4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Co je to taurin

2. 9. 2004

Tato látka je již delší dobu známa v mnoha prostředcích doplňujících výživu a v lécích, a to pro své mnohostranné pozitivní účinky. V lidském těle hraje důležitou úlohu při vývoji centrálního nervového systému a ovlivňuje v něm podstatné transportní pochody. Teprve zcela krátce se s touto látkou můžeme setkat v oftalmologii a v hygieně kontaktních čoček.

 

 

Historicky můžeme nalézt zmínku o taurinu v roce 1827, kdy ji chemikové Gmelin a Tiedemann získali vařením oslího žlučníku ve vodě. Pojem taurin se v literatuře objevuje až v roce 1838, po odštěpení taurinu z kyseliny taurocholové.

Chemicky se jedná o 2–aminoetansulfonovou kyselinu, látku dobře ve vodě rozpustnou, bez chuti a zápachu a bez toxických a jiných škodlivých účinků. Je bohatě rozšířena v živočišné říši, což je důkazem toho, že zřejmě hraje v těchto organizmech důležitou úlohu. V lidském těle vzniká jako produkt odbourání aminokyseliny cysteinu a do těla se dostává potravou. Tělo je schopno si samo syntetizovat jen nepatrné množství této látky. Nejvíce taurinu obsahují mořští živočichové, ryby a svalovina.

Význam taurinu pro organizmus spočívá v udržení dobrého chodu orgánových a buněčných funkcí tím, že ovlivňuje jejich antioxidační a osmoregulační vlastnosti. Je důležitou látkou při vývoji centrálně nervového systému a pravděpodobně působí jako brzdící element v neuronovém přenosu. Další důležitou roli hraje v transportních pochodech kalcia, magnezia a zinku. Uložením taurinu na biologické membrány dochází ke stabilizačnímu působení na systémové funkce buněčných membrán. V lidském těle je nejvíce taurinu obsaženo v centrálním nervovém systému, v sítnici, svalovině, mozku, játrech a srdci.

Oko se hned po zažívacím systému stalo předmětem zájmu výzkumů. Taurin vytváří nejčastější aminokyselinová spojení v slzném filmu a v tkáních oka. Byla prokázána jeho důležitá role pro zdraví oka a pro jeho vývoj. Je důležitý pro osmoregulaci rohovkového epitelu. Jeho aktivními transportními mechanizmy je kompenzován jak hypertonický rohovkový stres (přílišná koncentrace slzného filmu např. při nošení kontaktních čoček v suchém prostředí a u obrazovek), tak hypotonický rohovkový stres (např. u rohovkového edému, při sportu, plavání). Taurin stabilizuje lysozym v slzném filmu a brání jeho rozkladu. Znamená to, že posiluje nespecifický imunitní systém oka, taurinem stabilizovaná bílkovina je více hydroskopická, a proto může být zásobárnou vody při nošení kontaktních čoček. Kromě toho má taurin vynikající antioxidační vlastnosti, to znamená, že chrání tkáně oka před radikály, které mohou vzniknout při metabolických pochodech a fotooxidačních procesech. Ochranné působení taurinu na membrány je potřebné pro zachování intaktnosti světločivých receptorů. Taurin je proto v oftalmologii používán k zabránění oxidativních škod na povrchu oka a ke stabilizaci slzného filmu. Tím, že brání uvolňování histaminu z buněk, brání alergickým reakcím a zklidňuje podráždění očí.

Možnost použití taurinu jako důležitého, zdraví ochraňujícího doplňku stravy je známa již od 30. let minulého století. V poslední době se přidává do infuzních vyživovacích roztoků uměle vyživovaných osob. Při konzervaci orgánů a tkáňových kultur se přidáním taurinu podstatně zvyšuje schopnost přežití buněk. Terapeutické použití taurinu při léčbě srdečních chorob je stále vedeno jen jako výživu doplňující prostředek.

V očním lékařství se taurin přidává do některých léčiv pro tyto své vlastnosti:

·         osmoregulace rohovkových epiteliálních buněk (hypo a hypertonický stres),

·         stabilizace lysozymu,

·         hydratace bílkovin a jejich lepší splachovatelnost,

·         redukce uvolnění histaminu,

·         antioxidační působení,

·         aktivační schopnost.

Teprve od roku 2003 je taurin používán v moderních multifunkčních prostředcích v hygieně kontaktních čoček. V All-in-One roztocích je použit pro své shora popsané pozitivní vlastnosti a stává se tak dalším způsobem ochrany zdraví oka a jeho obrany proti škodlivým vlivům. Znamená to, že tato látka s mnoha pozitivními vlastnostmi nalézá použití jako doplňující ochranná substance i v kontaktologii.

 

Autor:  Květa Kvapilíková  

    [ Katalog firem ]

Optika Triumf

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí světových značek, prodej ...

Oční optika MUDr. Jaromír Vybíral ...

Nabízíme komplexní péči v oboru oční optiky a kontaktologie. Výběr ...

Zlatá fontána, spol. s r.o.

Provoz oční optiky. Výroba dioptrických brýlí, velký výběr slunečních brýlí ...

OPTIKA D+P, s.r.o.

Široký výběr brýlových obrub světových designerů. Hlavními dodavateli jsou ...

Oční optika Emília Malinová

Provoz oční optiky, prodej brýlí a kontaktních čoček včetně jejich ...

VB Leasing CZ, spol. s r.o.
Leasing, úvěr, splátkový prodej - zdravotnická, stomatologická, veterinární ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0403 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.