4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Stanovení zrakových funkcí u dětí

2. 3. 2015

Všechny zrakové funkce – zraková ostrost, kontrastní citlivost, velikost zorného pole, barvocit, binokulární vidění, vnímání a poznání – jsou důležitými faktory při hodnocení dětského zraku. Vývoj zraku probíhá od narození až do 10–12 let věku dítěte.

Lea symboly

Originální velikost  Lea symboly

Foto: Andrea Jeřábková

 

Novorozenec dobře slyší, ale velmi špatně vidí. Zraková ostrost novorozence se pohybuje v rozmezí 0,01–0,05; v 6–12 měsících činí 0,1; od 2 let je to 0,25; od 3 let se pohybuje v rozmezí 0,5–0,65; od 4 let činí 0,8 a v 6 letech dosahuje hodnoty 1,0. V období mezi 10. a 12. rokem se pohybuje hodnota zrakové ostrosti kolem hodnoty 1,3, výsledek však může být značně ovlivněn metodou použití.

 

Vyšetření zrakové ostrosti

 

Zraková ostrost je nejčastěji měřenou zrakovou funkcí u dětí. Existuje řada testů, které jsou doporučovány pro vyšetření zrakové ostrosti u dětí různých věkových kategorií. Je však otázka, která metoda je u dětí nonverbálního věku nejspolehlivější. Lze říci, že všechny metody vyšetření zrakové ostrosti vycházejí ze tří základních stimulů – detekce, rozlišení, poznání.

K detekci se používají nejčastěji bílé podněty (nejvíce tvary kruhů různých velikostí) na černém pozadí. Dítě má za úkol tyto kruhy na černém pozadí nalézt.

K rozlišení se používají černobílé mřížky, které mají různý jas. Dítě by tyto mřížky mělo najít.

Poznání (metoda Grating acuity) využívá identifikace a pojmenování symbolů či písmen (záleží na věku dítěte) na bílém nebo černém pozadí či na pozadí ve formě mřížky.

Již psycholog Fantz, známý z 60. let minulého století, deklaroval, že dítě v nonverbálním věku preferuje pozorování vzorových podnětů pohybujících se v jeho zorném poli. Této behaviorální metody využil Teller se svými spolupracovníky k vytvoření tzv. Tellerových karet (Teller acuity cards). Tyto karty slouží ke zjišťování zrakové ostrosti u nonverbálního pacienta. Metodě se říká preferenční technika (preferential looking – PL). Několikaletou studií na dospělých i dětských pacientech bylo ověřeno, že pomocí této metody lze zjistit odchylky od normálního vývoje zraku. Například u dětí do 18 měsíců lze pomocí Tellerových karet zjistit, zdali je zraková ostrost ve fyziologickém rozmezí, nicméně nelze přesně definovat poruchu zrakové ostrosti jako např. při vyšetření na optotypu u starších dětí. Mnoho dětí mělo poruchu zraku, ale podle výsledků vyšetření s pomocí Tellerových karet se nacházely v normálním, fyziologickém rozmezí zrakové ostrosti. Musíme však říci, že metoda PL je velmi cenná právě při vyšetření velmi malých dětí, handicapovaných dětí či u dětí s duševní poruchou.

Metoda Grating acuity se používá u dětí staršího věku, které již umí popsat různé symboly (obrázky) či písmena. Velikost testů se logaritmicky snižuje (stejně jako na optotypech). Tato metoda je využívána např. při vyšetřování pomocí Kay obrázků, Lea testů a podobně.

Kay obrázky byly do celosvětové praxe zavedeny před 25 lety po dlouholeté klinické praxi a výzkumech. Nyní tyto obrázky procházejí obnovou, neboť bylo zjištěno, že některé obrázky již děti příliš neznají (např. telefon) a nereagují na ně. Proto se v USA, Velké Británii a Jersey uskutečnila několikaletá studie, jejímž cílem bylo vybrat vhodné obrázky pro děti „tohoto století“. Studie probíhala u dětí ve věku od 18 měsíců do 5 let a bylo při ní vyšetřeno 386 dětí. Na základě výsledků této studie se nyní tvoří nové Kay karty.

Lea testy byly vytvořeny finskou dětskou oční lékařkou, profesorkou Leou Hyvärinen MD., Ph., která se specializuje na práci s pacienty s těžkým zrakovým a kombinovaným postižením. K vytvoření všech výše uvedených testů vedla také přítomnost poruchy rozlišovací schopnosti (tzv. Crowding fenomén – dítě vidí lépe znaky izolované než znaky nahuštěné u sebe) u dětí se strabizmem, amblyopií či různými mozkovými poruchami.

Dítě, které nemá žádnou oční vadu, umí správně rozlišit symboly (Kay obrázky, Lea symboly), ale také testy využívající metody Grating acuity. Naopak dítě s oční vadou se sice může bez problémů dostat při vyšetření pomocí Kay karet na orientační vizus 0,3, ale při použití metody Grating acuity s mřížkou se může dostat např. pouze na vizus 0,1, a to právě z důvodu výše zmiňované poruchy rozlišovací schopnosti. Při vyšetřování tedy musí být vždy přesně zaznamenána metoda použitá při vyšetření a vzdálenost, ze které bylo vyšetření prováděno. Jedině tak lze výsledek přiblížit k výsledkům na Snellenových optotypech.

Další metodou, která vede ke zjištění zrakových funkcí u dětí v nonverbálním věku, je metoda snímání vizuálních evokovaných potenciálů (VEP – Visual Evoked Potentials). Tuto elektrofyziologickou metodu představili v minulém století Norcia a Tyler. Na týlní část lebky jsou umístěny povrchové elektrody, které snímají a zaznamenávají vizuální stimulační podněty. VEP je jednoduchá, objektivní, bezbolestná a bezpečná metoda, která se používá u dětí, jež nejsou pro svůj věk nebo handicap schopny spolupráce.

Mgr. Andrea Jeřábková

 

 

Autor:  Andrea Jeřábková  

    [ Katalog firem ]

Optika Jánová

Prodej brýlových obrub zahraničních výrobců, všech typů brýlových čoček ...

Optika U Dominika

Prodej brýlových obrub, dioptrických a slunečních brýlí, kontaktních čoček a ...

Oční optika Patria

Měření zraku na nejmodernějších přístrojích, brýlové obruby nejnovějších ...

Eiffel optic, Plzeň

Prodej a zhotovování brýlí, nejmodernější způsob korekce zrakových vad ...

GrandOptical, OC Nový Smíchov

Měření zraku, široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových i ...

Oční optika Jitka Urbanová

Široká nabídka dioptrických a slunečních brýlí pro všechny věkové skupiny ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.064 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.