Dekorace brýlových obrub
I prestižní veletrh SILMO doplatil na celosvětovou situaci a dolehla na něj nejistota vývoje následujících měsíců. Optický veletrh byl zrušen a uskuteční se v zářijovém termínu roku 2021, což vybízí k ohlédnutí za předchozím ročníkem, kdy jsem si vyzkoušel roli dekorativního designéra brýlových obrub.
Pradávná praxe stavění plastikových modelů z dětských let se při mém zdobení brýlových obrub neprojevila. Byť byl princip v zásadě stejný – pečlivé pohyby, přesnost, trpělivost a smysl pro detail a fantazii.
Příležitost vyzkoušet si práci s usazováním miniaturních krystalů do zkušebního kusu acetátu celulózy jsme dostali od M.O.F. Lunetiers, uskupení pořádajícího tréninkové kurzy k výrobě a zdokonalování optické rukodělné práce. Prostor veletržního workshopu vypadal trochu jako dílna každého správného kutila. Stojanová vrtačka, pájky, brusné kotouče a další manufakturní náčiní.
Začínáme. Stojanovou vrtačkou uděláme dírku do plastového kusu, nahřejeme kamínek a vložíme jej do otvoru. Na první pohled nic těžkého, horší je to v praxi.
„Tahle práce není pro člověka, kterému se třepe ruka,“ směje se instruktorka Myriam Parra, zatímco já se soustředím na to, aby se mi ruka opravdu netřásla.
„Když se navrtávají dírky do obrub, je nutné ji pevně držet a dávat pozor na stabilitu těla i rukou. Jen lehce vyvrtat a hotovo. Není dobré vrtat příliš dlouho, protože pak se plast zahřívá a mění tvar,“ vysvětluje Parra a já dokončuji sérii miniaturních dírek, stěží v jedné lince a se stejnými rozestupy. Nevadí, tohle dílo stejně nikdo neocení. Nyní jsou na řadě drobné lesknoucí se krystaly, ohřívané na pánvi na teplotu 50 °C. Jeden po druhém je beru do pinzety a vsazuju do vyvrtaných otvorů. Hlavně nesmí vychladnout. Takže když mi při manipulaci upadne krystal na stůl, pokládám jej zpět na pánev a beru nový. Základem je správná teplota. Příliš chladný krystal k plastu nepřilne, příliš horký by zase materiálem projel jak nůž máslem.
Mám hotovo a Parra bere mnou pečlivě zdekorovaný kus plastu a několikrát s ním bouchá o stůl. Několik krystalů se rozlétne po stole. „Tak to je špatně. Krystaly byly příliš studené,“ říká Parra. Ani se nedivím. Zatímco ona brala pinzetou jeden kus za druhým, já začátečnicky bojoval.
Přecházíme k dalšímu kroku – podpoře zářivosti krystalu. Docílí se jí tím, že se vezmou ještě menší krystaly a vloží se kolem toho velkého. Nesmí být příliš blízko u sebe, nebo naopak daleko, neboť by tím ztratily kýžený efekt svítivosti. Tentokrát pinzetu odkládám a beru do rukou speciální pájku, na níž se krystal uchytne a vtlačí do plastu. Opět jde o rychlou práci, kdy zbytečné prodlužování kontaktu plastu s pájkou (na níž je umístěn krystal) poddajný materiál roztaví.
Na workshopu M.O.F. Lunetiers jsem strávil necelou hodinu. Můj výsledek nebyl příliš uspokojivý, ale vzal jsem si ho s sebou na památku – jako příklad neprofesionálně odvedené práce „Profesionál udělá sérii krystalů zhruba za pět minut,“ prozrazuje Parra, která je jedním z učitelů tréninkových kurzů v M.O.F.
Kurz pro každého
Zkratka M.O.F. (Un des Meilleurs Ouvriers de France) má ve Francii vysoké postavení. Jedná se o prestižní ocenění pro řemeslnou výrobu z nejrůznějších oborů od architektury přes textilní průmysl až po grafický design. Udělování cen M.O.F. se koná každé čtyři roky a slavnostní ceremoniál hostí Elysejský paláci za přítomnosti prezidenta republiky.
Ukázka práce těch nejlepších řemeslníků v oboru oční optiky bývá na veletrhu SILMO k vidění už od roku 2008, v posledních letech pak pod vedením zkušených učitelů z M.O.F. Eyeglass Craftsmanship School. Všechno začalo v malém městečku Morez na východě Francie, v oblasti, která se proslavila výrobou brýlí a kyvadlových hodin. Řemeslníci, kteří toto francouzské ocenění získali, se v roce 2011 rozhodli vytvořit nezávislé tréninkové centrum a předávat své zkušenosti dál.
„Kurz stojí od 800 eur na den, ale ve Francii funguje systém podpory vzdělávání zaměstnanců, takže zaměstnavatel část nákladů proplatí,“ vysvětluje Parra. V nabídce je dvanáct kurzů pod vedením zkušených designérů, výrobců i produktových manažerů. Základní kurz dekorace brýlových obrub stojí zmíněných 800 eur, pokročilejší varianta bezmála 1200 eur. Nejdražší kurz vyjde na více než 3000 eur a soustředí se na navrhování a výrobu acetátových prototypů. K dalším učebním programům patří měření a design, výroba kovových obrub, pokročilá práce s kovem a acetátem celulózy, výroba obrub z přírodních materiálů, práce s automatizovanými stroji, příprava dílny nebo modifikace a opravy v optice.
V pečlivě zařízené dílně a školicích prostorách se pořádají individuální kurzy v poměru tři studenti a jeden školitel. V rozmezí jednoho až čtyř dnů se zájemci mohou naučit nejrůznější procesy, které zdokonalí jejich práci. Ať už se jedná o optiky, designéry i obchodníky, kteří chtějí vylepšit své dovednosti ve výrobě a úpravě obrub, aby svým zákazníkům poskytli unikátní produkt.
2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o., EXPOCOMP, spol. s r.o.