4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Co je to laser?

2. 2. 2005

Lasery dosáhly v poměrně krátké době širokého využití v nejrůznějších oborech lidské činnosti. Laserový paprsek dovede vrtat, řezat a obrušovat nejrůznější materiály. V lékařství slouží laser jako přesný sklapel a velmi přispěl k popularizaci a rozvoji refrakční chirurgie v očním lékařství.

 

 

 Lasery dosáhly v poměrně krátké době širokého využití v nejrůznějších oborech lidské činnosti. Laserový paprsek dovede vrtat, řezat a obrušovat nejrůznější materiály. V lékařství slouží laser jako přesný sklapel a velmi přispěl k popularizaci a rozvoji refrakční chirurgie v očním lékařství.

 

 Na myšlenku, že některé látky jsou schopné zesilovat elektromagnetické záření, přišli již v roce 1951 Townes, Weber, Bassow a Prochorow. O dva roky později sestrojili Gordon a Zeiger mikrovlnný zářič. V roce 1958 předvedli Shawlow a Townes, jak lze tohoto principu využít i pro světlo, za což později dostali Nobelovu cenu. Tím byla zahájena éra experimentálních prací na realizaci laseru - Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, tedy zesílení světla pomocí stimulované emise záření. Jako první uvedl laser do provozu Theodor Maiman dne 15. května 1960. Byl to rubínový váleček o rozměru 2x1 cm s postříbřenými konci v hliníkovém pouzdře, který po osvícení xenonovou lampou emitoval laserový paprsek o vlnové délce 694,3 nm.

 

 Podle dualistické teorie se světlo šíří ve vlnách o různé vlnové délce nebo ve světelných kvantech - fotonech. Schopnost světla šířit se v kvantech vysvětluje účinek světla na různé látky. Elektrony obklopují jádro atomu na kruhových drahách - orbitách, které mají určitou energetickou hladinu. Při přechodu elektronu na nižší dráhu je energetický rozdíl vyzařován jako elektromagnetické záření v emisních liniích ve formě fotonu, kterému odpovídá určitá vlnová délka. Energie nutná k přechodu elektronu musí být dodána zvenčí, např. elektromagnetickým zářením.

 

 Podrážděný atom přechází ve velmi krátkém čase do původního, základního stavu. Tento proces je označován jako spontánní emise. Za určitých okolností může dojít k absorpci, kdy se atom dostává na vyšší energetickou úroveň, nebo ke stimulované emisi, kdy se atom dostává do nižšího energetického stavu - rezonanční efekt. Vedle dopadajícího fotonu vzniká i druhý foton, který je s dopadající vlnou koherentně zesilován. Laserový efekt je založen na zesílení světla, kdy musí převažovat podrážděné atomy nad atomy, které jsou v klidovém stavu. K dosažení tohoto stavu jsou nejčastěji užívány tzv. optické pumpy, jejichž působením jsou elektrony posunovány do vyšších úrovní absorpcí světla. Optické rezonátory tvořené sestavou zrcadel umožňují zachování zesíleného světla.

 

 Laserové světlo je monochromatické a prostorově koherentní. U trvalých laserů je záření plynule kontinuální. Jejich výkon je 1-100 W. U pulzních laserů dosahuje výkon až gigawatů, ale jen po dobu několika nanosekund. Metodou mode locking je možné dosáhnout výrazně kratších impulzů s odpovídajícím špičkovým výkonem.

 

 Existují čtyři typy laserů - plynový, pevný, polovodičový a prakticky nepoužitelný kapalinový. Plynové lasery se dělí podle druhu použitého plynu na neutrálně atomové (např. HeNe-laser), ionové (např. Ar-laser), molekulární laser (např. CO2-laser) a excimerový laser (např. ArF-laser).

 

HeNe-laser byl vyvinut již v roce 1961 (Javan, Herriot a Bennett). Vlnová délka tohoto laseru byla 1 153 nm. Argonový laser má řadu linií od zelené k ultrafialové a výkon asi 10 W. Z molekulárních laserů je nejužívanější CO2-laser, který produkuje asi 70 laserových linií mezi 9-11 µm.

 

 Prvním laserem na světě byl rubínový laser, který vyvinul Maiman v roce 1960. V současnosti je nejčastěji používán Nd:YAG-laser. Laseraktivním materiálem jsou iony neodymu zapracované v ytrium-aluminium-granátovém krystalu. Laserová vlnová délka je 1 064 µm. Nejmenší dnes vyráběné Nd:YAG-lasery dosahují velikosti palce ruky. Nd:YAG-lasery mohou být jak pulzní, tak kontinuální.

 

 Polovodičové lasery jsou polovodičové diody uspořádané stejně jako světelné diody. Používají však větší napětí, jsou na svých koncích postříbřené a slouží současně jako optické rezonátory. Velikost polovodičového krystalu je asi 1 cm3. Ve výrobě existuje velké množství různých typů, které využívají různé laserové materiály. Spektrální rozsah polovodičových laserů bývá 0,5-30 µm.

 

Vývoj laserů i možnosti jejich využití se neustále rozšiřují. V budoucnosti nás čekají mnohé další objevy.

 

Podrobnější informace najdete v časopise Česká oční optika, únor 2005.

Zdroje, ze kterých autor čerpal, naleznete také v časopise.

 

Autor:  Milan Anton  

    [ Katalog firem ]

Optik Jícha

Prodej dioptrických brýlí i obrub různých značek i cen. Široký výběr ...

Oční Optika Karolová Stanislava

Prodej optických pomůcek.

Aranka Švehlová - OPTIK

Oční optika, brýle, optické výrobky, doplňky.

Semi Optik, s.r.o.

Prodej brýlových obrub, kontaktních čoček a slunečních brýlí.

Optika Richter, s.r.o.

Široký sortiment kvalitních brýlových obrub světových značek. Kontaktní ...

Eiffel optic, Praha - Průhonice

Prodej a zhotovování brýlí, nejmodernější způsob korekce zrakových vad ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.05 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.