4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

James Clerk Maxwell – objevitel elektromagnetické podstaty světla

22. 11. 2010

Kdybychom měli jmenovat deset největších fyziků a optiků světa, patřil by k nim nepochybně anglicky píšící skotský badatel J. C. Maxwell, který jako první zodpověděl odvěkou otázku vědců a filozofů o podstatě světla.

 

Stalo se tak v rámci jeho převratné teorie elektromagnetického pole, pro niž se však stal problém podstaty světla jen jedním z dílčích problémů, přičemž jeho řešení překvapilo nejen celý svět, ale i Maxwella (13. 6. 1831 Glenlair u Edinburghu ve Skotsku – 5. 11. 1879 Cambridge v Anglii) samotného – a to jak po stránce věcné, tak formální. Po stránce věcné se totiž ukázalo, že vůbec existuje elektromagnetické pole v podobě vln v látkách i ve vakuu, o čemž neměl nikdo předtím, ani Maxwell sám, nejmenší tušení, přičemž v kolosálním rozpětí frekvencí elektromagnetických vln zaujímá světlo rozsah pouhé necelé jedné oktávy. Po stránce formální bylo překvapující, že rovnice Maxwellem formulované v oboru elektřiny a magnetismu, čili v oboru podle tehdejších názorů optice zcela vzdáleném, cizím, se ony rovnice hodí pro popis jak elektromagnetických vln, tak světla, a to tak dokonale, že vystihují do podrobností nejen všechny optické jevy dosud známé, ale umožňují předpovědět i existenci jevů dosud neznámých a popsat je rovněž do nejmenších podrobností.

Reakce učeného světa na tento převratný objev byla obvyklá, probíhající ve třech fázích: fáze ignorování, popírání, nadšeného obdivu. Ignorování ovšem souviselo s tím, že celá teorie byla v té době velmi obtížná, matematicky neslýchaně náročná, takže skoro nikdo se jí nehodlal zabývat; to lze říci např. o všech Maxwellových současnících v Británii. A když se jí konečně nejpřednější z nich „prokousali“, jako např. lord Kelvin, stali se z nich její zapřisáhlí odpůrci. Teprve 15 let po Maxwellově objevu z let 1864–1865 jím byla vážně znepokojena nikoliv anglická, ale berlínská Akademie věd a vypsala cenu za jeho potvrzení nebo vyvrácení pokusem roku 1879, což je mimochodem rok úmrtí Maxwella a narození Einsteina.

Věci se s entuziasmem ujal mladý německý profesor Heinrich Hertz a celou teorii, existující zatím jen na papíře a vzniklou čistě matematicky, začal ve svém působišti na technice v Karlsruhe prověřovat; jde zřejmě o první grandiózní předstih teorie před experimentem v dějinách. Hertz, stejně geniální experimentátor jako teoretik, ovšem nejprve musel vynalézt generátor hypotetických elektromagnetických vln, poté sestrojit z asfaltu velké čočky a hranoly, stejně jako detektory vln, a provést velkou řadu obtížných pokusů...

Teprve za osm let, 10. listopadu 1887, mohl berlínské Akademii věd oznámit, že Maxwellovy předpovědi z doby před 23 lety jsou úplně správné. Když pak Hertz a Heaviside dali nové teorii ještě elegantní vektorovou formu, nadšení fyziků neznalo mezí, takže se ani nelze divit proslulé větě: „Tyto rovnice psal Bůh“. A to ještě nevěděli, že tyto čtyři Maxwellovy rovnice Einstein ve své teorii relativity shrne do dvou! Matematicky vysoce fundovaný Hertz byl ovšem nadšen jen teoretickou silou nové teorie; mylně se totiž domníval, že pro praxi nemá nejmenší význam, neboť prý se vlny stejně ihned rozptýlí do prostoru a nelze je tedy k ničemu využít. Pravdu měli ovšem buď ti, kteří se drželi zásady, že „nejpraktičtější věcí na světě je dobrá teorie“, nebo ti, kteří – jako třeba Marconi – příliš o teorii nespekulovali, nemajíce k ní ani potřebné vzdělání, ale experimentovali – a uspěli! A tak díky těmto mužům jsou dnes elektromagnetické vlny základem celé naší civilizace a kultury a ovšem i optiky. Podívejme se tedy podrobněji na to, kdo byl Maxwell, co ve vědě vykonal, jaký je obsah jeho elektromagnetické teorie a co pro optiku znamená.

Více informací najdete v časopisu Česká oční optika prosinec 2006.

 

Autor:  Vladimír Malíšek  

    [ Katalog firem ]
PRONAP Czech Republic s.r.o.
Velkoobchod optickým zbožím - dovoz brýlových obrub, slunečních brýlí a ...

AP Optik

Nabízíme služby v oblasti oční optiky, brýle dioptrické, brýlové obruby ...

Fokus Optik, a.s., Praha 6

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Oční optika Tomková

Prodej dioptrických, slunečních a sportovních brýlí. Prodej kontaktních ...

Optik Müller, s.r.o.

Prodej brýlových obrub dámských, pánských i dětských, doplňky - pouzdra ...

Oční optika Petr Prchal

Široký výběr značkových brýlových obrub, brýlová skla všech typů, sluneční ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Vygenerováno za 0.0817 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.