4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Suché oko

4. 1. 2013

Tento pojem definoval již Hippokratus (460–377 př. n. l.). Stav pojmenovaný xeróza popisoval jako suchost rohovky s následným oslepnutím.

Oko – drobné eroze po obarvení fluoresceinem

Originální velikost  Oko – drobné eroze po obarvení fluoresceinem

Zdroj:  archiv autora

 

 

Názory na vznik suchého oka a definice pojmu se po léta měnily. Naposledy bylo suché oko definováno na mezinárodní konferenci v Madridu v roce 2003, kdy se lékaři na základě dlouhodobých výzkumů sjednotili na rozdělení podle tří hledisek – etiologie, histopatologie a klinické závažnosti.

 

Úvod

Výraz suché oko se dnes používá zcela obecně jako pojem pro stav destabilizace kvality slzného filmu bez ohledu na kritéria hodnocení. Slzný film je nedílnou součástí anatomické i refrakční stavby oka. Pokud není slzný film v pořádku, dochází k osychání rohovky, erozím a následně podstatně větším komplikacím. Problém vzniká nadměrnou evaporací (odpařováním) nebo sníženou sekrecí slz.

 

Slzný film a jeho složení

Slzný film se skládá ze tří vrstev, jeho celková tloušťka je přibližně 10 μm. Vnější část je tvořena lipidy, které jsou produkovány Meibomskými žlázkami ve víčkových okrajích. Tato vrstva zabraňuje odpařování vodné složky a udržuje takové povrchové napětí filmu, aby slzy samovolně nevytékaly z oka. Střední vodná složka je produkována Krauseho žlázkami a slznou žlázou. Tvoří 90 % celkového objemu slz a obsahuje mnoho látek nezbytných pro výživu a hydrataci rohovky. Vnitřní mukózní vrstva je produkována pohárkovými buňkami, které se nacházejí v rohovce. Tato vrstva udržuje slzný film ve spojení s povrchem oka.

 

Velmi důležitou úlohou slzného filmu je přenos kyslíku k rohovce, což je hlavní zdroj okysličování. Způsob okysličování ovlivňuje výživu a metabolizmus rohovky. Pokud je přísun kyslíku ze vzduchu nedostatečný, dochází k neovaskularizaci rohovky z důvodu hledání jiného zdroje kyslíku. V souvislosti s tím pak dochází ke vzniku edému v důsledku změny metabolismu.

 

To přímo souvisí s mírou transparence rohovky. Slzy jsou produkovány v množství 0,5–0,6 ml během 12–16 hodin. Jedná se o lehce kyselé prostředí s hodnotou pH 7–7,4. Mrkáním dochází k roztírání slz po povrchu oka. Tím je povrch neustále očišťován a dezinfikován. Zároveň se hydratuje rohovkový epitel. Při správném množství slz a dobré kvalitě slzného filmu bychom měli pozorovat slzný val podél marga dolního víčka s výškou 2 mm. Při mrknutí se slzný film roztírá po povrchu oka a pomalu stéká, resp. dochází k pomalému rozpadu lipidové složky. Suchost oka může prozradit i nadměrná frekvence mrkání.

 

Příznaky suchého oka

Se suchým okem se můžeme setkat v podobě symptomu. Klient si v anamnéze stěžuje na pálení, řezání, pocit suchosti a cizího tělíska v oku, může si stěžovat na světloplachost nebo paradoxně i na nadměrné slzení. Důvod suchosti oka lze hledat pomocí anamnézy. Kromě obtíží, na které si klient stěžuje, je třeba zjistit nástup problému a provést podrobnou zdravotní anamnézu.

 

Anamnéza

Z hlediska etiologie lze zjistit hormonální nerovnováhu (souvisí přímo s poruchou činnosti některých endogenních žláz), dlouhodobé užívání léků (např. diuretik, která se běžně užívají při léčbě vysokého krevního tlaku), systémová onemocnění, časté záněty, trauma nebo neurologické poruchy. První etiologická skupina je častěji ovlivněna věkem podle toho, jak se mění hormonální produkce nebo dochází k projevu systémových onemocnění. Další skupinou jsou přímé primární poruchy slzotvorby, které se projevují na jednom oku či na obou

očích.

 

Sledujeme-li sociální a pracovní anamnézu klienta, zjišťujeme velmi často nadměrnou práci u počítače a pobyt v klimatizovaných nebo zakouřených a prašných prostředích. Z hlediska celkové zdravotní anamnézy zjišťujeme nejčastěji poruchu funkce štítné žlázy, hypertenzi, revmatoidní artritidu, alergie, ekzémy atp. Deficit slzotvorby se týká i poruch příjmu potravy a alkoholismu. Slzný film může být narušen i v souvislosti s dlouhodobým nošením kontaktních čoček.

 

Stanovení množství slzného filmu

Protože slzotvorba je měřitelná, lze provedením jednoduchých testů zjistit, zda klient suchým okem trpí. Nejjednodušším testem je Schirmerův test. Pomocí savých proužků, které se zavěsí za okraj spodního víčka v jeho vnější třetině, se odečítá množství slz naslzené za 5 minut. Oko by za tuto dobu mělo naslzet 15 mm. Protože však dochází k dráždění, je toto množství naslzeno podstatně rychleji. Lze tedy konstatovat, že pokud oko slzí pomaleji nebo neslzí vůbec, jedná se o suché či sušší oko.

 

Dalším používaným testem je tzv. Break-up-time test. Při tomto testu pozorujeme rychlost rozpadu lipidové vrstvy. Při obarvení fluoresceinem pod kobaltovým světlem (nejlépe s oranžovým filtrem) lze pozorovat rychlost rozpadu (praskání) lipidové vrstvy. Běžná rychlost rozpadu je 10 sekund. Při prohlídce předního segmentu pak můžeme pozorovat výšku nižší než 2 mm slzného sloupce při margu dolního víčka, ostré horizontální nařasení spojivky při margu dolního víčka ve vnější třetině.

 

Po obarvení fluoresceinem pak sledujeme drobné eroze (viz obr.). Víčka i spojivka bývají zarudlé. Slzy jsou vysokodioptrickou složkou refrakčního systému oka, proto jejich deficit ovlivňuje kvalitu vidění. Při refrakčním měření si lze všimnout urputného promrkávání. Vždy, když slzy pokryjí povrch oka, obraz se zaostří. Tento problém je typický u osob s keratokonem. Problém je, že následné dráždění rohovky a její eroze přispívají k další progresi obtíží.

 

Léčba suchého oka

Klientovi, který má problém se suchým okem, lze doporučit aplikaci umělých slz. V tomto případě je třeba dát pozor na umělé slzy s konzervanty, které mohou problém podpořit. V mnohých  případech slzný film regeneruje. V jiných případech je třeba používat umělé slzy dlouhodobě. Novou metodou léčby suchého oka je aplikace okluze slzných bodů. Slzy se déle udrží na oku, protože jsou odváděny pouze horními body. Mnozí klienti pociťují pouze nepohodlí, důvod tohoto stavu si však neuvědomují, stejně jako to, že řešení je poměrně jednoduché. Velmi nevhodně pak používají např. oftalmoseptonex nebo i borovou vodu. Bohužel se ve své praxi setkávám i s klienty, nositeli kontaktních čoček, kteří používají místo umělých slz multifunkční čisticí roztoky!

 

Závěr

Podstatně komplikovanější je stav skutečné suchosti oka. V tomto případě dochází k permanentnímu rozsáhlému poškozování rohovkového epitelu a řešení je poměrně komplikované. Tito klienti patří zcela do péče lékařů. Proto je velmi důležité správně určit příčiny a rozsah obtíží.

 

Text najdete v časopise Česká oční optika, č. 3, 2012.

 

Autor:  Martina Nováková  

    [ Katalog firem ]

Fokus Optik, a.s., Znojmo

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Oční optika MUDr. Hana Nováková

Dioptrické, sluneční a dětské brýle od známých světových značek. Prodej a ...

Oční optika Michaela Hrubá

Dioptrické a sluneční brýle, brýlové čočky specializovaných výrobců ...

Aura oční optika, s.r.o.

Brýlové obruby, sluneční brýle, dioptrická skla, kontaktní čočky, měření ...

Optik centrum

Provoz oční optiky, prodej dioptrických a slunečních brýlí, poradenství ...

OPTILAND, s.r.o.

Velkoobchod oční optikou - dovoz módních kolekcí z Itálie, Německa a Anglie ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0876 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.