4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Lions Eye – bezplatné preventivní vyšetření zraku u dětí

10. 1. 2012

Lioni zahájili v minulém roce v jižních Čechách, ale i na jiných místech republiky projekt Lions Eye (lví oko) – projekt bezplatného preventivního vyšetření zraku u předškolních dětí.

 

 

Nejprve něco o tom, kdo jsou lioni a jaké jsou jejich cíle. Lionské hnutí má svou dlouhodobou historii. V roce 1917 byla založena v Chicagu pojišťovacím agentem Melvinem Jonesem národní organizace s cílem přispět rozvoji života ve městě. Již v roce 1920 přerůstá tato organizace v mezinárodní asociaci a používá název LCI - Lions Clubs International (LIONS = Liberty, Intelligence, Our Nation’s Safety - Svoboda, vzdělání, jistoty našich národů). Konvent v roce 1925 stanovil za hlavní směr činnosti lionů pomoc zrakově postiženým.

 

Slavná Američanka Helen Keller, která v důsledku zákeřné, tehdy neznámé meningitidy přišla ve věku 19 měsíců o zrak i sluch, zde oslovila liony jako „Rytíře slepých“. LCI se stává v roce 1945 jako nevládní organizace i poradním orgánem OSN. Hnutí přijímá za své motto „We serve“ (Sloužíme). Po roce 1989 se rozšiřuje myšlenka lionů i do střední a východní Evropy.

 

Lions Clubs International je největší celosvětovou humanitární organizací, která působí ve 205 zemích a má 1,3 milionu členů ve 45 000 klubech. Aktivity lionů jsou zaměřeny na pomoc zrakově postiženým, sluchově postiženým a jinak handicapovaným spoluobčanům. Poskytují pomoc dětem, seniorům, rodinám, navazují mezinárodní vztahy v rámci hnutí, chrání životní prostředí, organizují sběr nepotřebných brýlí pro rozvojové země.

 

Mají svoji Nadaci LCIF - Lions Clubs International Foundation. Z ní jsou financovány projekty formou grantů. Nadace je veřejná, nezisková a od daní osvobozená instituce. Hlavními projekty jsou tzv. Lions Quest - podpora rozvoje osobnosti žáků, výstavba domovů pro handicapované občany, výstavba nemocnic včetně vybavení, zakoupení detekčních jednotek, výstavba studní a hygienických zařízení, pomoc při přírodních katastrofách. Česká republika obdržela z LCIF na okamžitou pomoc při povodních v roce 1997 částku 10 000 USD, na odstranění škod po povodních v roce 1998 částku 20 000 USD a v roce 2002 pak 10 000 USD.

 

Kluby v jednotlivých státech jsou organizovány do distriktů. Česká a Slovenská republika vytvářejí společný Distrikt 122, který má necelou tisícovku členů organizovaných ve 41 klubech. Z celkového počtu členů je 22 % žen. Kluby jsou uznávaným partnerem měst i regionů, finanční prostředky získávají na samostatných akcích a projektech.

 

K významným mezinárodním projektům patří činnost Lionského oftalmologického edukačního centra v Praze při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV). Zde jsou od roku 2002 pořádány vzdělávací kurzy pro oční lékaře ze střední a východní Evropy. Budova vzdělávacího centra v hodnotě 1 milionu USD je darem LCIF pro FNKV v Praze. Zde také v roce 2009 vznikla při příležitosti oslav 8. světového dne zraku myšlenka, která nakonec vyústila v projekt Lions Eye.

 

Občanské sdružení Prima Vizus zde prezentovalo svou aktivitu o preventivním vyšetření zraku u předškolních dětí pomocí přístroje Plusoptix S08. Dohodli jsme se s nimi na provedení jakéhosi pilotního projektu pro náš Lions klub v Táboře. Sdružení nám zabezpečilo vyšetření dětí ve čtyřech vybraných mateřských školách. Za každé dítě jsme jim však uhradili formou daru 100 Kč.

 

Po těchto zkušenostech vznikl nápad zorganizovat takové vyšetření samostatně, poskytovat je jako prevenci zdarma a k tomu zakoupit přístroj. Pokud má pediatrický autorefraktometr Plusoptix sloužit dobré myšlence, je nutné, aby byl využit efektivně i v době, kdy neprobíhá měření v mateřských školách. Podmínky v Táboře bohužel nebyly tak výhodné jako v Českých Budějovicích, kde je členem klubu ředitel Tyflokabinetu, v němž je možné přístroj pro veřejnost trvale provozovat. K zakoupení přístroje se tedy rozhodl Lions klub České Budějovice a oslovil sponzory pod názvem projektu Lions Eye. Tento název byl nakonec přijat celým distriktem.

 

Z grantu LCIF byl zakoupen další přístroj, který slouží pro všechny kluby z distriktu a využili jsme jej zpočátku i my. Poté se nám podařilo navázat kontakt s provozovatelkou Optiky D P Tábor a Soběslav, Bc. Danou Pěčkovou, DiS. Toto spojení umožnilo vzájemnou spolupráci organizátorskou a profesní. Pod záštitou starosty Tábora Jiřího Fišera a senátora za Táborsko Pavla Eyberta jsme organizovali vyšetření dětí v mateřských školách nejprve v Táboře, v další etapě pak i v jeho okolí. Nejprve na přístroji zakoupeném distriktem, od prosince 2010 již na přístroji Optiky D P. Výhodou je, že vyšetření pro děti, které nejsou v mateřských školách, je zdarma poskytováno i v optice v Táboře a Soběslavi.

 

Podrobnější informace najdete v časopise Česká oční optika, srpen 2011.

 

Autor:  Miroslav Kotěšovec  Dana Pěčková  

    [ Katalog firem ]

KOOB - Oční optika

Nabídka dioptrických brýlí, slunečních brýlí a kontaktních čoček.

Oční optik Ludmila Slavíková

Oční optika, měření zraku autorefraktometrem.

Fokus Optik, a.s., Stříbro

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Optika Holoubková Blanka

Prodej slunečních i dioptrických brýlí, brýlových skel a příslušenství.

Fokus Optik, a.s., České Budějovice

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Optika U Dominika

Prodej brýlových obrub, dioptrických a slunečních brýlí, kontaktních čoček a ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0591 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.