4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Antikorekcí proti šilhání

17. 2. 2014

Pojem antikorekce je pro mnohé velkou neznámou. Používá se zejména při divergentním strabizmu (šilhání). Strabizmus představuje poruchu paralelního postavení očí a následně poruchu binokulárního vidění (vztahující se k oběma očím, např. stereo vidění).

Paralelní postavení očí

Originální velikost  Paralelní postavení očí

Foto: redakce

 

Paralelní postavení očí je charakterizováno symetrickou polohou reflexů v obou zornicích. Tyto reflexy nám velmi napomáhají při diagnostice strabizmu. Při divergentním strabizmu se osy vidění obou očí rozbíhají, rohovkový reflex jednoho oka směřuje v různém rozsahu nazálně, to znamená, že jedno oko se stáčí zevně, ke spánku.

Následkem toho dochází k porušení binokulárních funkcí, často provázenému amblyopií (tupozrakostí). Oko, které se stáčí zevně, mozek vyřadí a dítě se v tom okamžiku dívá pouze jedním okem (monokulárně). Dítě vlastně začne používat pouze jedno oko, aniž by si této skutečnosti kdokoli všiml.

Hypermetropie (dalekozrakost) se obvykle koriguje plusovými dioptriemi, je-li však přítomna exo úchylka u o.sin. (divergentní = zevně), je nutné tuto skutečnost při předpisu korekce zohlednit. V takovém případě oční lékař předepíše tzv. antikorekci. Při divergentním strabizmu je akomodace nedostatečná, minusové dioptrie akomodaci podněcují a tím nutí oko jít do správného postavení. Pokud by dítěti v uvedeném případě byla nasazena plusová korekce, došlo by k ještě výraznější divergenci a následně amblyopii stáčejícího se oka.

Velmi často se v této situaci setkáváme s obavou rodičů, zda je předpis korekce správný. Dotazy typu: „Proč má naše dítě nosit minusky, když má plusky?“ nebo „Nemůže si zkazit oči?“ či „Vždyť přes ty brýle nemůže vidět?“ je samozřejmě nutné podrobně rozebrat a rodičům vše vysvětlit. Právě dobrá spolupráce s rodiči je polovičním úspěchem jakékoli léčby. 

Vysvětlení pojmu antikorekce 

Antikorekce je jedna z možností, jak léčit divergentní strabizmus. Je to ideální metoda léčby pro děti ve věku do 10 let. Většinou teprve až po 10. roce života se divergentní strabizmus definitivně manifestuje. U většiny dětí převládá právě hypermetropie. Jednou ze základních podmínek léčby antikorekcí je, že nesmí dojít ke zhoršení zrakových funkcí. Pokud má dítě s antikorekcí potíže v prostoru (diplopie) a má zhoršený vizus, pak je potřeba zkusit jiný postup. Děti do 10 let zvládnou antikorekci s rozdílem dvou až tří dioptrií bez větších potíží. Nutná je však pravidelná kontrola očním lékařem, případně konzultace u specialisty ortoptisty. Antikorekci vždy předepisuje nebo mění oftalmolog. 

Postižení očí různé etiologie se mohou objevit v průběhu celého dětství. Včasná diagnostika některých z nich je mnohdy velmi svízelná. Zejména u poruch binokulárního vidění (JBV) může dlouhodobější trvání přinést celoživotní neléčitelné následky, např. pokročilou (těžkou) amblyopii. V mnohých případech dochází při šilhání k diplopii (dvojité vidění) a následným potížím ve škole, zejména při čtení a psaní. Je nutné si uvědomit, že nesprávná nebo dokonce vůbec žádná korekce očních vad u dětí může způsobovat větší únavu a s tím související potíže ve škole (psaní pod nebo nad linku, poruchy pozornosti, únava při čtení, psaní, poruchy soustředění, apatie, bolesti hlavy aj.). Všechny choroby očí mohou u dětí nějakým způsobem ovlivnit školně vzdělávací proces. Léčbu očních onemocnění bychom proto u dětí nikdy neměli odkládat ani podceňovat. Na místě je včasná diagnostika.

Příklad použití antikorekce u 3,5letého dítěte a celý článek najdete v časopise Česká oční optika, č. 4, 2013.

 

 

Autor:  Martina Hamplová  

    [ Katalog firem ]

Optika Piovárová

Značkové brýlové obruby a sluneční brýle. Aplikace kontaktních čoček všech ...

Eiffel optic

Prodej a zhotovování brýlí, nejmodernější způsob korekce zrakových vad ...

IRIS oční optika

Prodej brýlových obrub, slunečních brýlí, pouzder. Měření zraku, aplikace ...

SALAC FASHION s.r.o.

Velkoobchod s optickým zbožím. Zastoupení značek: NICI, VULKAN, MENZ, HERA ...

AXEL OPTIK s.r.o.

Nabízíme brýle sluneční a dioptrické, kontaktní čočky a roztoky, brýlové ...

Oční optika Hana Fančovičová

Prodej a zhotovení brýlí, sluneční brýle, doplňkový sortiment.

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Vygenerováno za 0.0952 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.