4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Jak to vidí Václav Keprt

8. 7. 2013

Václav Keprt pracuje pro Charitu od roku 1995, od roku 2002 je ředitelem Arcidiecézní charity Olomouc. Jeho život je spojen s krajinou Jesenicka.

Ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt

Originální velikost  Ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt

 

 

V čem pomáhá Charita lidem v současné době nejvíc?

V podstatě žít lepší a důstojnější životy navzdory jejich věku, vrozené dispozici nebo postižení. Pomáháme často i těm, kteří se dostali do těžké situace svým vlastním přičiněním. Nedostali jsme do života na jeho startovní čáře všichni stejně, ať hmotně, materiálně či emocionálně. Situací, kdy je v nouzi potřeba pomoci, je mnoho. Logicky by k tomu měl existovat stejný počet individuálních řešení. My se o to snažíme.

 

Čím je pro Vás Vaše práce?

Bez toho, že by moje práce byla pro mě osobně také posláním, by se asi nedala moc dlouho vydržet. Cením si na ní i toho, že je příležitostí realizovat svoje názory a životní postoje a že pomáhá měnit klima ve společnosti. To jsou velké výzvy. Jestli tedy i mým přičiněním mohlo být někomu pomoženo, je to velmi obohacující. Zcela prozaicky je to ale také moje obživa a sociální zajištění. Ještě nejsme v nebi. J

 

Co Vás v poslední době uhodilo do očí?

Když nebudu počítat různá nepříjemná cizí tělesa, pozitivně mě překvapila aktivizace mladých lidí při volbě prezidenta. Najednou jim jaksi víc záleželo na pravdě a spravedlnosti. Do té doby jsem měl pocit, že je jim to tak trochu jedno, jsem ale rád, že jsem se mýlil. V té negativní rovině mě v naší společnosti překvapuje vysoká míra tolerance k chování, které si toleranci nezaslouží. Lidé opět počítají se lhaním a větší nebo menší korupcí jako běžnou součástí našeho každodenního života. Je to vidět i na tom, že opakovaně dostávají důvěru lidé této důvěry nehodní, obzvlášť v politice.

 

Nad čím byste přivřel oko a nad čím ne?

Přivřel nad chybou, neúspěchem nebo selháním, které plyne z naší nedokonalosti a nedostatečnosti. Vždyť kdo nic nedělá, nic nepokazí, ale také nikoho, nic a nikam neposune. Určitě nepřivřel nad zlým úmyslem, lhaním, vypočítavostí či jiným zákeřným jednáním. Proto také neuznávám lidi, kteří dosáhli svého takovými prostředky. Účel prostředky nesvětí! Vadí mi, že se na normu povyšuje nemravné nebo nenormální chování. Nehodlám si zvykat.

 

Otevřel Vám někdy někdo oči?

No samozřejmě že ano, a kolikrát. To už bych určitě ani nedal dohromady. Prohlédnutí často není příjemné, ale vždycky je užitečné. Poznání nás posunuje kupředu, i když jde o poznání vlastních chyb a nedokonalostí.

 

Kdo a čím si u Vás dělá dobré oko?

Je těžké říct kdo, protože to může být skutečně kdokoliv, ale určitě je to otevřeností, přímostí, radostí, smyslem pro humor. Mám radost, když má někdo dobrý nápad a jde za ním. Potěší mě, když někdo stojí o můj názor. I to, když se potkám s člověkem, který se třeba jen pěkně usměje. Mám vlastně radost z mnoha malých obyčejných věcí, od dobrého jídla a pití přes pěknou hudbu až po radost z úspěchu, vlastního nebo společného. Je toho moc. Můj život je vlastně velmi bohatý.

 

Zavíráte před něčím oči?

Trefa do černého. Bohužel někdy ano, a asi to není úplně k chlubení. Nemám rád zbytečné konfliktní situace a občas odkládám jejich řešení, což není vždycky dobře, a asi to není moc profesionální. Cíleně zavírám oči před malichernostmi a hloupostmi, které nestojí za čas, jenž bych jim pak musel věnovat.

 

Existuje výjev, na který nikdy nezapomenete?

Ano, a je těch situací víc. Nikdy nezapomenu na setkání s dětskými bezdomovci a dětskými narkomany na Ukrajině, kteří už „vychovávali“ další generaci svých dětí. Nikdy nezapomenu na první návštěvu Haiti a situaci, kdy člověk vidí lidi umírat hlady. Zrovna tak ale nezapomenu na radost matky, jíž jsme pomohli repatriovat jejího vlastního syna po mnoha letech z Kuby, nebo vděčnost dvou otců z Moldávie, kteří u nás hledali práci. Místo ní byli úplně o všechno okradeni, včetně svojí identity, a kvůli tomu i nevinně uvězněni a následně vyhoštěni. Teprve díky naší pomoci a intervenci na nejvyšších místech se dostali zpět ke svým rodinám. Jsou to velmi silné okamžiky, které člověku změní celý život.

 

Které místo a čím je pro Vás nejmalebnější v české krajině?

Mám rád celou naši vlast, protože naše zem je podle mne jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst k žití na světě. Mám rád pohled z okna našeho domu na celé Jeseníky. Nejvíc mě ale oslovují klidná místa s neporušenou přírodou daleko od spěchu a shonu, kterými si komplikujeme vlastní životy. Takových míst je zatím bohudík víc. Rád poznávám jiná místa, ale ještě raději se z nich vracím „domů“.

 

Jaký vjem, setkání, kniha (výstava, film či představení) Vás v poslední době zaujaly a čím?

Paradoxně to byla v nedávné době výstava a kniha o historii Charity. Měl jsem pocit, že o tomto tématu přece jenom dost vím, ale obsah knihy i výstavy byl pro mě velkým překvapením. Kolik pomoci, jak obětavé a vynalézavé, dokázali pracovníci Charity lidem předat i v minulých obdobích, která byla mnohem chudší a těžší, než je dnešní doba. Naše současná sekularizovaná společnost jako by chtěla znát jen temné stránky inkvizice a křížové výpravy, nechce už ale vnímat, že církev je po dlouhá staletí nezastupitelným nositelem pozitivních hodnot, pokroku, vědy, umění a prostřednictvím svých charitativních aktivit také nositelkou pomoci, solidarity a naděje v beznaději. Škoda.

 

Jak vnímáte současnou dobu – co je v ní pro Vás klíčové?

Svoboda. Jen ve svobodě mohou mít lidé perspektivu. V ní mohou podnikat, studovat, cestovat, svobodně se sdružovat, říkat svoje názory a angažovat se ve prospěch druhých. Svoboda je ale zároveň nesmírně těžká, protože předpokládá osobní zodpovědnost a úctu k řádu. Občas dáváme mnoho prostoru lidem, kteří nám ji chtějí okleštit anebo úplně vzít. Je těžké to poznat, protože se naoko schovávají za naše oprávněné zájmy a základní lidské potřeby. V tom vidím rizika. Lidem a stranám, kterým nejde o ideály, ale ideologie, vůbec nejde o náš prospěch a naši svobodu. Tu by nám pak spíš mohli vzít. Stírá se rozdíl mezi dobrem a zlem, hlavně pro mladé lidi je hůře rozpoznatelné, co je špatné a co je prospěšné. Je zpochybněný systém našich tradičních hodnot. Bez opory v takovém pevném systému je naše společnost velmi zranitelná a ohrožená. Pozitivní na současné době jsou její možnosti a šance. Nebezpečí je v jejich nevyužití nebo zneužití.

Ale hlavně, přestože mě spousta věcí štve, mám strašně rád život a výzvy, které přináší.

 

Rozhovor najdete v časopise Česká oční optika, č. 2, 2013.

Foto: archiv V. Keprta.

 

Autor:  Eva Klapalová  

    [ Katalog firem ]

Oční optika RNDr. Josef Bezděka

Kompletní služby oční optiky, prodej dioptrických i slunečních brýlí a ...

P+H Oční optika, Petra Hečková DiS.

Provozní doba: Po: 8.00-12.00, 13.00-17.00 hod Út: 8.00-12.00, 13.00-17.00 ...

Fokus Optik, a.s., Praha 4

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

NEW LINE OPTICS, s.r.o.
Výhradní distributor brýlových obrub a slunečních brýlí Enni Marco, UNITED ...

Fokus Optik, a.s., Brno - Galerie ...

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Oční optika Eva

Prodej dioptrických a slunečních brýlí, kontaktních čoček a příslušenství ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0498 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.