4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Sportovní optometrie – úrazy oka při sportu

11. 1. 2012

Sportovní optometrista se při své práci setkává i s takovými klienty, kteří k němu přijdou jako k očnímu lékaři a žádají pomoc při úrazech oka, očnice nebo kostí lebky v souvislosti s orbitou.

 

 

Optometristovi v žádném případě nepřísluší diagnostika nebo jakákoliv aktivita v řešení těchto problémů! Jediné, co mohu jako optometrista udělat, je v případě masivního krvácení poskytnout klasickou první pomoc a zabezpečit okamžitý transport k očnímu specialistovi do nemocnice.

 

Měli bychom vědět, že sport může oko a přilehlé části lebky velmi masivně poškodit. Úrazy, které při sportu vznikají, jsou nám velkou inspirací k navržení, vytvoření a aplikaci takové ochranné korekční pomůcky, která sportovce co nejvíce ochrání a přitom mu při jeho disciplíně nijak nepřekáží. Velmi přitom záleží na spolupráci optometristy a očního optika, aby výsledný produkt byl co nejlepší.

 

Procentuální podíl sportů na úrazovosti

Squash: 29 %

Paintball: 20,8 %

Motokros: 16,6 %

Hokej: 10,2 %

Box: 9,8 %

 

Srovnání např. boxu a squashe mi připadá velmi zajímavé. Řekl bych, že poměr musí být právě opačný, protože squash je dnes z velké části společenským sportem a procento možných úrazů při jeho hře mě velmi překvapilo. Naproti tomu u boxu, klasického silového, násilného, bojového sportu, bych čekal úrazů daleko více.

 

Vysoké procento úrazovosti u squashe je způsobeno velikostí squashového míčku, jenž při průměru 37 mm vnikne celý do orbity, která má v průměru přibližně 40 mm, a její okraje tudíž neztlumí žádnou energii. Při ráně pěstí, která má v průměru 100 mm, okraje orbity částečně ztlumí náraz a vnitřní části orbity nejsou přímo poškozeny.

 

V důsledku deformace bulbu a zvýšení nitroočního tlaku v době komprese při úderu míčkem dochází k mechanickému napínání některých částí oka a k cévním spazmům, které většinou vedou k poruchám funkce jednotlivých nitroočních částí.

 

V nejtěžších případech může nastat:

• natržení až ruptura skléry;

• krvácení do přední komory;

• krvácení do sklivce;

• natržení duhovky;

• luxace čočky;

• ruptura chorioidei;

• odchlípení sítnice;

• edém sítnice.

 

Je statisticky dokázáno, že čím je předmět, který oko poraní, větší, tím je riziko vážného poškození menší, protože část energie absorbuje okraj očnice. V případě vysoké kinetické energie velkého předmětu však hrozí zlomenina kostí tváře. Menší tupé předměty potřebují menší energii než předměty ostré, jejichž vstupem do oka vznikají poškození s vážnými poruchami.

 

Možné typy poranění

Poranění oka a očnice, zlomeniny centrální části tváře, zlomeniny NOE komplexu, Le Fortovy zlomeniny, zlomeniny střední části obličeje – laterální, zlomeniny zygomatického komplexu, blow-out fraktury, blow-in fraktury, úrazy a zlomeniny orbity, sagitální zlomeniny maxily, izolovaná zlomenina arcus zygomaticus.

 

Prevence úrazů oka

Nejdůležitější zásadou je úrazům předcházet. Vždy, když pracujeme s klientem, který se sportem zabývá, je třeba cíleně upozornit na možnost těchto úrazů. Jako názornou pomůcku můžeme použít i uveřejněné fotografie. Naším cílem není klienta vystrašit a odradit ho od sportování, ale upozornit ho na možné komplikace. To je důležité při rozhovorech o vhodné korekci a korekční pomůcce.

 

Optometrista ve spolupráci s optikem může minimalizovat nebezpečí úrazu. Jak toho lze dosáhnout? Zde je několik základních pravidel.

 

• Správná korekce s přihlédnutím ke sportovní disciplíně – správnou korekcí dokážeme, že klient uvidí letící míček včas a bude mít dost času se mu vyhnout.

 

• Správný výběr materiálu korekční pomůcky – výběrem takového materiálu brýlí, který je dostatečně pružný a nenáchylný k lámání v ostrých hranách, zamezíme úrazům způsobeným nárazem míčku do brýlí, jejich zlomení nebo deformaci a následnému poškození oka nebo obličeje.

 

• Dosažení co největšího kontrastu výběrem správného filtru – pro jednotlivé povětrnostní podmínky a druhy sportů dnes existují speciální filtry aplikovatelné na brýlovou čočku. Zvýšením kontrastu na maximum docílíme toho, že klient včas zpozoruje letící míček.

 

• Individualizace korekční pomůcky – maximálním přizpůsobením korekční pomůcky potřebám a obličeji klienta dosáhneme komfortu jejího použití. Korekční pomůcka nebude sportovce rozptylovat a ten se bude moci soustředit jen na sport. Místo toho, aby si upravoval brýle, může včas spatřit letící míček.

 

Kombinací rozhovoru s klientem a aplikace veškerých technických vymožeností dnešní doby je možno zpříjemnit sportování i v případě, kdy je nutno použít korekční pomůcku. Každý optometrista a optik by se měl individuálně zamýšlet nad jednotlivými případy a pokud je třeba, řešit je i ve spolupráci s trenérem.

 

Na základě přednášky: Úrazy tvárovej časti oka pri športe, přednášející: MUDr. Pavel Lackovič

 

Podrobnější informace najdete v časopise Česká oční optika, srpen 2011.

 

Autor:  Vilém Rudolf  Pavel Lackovič  

    [ Katalog firem ]

OPTIKA IVA Ivana Pernická

Široký sortiment brýlových obrub ve všech cenových relacích. Brýlové čočky ...

Opti Lens, s.r.o.

Oční optika, maloobchod, prodej: brýle, kontaktní čočky, doplňky. Odborné ...

GrandOptical, OC Futurum Brno

Měření zraku, široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových i ...

GrandOptical, NC Královo Pole

Měření zraku, široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových i ...

SILLUSTANI - ING. JIŘÍ CHYBA
Výhradní zastoupení značek: HENRY JULLIEN, EXALTO, OXIBIS, DILEM, YOU'S ...

Fokus Optik, a.s., Plzeň

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Vygenerováno za 0.1443 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

2020 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.