Brýle Lunor s leopardím potiskem – tento tvar brýlí byl v oblibě již ve dvacátých i padesátých letech
Zdroj: LUNOR – c/o Convensis Press Office
Dokazují to obruby na fotografiích. Jsou vyrobeny z acetátu a zákazníka na nich zaujme zdánlivý detail: totiž jejich kloub, kterému věnuje výrobce zvláštní péči. První z nich jsou jemnější, s kulatými obrubami.
Mimochodem, těmto brýlím, které se nosily už ve dvacátých letech a poté byly znovu v kurzu v padesátých a šedesátých letech, se říká v angličtině tzv. panto glasses. Slovo panto znamená zkráceně pantoskopický, tedy panoramatický – výrobce tím naznačoval, že jimi uvidíte maximum. V řečtině nás tato předpona dovede ke slovu vše. Brýle kombinovaly kulatý a oválný tvar a neměly kloub umístěný ve středu očnice, ale v její horní části. Jak se na fotografii právě přesvědčujete, zažívají tyto brýle další vlnu návratu a jsou opět populární.
Druhé z nich charakterizuje hranatější tvar, typický pro generaci našich dědečků a babiček, kdy byl však leopardí vzor méně výrazný. Vzor z roku 2012 je kontrastní živými barvami.
Obruby se viditelně inspirovaly minulostí. Jedná se o klasické německé brýle Lunor, které vyvíjejí svou značku již dvacet let a zaměřují se především na retrobrýle. Nejvíce se prodávají ve Spojených státech, v Jižní Koreji, v Japonsku, ale také ve Francii.
Barevná paleta se skládá konkrétně z nuancí černé a hnědé, hovoří se o želvovinovém odstínu (konkrétně se mu říká tzv. tokyo tortoise) připomínajícím leopardí kůži. Zájemci si v současnosti
mohou vybrat z 32 druhů obrub v různých stylech, všechny z nich jsou vyrobeny výhradně v Německu.
Překlad Soňa Fišerová.
Redakčně upraveno a kráceno.
Zdroj: LUNOR – c/o Convensis Press Office
2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o., EXPOCOMP, spol. s r.o.