4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Unikátní silikon-hydrogelový materiál čoček Biofinity® a Avaira®

3. 9. 2010

Nástup silikon-hydrogelových materiálů v roce 1999 znamenal výraznou změnu na trhu s měkkými kontaktními čočkami. V roce 2009 dosáhl v Evropě prodej silikon-hydrogelových materiálů více jak 50 % z celkového objemu měkkých kontaktních čoček. Nejvíce vyzdvihovanou vlastností silikon-hydrogelových materiálů je významný posun v propustnosti kyslíku oproti hydrogelovým čočkám. V pozadí diskuzí pak zůstávají některé negativní vlastnosti spojené s přidáním silikonu do struktury čoček.

Ilustrační obrázek

Originální velikost  Ilustrační obrázek

Foto: forestpath

 

V této souvislosti každého napadne především hydrofobní charakter silikonové složky. Pro tento problém se však několik řešení již našlo. Od povrchových úprav čoček, přídavek zvlhčujících látek až po revoluční řešení v podobě výrazně přirozeně hydrofilního silikon-hydrogelového materiálu u čoček tzv. třetí generace.

Jako závažnější problém se proto jeví větší tuhost výsledného materiálu, která je tím vyšší, čím je vyšší obsah silikonu. Jedinou cestou řešení tohoto problému je snížení obsahu silikonu, to se však negativně odráží v klesající propustnosti kyslíku. Přesto i zde existuje řešení. Uspořádání silikonu do dlouhých, čistě silikonových řetězců, umožnilo významně snížit celkový obsah silikonu v materiálu čočky a zároveň zachovat vysokou propustnost pro kyslík a další plynné metabolity.

Čočka Biofinity® – dokonalá rovnováha vody a kyslíku
V roce 2006 se stala čočka Biofinity® první kontaktní čočkou tzv. třetí generace silikon-hydrogelových materiálů. Jejich výjimečnost spočívá v unikátním řešení struktury materiálu. Překročila zažitý trend novým vztahem mezi vysokým obsahem vody a skvělou propustností pro kyslík (Dk). Kontaktní čočky zůstávají hydratované bez speciálních povrchových úprav nebo přidávaných zvlhčujících látek. Obsah vody je u kontaktních čoček Biofinity® 48 %. Relativně malé množství silikonu, obsažené v materiálu, je uspořádáno do dlouhých, čistě silikonových řetězců a zaručuje vysokou propustnost pro kyslík (Dk 128). Více prostupujícího kyslíku znamená zdravější a bělejší vzhled očí.
Vysoký obsah vody v materiálu příznivě ovlivňuje fyzikální vlastnosti, především snižuje hodnotu modulu pružnosti. Ten má u čoček Biofinity hodnotu 0,75 MPa. Kontaktní čočky jsou pružnější, zaručují vyšší stupeň komfortu a poskytují větší záruku zdravého používání.

Čočka Avaira® – ještě jemnější silikon-hydrogelová čočka
K dosažení opravdu špičkového pohodlí s kontaktní čočkou platí jedno obecné pravidlo: jemné a vlhké je dobré. Silikon-hydrogelové měsíční kontaktní čočky Avaira® toto pravidlo beze zbytku splňují. Podobně jako u kontaktních čoček Biofinity® se využívá osvědčená unikátní technologie Aquaform™.

Množství silikonu uvnitř čočky potřebné k vysoké propustnosti pro kyslík je opět výrazně nižší. Výsledný modul pružnosti kontaktních čoček Avaira® je tak pouhých 0,5 MPa. Hodnota Dk materiálu se však snížila jen velmi málo, na hodnotu 100, a obsah vody je 46 %. Materiál kontaktních čoček Avaira® je navíc opatřen UV filtrem. Zadní vícekřivková plocha čočky spolu s výrazně jemnějším materiálem dobře kopíruje tvar většiny rohovek. Patentovaná technologie zaoblených okrajů čočky Avaira® omezuje dráždění v místě kontaktu s okem a víčky.

Nízký modulus eliminuje zdravotní rizika
S rozšířením silikon-hydrogelových materiálů se začal projevovat také zvýšený výskyt komplikací. Za hlavní důvod jejich vzniku je považován mechanický stres oka. Honba za vysokou propustností pro kyslík, spojovanou s možností prodlouženého používání čoček, si začala vybírat svou daň. Nejčastěji zmiňované jsou v této souvislosti obloukovité léze v horní části epitelu rohovky (SEALS) a čočkou podmíněná papilární konjunktivitida (CLPC). Proto se v následujících letech směr vývoje nových materiálů zaměřil především na snížení modulu pružnosti při maximálním zachování výhod silikon-hydrogelu ve vztahu k propustnosti pro kyslík. Řešení, která v tomto směru nabízejí jak kontaktní čočky Biofinity, tak čočky Avaira, je aktuálně to nejlepší možné. Během řady klinických testů nebyl ani u jednoho typu těchto čoček zaznamenán výskyt některé ze zmiňovaných komplikací.  

Závěr
Sledování trendů v požadavcích očních specialistů a zákazníků je hlavním hnacím prvkem pro vývoj nových produktů ve společnosti CooperVision. Každý rok tak přicházíme s novinkami v oblasti technologie materiálů, designu a dioptrických možností našich kontaktních čoček.

 

Autor:  Tomáš Dobřenský  

    [ Katalog firem ]

Eiffel optic, Praha 1

Prodej a zhotovování brýlí, nejmodernější způsob korekce zrakových vad ...

Eiffel optic, Praha 1

Prodej a zhotovování brýlí, nejmodernější způsob korekce zrakových vad ...

HNS mechanix s.r.o.
Vývoj, výroba a prodej přístrojů, prodej a servis přístrojů TAKUBOMATIC ...

OPTIKA D+P, s.r.o.

Široký výběr brýlových obrub světových designerů. Hlavními dodavateli jsou ...

Oční optika Triumph

Poskytujeme veškeré služby v plném rozsahu oční optiky včetně počítačového ...

Optika Ocularium

Provoz oční optiky, prodej dioptrických a slunečních brýlí, poradenství ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Vygenerováno za 0.1035 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.