4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...

Vizuálním tréninkem oddálíte nevyhnutelné

23. 2. 2017

„Metody vizuálního tréninku využívá v posledních letech řada vrcholových sportovců, kteří potřebují zlepšit své reakce,“ říká v rozhovoru Ivan Vymyslický, který o vizuálním tréninku přednášel na podzimním odborném kongresu na půdě Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Ing. Ivan Vymyslický přednáší na kongresu optiků a optometristů o vizuálním tréninku

Originální velikost  Ing. Ivan Vymyslický přednáší na kongresu optiků a optometristů o vizuálním tréninku

Foto: Aleš Sirný

 

Na kongresu, jenž byl zaměřen na binokulární vidění, jste se během přednášky zmínil o vizuálním tréninku. Můžete jej blíže specifikovat?

Vizuální optometrie neboli vizuální trénink je metoda ke zlepšení výkonu zrakových funkcí, a sice rychlosti, přesnosti a orientace. Cvičení není o tom, abych změnil své dioptrie, ale o zlepšení funkcí oka. V zásadě vylepším slabé funkce nebo jako vrcholový sportovec výrazně posílím své schopnosti. V současnosti má řada špičkových sportovců vizuální optometristy, ať už jde o tenisty, fotbalisty a podobně.

Vizuální trénink se hlavně věnuje lidem, o které už s nadsázkou řečeno nemá nikdo zájem. V předškolním věku se o zlepšení zrakových funkcí starají ortoptisté, oftalmologové a další odborníci, ale jakmile člověk dospěje do určitého věku, už se mu nikdo nevěnuje.  

Jak probíhá cvičení v rámci vizuálních tréninků?

Základem vizuálních tréninků je perfektní znalost stavu klienta, stanoví se anamnéza a klient musí absolvovat celou řadu testů - funkčních, rychlostních, fixačních. Podle výsledků se určí nepřesnosti, nekvalita nebo naopak to, co se může vylepšit, a sestaví se tréninkový program, který posiluje danou partii očních svalů. Existují stovky tréninkových kombinací a ve většině případů trvá cvičení čtyři až šest měsíců. Člověk se ale musí tréninku věnovat, je to jako s chozením do posilovny - svalovou hmotu nenaberete za týden. Je zapotřebí pravidelně delší dobu cvičit a teprve potom se dostaví první výsledky. U vizuálních tréninků se cvičí denně, od jednoduchých cviků s míčky až po složitější úkony na přístrojích.   

Takže pro každého jednotlivce se na základě testů sestavuje individuální trénink?

Přesně tak. Trénink je vždy individuální, protože neexistují dva jedinci, kteří by měli úplně stejné potíže. Každý má problém někde jinde a každý chce mít jiný výsledek. Například pilot formule 1 jedoucí 300 km/h, což je zhruba 80 metrů za sekundu, se potřebuje dívat na ovládací prvky na volantu nebo do zpětných zrcátek. V takových rychlostech je sekunda velmi dlouhá doba, ale díky vizuálním tréninkům mu pak takové zrakové kontroly netrvají ani půl vteřiny (reakční doba pilotů F1 na startu mezi zhasnutím červených světel a rozjetím monopostu je v průměru 0,100 sekundy, pozn. redakce). Logicky to může být stejné u běžného řidiče, který je schopen mít při jízdě po dálnici v rychlosti 130 km/h rychlejší reakce než ostatní.   

Kdybych se rozhodl, že chci zrychlit své reakce, co pro to musím udělat?

Musíte kontaktovat osobu zabývající se vizuálním tréninkem a absolvovat všechna měření. Uvedete, co chcete zlepšit nebo kde pociťujete komplikace a jakému sportu se věnujete. Podle toho se určí přesná pozice, kterou je zapotřebí vylepšit, a sestaví se individuální trénink. Ale znovu zdůrazňuji, že je nutná vytrvalost, jako u každého cvičení.  

Lze cvičit i bez absolvování testů? Dají se sehnat návody například na internetu?

Existuje řada knížek s tematikou vizuálních tréninků, ale ne všechny odpovídají správnému cvičení. Problém je právě v tom, že návody vycházejí z obecného zdravotního stavu člověka, ale dotyčný neví, jaký je jeho stav, protože neprošel uvedenými testy. Z toho důvodu se může cvičení míjet účinkem, dokonce může stav i zhoršit.  

Chápu to tak, že absolvování testů je nezbytné?

Určitě ano. Provádět vizuální trénink bez úvodních testů je jako opravovat auto, když ani nevíte, jaký má problém. Takže začnete opravovat první, co vás napadne a přitom ani nemáte náhradní díly...  

Když začnu s vizuálním tréninkem, provádím jej doma, nebo chodím cvičit do optiky?

Cvičí se doma, na druhou stranu pokud optometrista zainvestoval do speciálního přístroje, může klient kombinovat domácí cvičení i s tréninkem na přístroji v optice, kam stejně chodí jednou za měsíc na kontrolu. Hlavně se ale cvičí doma, každý den dvě až tři hodiny před spaním po dobu patnácti minut. Většina lidí potřebuje brýle na čtení kolem pětačtyřiceti let, pravidelným cvičením se jejich potřeba dá o nějakou dobu oddálit. Samozřejmě všechno má své meze a nic se nedá trénovat do nekonečna, ale při vytrvalém vizuálním tréninku si lze užít třeba i několik let bez brýlí navíc.  

Říkáte, že cvičení má probíhat čtyři až šest měsíců. Poté už se cvičit nemusí?

Oči mají jednu obrovskou výhodu. Pokud posilujete tělo a náhle přestanete chodit do posilovny, nabraná svalová hmota vám začne ubývat, protože ji zkrátka nebudete používat. To se vám u očí nestane, protože je používáte prakticky pořád a úbytek nácviku je minimální. Cvičením v rámci vizuálního tréninku se dostanete na určitou úroveň a ta vám zůstane, protože oči používáte stále stejným způsobem. To je velká výhoda vizuálního tréninku.  

A co se stane, pokud cvičení nepomůže?

Tak se změní nebo prodlouží tréninkový plán, zařadí se jiné cviky a podobně.   

Poradí mi s vizuálním tréninkem v optikách?

Pokud se tím zabývají, poradí vám. Naštěstí je již vizuální trénink rozšířenou a moderní metodou původně z USA, kde má osmdesátiletou tradici. Vlastně lze říci, že se dnes jedná o běžnou metodu, která se vyučuje na školách například v Německu i v jiných státech. Trend vizuálních tréninků tak přichází i k nám. Nechci tvrdit, že jde o nejmodernější metodu, ale rozhodně je to jedna z možností, jak pomoci zákazníkovi, který do optiky přichází s potížemi. Přestože má perfektní brýle, nemá dostatečně funkční oční svaly a brýle nepřináší kýžený efekt. Toho se docílí posílením svalů.

Je možné studovat metodu vizuálních tréninků i na českých školách?

Zatím se pořád jezdí za studiem do zahraničí. Pokud vím, některé fakulty u nás zařazují do přednášek o binokulárním vidění určitá témata a vsuvky, ale jako samostatný předmět vizuální tréninky nejsou. V Brně na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity se sice vyučuje ortoptika, ale ta je zaměřena na péči o předškoláky. Na druhou stranu celá řada cviků si je podobná, protože vycházejí ze stejných principů. Ortoptika je základ, ale užší zaměření na dvacátníky až třicátníky jako samostatný obor neexistuje.

Celý rozhovor si přečtěte v časopise Česká oční optika č. 4/2016.

 

 
    [ Katalog firem ]

Optik Visio

Kompletní služby: oční optika, měření zraku, aplikace kontaktních čoček ...

BTK Optika

Prodej brýlových obrub. Broušení skel a kompletování brýlí. Nabídka pouzder ...

Oční optika B+P

Vyšetření zraku, zhotovení brýlí. Oční optika - prodej: pouzdra na brýle ...

Oční optika Bílovec

Prodej brýlí, čoček a optických doplňků.

Oční optika Eva

Prodej dioptrických a slunečních brýlí, kontaktních čoček a příslušenství ...

H-Optoz, s.r.o.

Nabízíme zhotovení dioptrických brýlí, prodej korekčních pomůcek, slunečních ...

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...

Vygenerováno za 0.1056 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.