

Technická specifikace

Telemetrický senzor je zařízení ve tvaru prstence, skládající se ze dvou částí: převodníku – obsahujícího osm kondenzátorů citlivých na tlak, které jsou součástí jediného integrovaného obvodu. Mikročásticová anténa vyrobená ze zlata tvoří vysokofrekvenční cívku, která dodává energii.

Zařízení EYEMATE – IO je zcela zapouzdřeno v silikonu o vnějším průměru 11,3 mm; 11,7 mm nebo 12,1 mm a tloušťkou 0,9 mm při převodníku a 0,5 mm kolem mikrocívky. Jeho hmotnost činí 0,1 g. Vnější průměr měřicího zařízení se volí v závislosti na velikosti řasnatého sulku. Senzor neobsahuje žádnou baterii [1, 2].

Externí čtecí zařízení

Jedná se o zařízení manuálního charakteru. Jeho využití spočívá v napájení měřicího implantovaného senzoru a v přenosu naměřených hodnot NOT. Externí čtecí zařízení se stává aktivní ve vzdálenosti pěti centimetrů od oka nebo kratší.

Sestává z vlastního zdroje energie, konktrétně z lithiové baterie 2CR5. Cívka vytvářející elektromagnetické pole, sloužící pro napájení implantovaného senzoru uvnitř oka díky elektromagnetické vazbě, dále slouží jako anténa pro přenos naměřených hodnot NOT. Samostatný tlakový senzor pro měření atmosférického tlaku pak slouží pro porovnání s naměřeným NOT [1].

Princip přenosu dat

Hodnota NOT se získává jako rozdíl mezi absolutním tlakem uvnitř oka (tlakový senzor) a tlakem mimo oko (čtecí jednotka). Za normálního nastavení senzoru je průměrováno deset naměřených dat. V nastavení lze aktivovat i nepřetržitý režim, který získává hodnoty NOT každých pět minut [1].

Hodnoty NOT se dají přizpůsobit hodnotám Goldmannovy aplanační tonometrie, a to vždy po připojení čtecího zařízení k počítači. Data, která nitrooční senzor měří, zůstávají nezměněna, upraveny jsou jen hodnoty NOT, které jsou zobrazovány externí čtecí jednotkou [3]. 

Komplikace způsobené implantací

Nejčastější komplikací během operace byl kolaps duhovky, disperze pigmentu, fibrinovaná reakce v přední komoře, dekompenzace rohovky, otok rohovky, drobné defekty transiluminace duhovky a usazeniny v přední komoře.

Většina nežádoucích komplikací se vyskytla bezprostředně v krátkém časovém období po chirurgickém zákroku [1].

Závěr

Firma Implandata se zabývá rozvojem monitorování NOT kontinuálním způsobem, v budoucnu má v plánu představit na trhu další zařízení a implantáty. Na svém kontě má už dvě generace implantátu EYEMATE – IO. Tento implantát má v oku několik desítek glaukomatických pacientů. V roce 2021 by měla vyjít odborná studie o novém implantátu EYEMATE – SC, který se implantuje do suprachoroidálního prostoru. Do budoucna by chtěla společnost přivést na trh např. inteligentní nitrooční čočku, která by dokázala měřit NOT.

 

Literatura:

[1] CHORITZ, L.; MANSOURI, K.; BOSH, J. et al. Telemetric measurement of intraocular pressure via an implantable pressure sensor – 12-month results from the ARGOS-02 trial. American Journal of Ophthalmology [online]. 2020, 209, 187-196 ISSN 00029394.

[2] MELKI, S.; TODANI, A.; CHERFAN, G. An implantable intraocular pressure transducer. JAMA Ophthalmolgy. 2014, 132(10), 1221-1225 ISSN 2168-6165.

[3] KOUTSONAS, A.; WALTER, P.; ROESSLER, G. et al. Long‐term follow‐up after implantation of a telemetric intraocular pressure sensor in patients with glaucoma: a safety report. Clinical and experimental ophtalmology. 2018, 46(5), 473-479 ISSN 14426404.

 

Zdroj:  Bc. Dagmar Staňková  

    [ Katalog firem ]

AD OPTIK Alexandra Dranková

Zabýváme se výrobou a prodejem oční optiky, kontaktních čoček dioptrických i ...

Optika Pod Věží

Prodej brýlí, čoček, dalekohledů a příslušenství.

OPTIK KROUMAN

Nabízíme kompletní služby oční optiky. Měření zraku, aplikace kontaktních ...

Oční optika Rašták Jaroslav

Velký výběr značkových brýlových obrub, brýlová skla všech typů, sluneční a ...

Optik Dusilová Marta

Provoz oční optiky, prodej dioptrických a slunečních brýlí včetně ...

ARDIX spol. s r.o.
Distribuce brýlových obrub značek JEAN RENO, ZIGGY, YABI, SKAGA ...
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Vygenerováno za 0.131 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.