4oci.cz
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...

James Clerk Maxwell – objevitel elektromagnetické podstaty světla

22. 11. 2010

Kdybychom měli jmenovat deset největších fyziků a optiků světa, patřil by k nim nepochybně anglicky píšící skotský badatel J. C. Maxwell, který jako první zodpověděl odvěkou otázku vědců a filozofů o podstatě světla.

 

Stalo se tak v rámci jeho převratné teorie elektromagnetického pole, pro niž se však stal problém podstaty světla jen jedním z dílčích problémů, přičemž jeho řešení překvapilo nejen celý svět, ale i Maxwella (13. 6. 1831 Glenlair u Edinburghu ve Skotsku – 5. 11. 1879 Cambridge v Anglii) samotného – a to jak po stránce věcné, tak formální. Po stránce věcné se totiž ukázalo, že vůbec existuje elektromagnetické pole v podobě vln v látkách i ve vakuu, o čemž neměl nikdo předtím, ani Maxwell sám, nejmenší tušení, přičemž v kolosálním rozpětí frekvencí elektromagnetických vln zaujímá světlo rozsah pouhé necelé jedné oktávy. Po stránce formální bylo překvapující, že rovnice Maxwellem formulované v oboru elektřiny a magnetismu, čili v oboru podle tehdejších názorů optice zcela vzdáleném, cizím, se ony rovnice hodí pro popis jak elektromagnetických vln, tak světla, a to tak dokonale, že vystihují do podrobností nejen všechny optické jevy dosud známé, ale umožňují předpovědět i existenci jevů dosud neznámých a popsat je rovněž do nejmenších podrobností.

Reakce učeného světa na tento převratný objev byla obvyklá, probíhající ve třech fázích: fáze ignorování, popírání, nadšeného obdivu. Ignorování ovšem souviselo s tím, že celá teorie byla v té době velmi obtížná, matematicky neslýchaně náročná, takže skoro nikdo se jí nehodlal zabývat; to lze říci např. o všech Maxwellových současnících v Británii. A když se jí konečně nejpřednější z nich „prokousali“, jako např. lord Kelvin, stali se z nich její zapřisáhlí odpůrci. Teprve 15 let po Maxwellově objevu z let 1864–1865 jím byla vážně znepokojena nikoliv anglická, ale berlínská Akademie věd a vypsala cenu za jeho potvrzení nebo vyvrácení pokusem roku 1879, což je mimochodem rok úmrtí Maxwella a narození Einsteina.

Věci se s entuziasmem ujal mladý německý profesor Heinrich Hertz a celou teorii, existující zatím jen na papíře a vzniklou čistě matematicky, začal ve svém působišti na technice v Karlsruhe prověřovat; jde zřejmě o první grandiózní předstih teorie před experimentem v dějinách. Hertz, stejně geniální experimentátor jako teoretik, ovšem nejprve musel vynalézt generátor hypotetických elektromagnetických vln, poté sestrojit z asfaltu velké čočky a hranoly, stejně jako detektory vln, a provést velkou řadu obtížných pokusů...

Teprve za osm let, 10. listopadu 1887, mohl berlínské Akademii věd oznámit, že Maxwellovy předpovědi z doby před 23 lety jsou úplně správné. Když pak Hertz a Heaviside dali nové teorii ještě elegantní vektorovou formu, nadšení fyziků neznalo mezí, takže se ani nelze divit proslulé větě: „Tyto rovnice psal Bůh“. A to ještě nevěděli, že tyto čtyři Maxwellovy rovnice Einstein ve své teorii relativity shrne do dvou! Matematicky vysoce fundovaný Hertz byl ovšem nadšen jen teoretickou silou nové teorie; mylně se totiž domníval, že pro praxi nemá nejmenší význam, neboť prý se vlny stejně ihned rozptýlí do prostoru a nelze je tedy k ničemu využít. Pravdu měli ovšem buď ti, kteří se drželi zásady, že „nejpraktičtější věcí na světě je dobrá teorie“, nebo ti, kteří – jako třeba Marconi – příliš o teorii nespekulovali, nemajíce k ní ani potřebné vzdělání, ale experimentovali – a uspěli! A tak díky těmto mužům jsou dnes elektromagnetické vlny základem celé naší civilizace a kultury a ovšem i optiky. Podívejme se tedy podrobněji na to, kdo byl Maxwell, co ve vědě vykonal, jaký je obsah jeho elektromagnetické teorie a co pro optiku znamená.

Více informací najdete v časopisu Česká oční optika prosinec 2006.

 

Autor:  Vladimír Malíšek  

    [ Katalog firem ]

Oční optika Emília Malinová

Provoz oční optiky, prodej brýlí a kontaktních čoček včetně jejich ...

Mgr. Eva Benešová - Oční optika + ...

Kompletní služny očního optika a optometra.

GrandOptical, OC Olympia Plzeň

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových čoček a ...

Oční optika VIDA s.r.o.

Prodej dioptrických a slunečních brýlí a doplňkového sortimentu.

Oční optika Melzer

Nabídka trendových i klasických brýlových obrub tuzemské i zahraniční ...

OPTIK Jitka Gottsteinová

Prodej dioptrických a slunečních brýlí Brendel, Cindy, Jaikudo, Wekos ...

Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...

Vygenerováno za 0.0547 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.