4oci.cz
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...

Setkání nad kompenzačními pomůckami pro zrakově postižené

15. 12. 2022

V pátek 2. prosince zorganizovalo Speciálně pedagogické centrum pro zrakově postižené v Brně na SŠ, ZŠ a MŠ pro zdravotně znevýhodněné v prostorách vstupní haly školy program pro všechny, kteří se chtěli dozvědět více o používání kompenzačních pomůcek, které jim pomáhají v každodenním životě.

Praktické pomůcky pro zrakově postižené

Originální velikost  Praktické pomůcky pro zrakově postižené

Foto: Eva Klapalová

 

 Zájemci si mohli vyslechnout přednášky a zároveň klást dotazy zástupcům firem Adaptech, Numex, Spektra a Unioptik, kteří měli rozloženy své stoly s pomůckami okolo hlavního přednáškového bodu a prostoru pro publikum. Všechny pomůcky si mohli na místě vyzkoušet. Převažovaly elektronické, především programy pro PC a tablety, doplněny byly však i ryze praktickými.

Byl patrný důraz na poskytnutí přesných a věcných informací. Účastnící si navzájem vyměňovali zkušeností a ptali se na všechno, co s pomůckami souvisí – tj. které se používají nejvíce, zdali umí to, co dotyční potřebují, jaká je jejich ovladatelnost, cena, jestli lze na pomůcku získat příspěvek, i to, jaké jsou nové možnosti určité pomůcky oproti variantě již existující.

 

Práce s textem v Androidu

Vzhledem k tomu, že kompenzační pomůcky se stále vyvíjejí a nabízejí nové možnosti, byla velmi podrobně obrazově i slovně pojata přednáška o možnostech Androidu a práce s textem z internetového vyhledavače. Většina systémů pracuje s texty vypracovanými jejich autorem, nikoliv s texty již vytvořenými někým jiným. Představovaný systém umožňuje text z webu zkopírovat a odfiltrovat z něj elementy, které v něm zrakově znevýhodněným vadí.

Pro ilustraci si uvedeme výše řečené na příkladě. V textech (nejen) na webu je důležitá jejich hierarchie (např. nadpis, perex – tj. úvod textu, názvy kapitol, vlastní text atd.) a posloupnost (mj. i to, kde jsou v textu vloženy obrázky a reklamy). Když systém čte takto uspořádaný internetový text zrakově znevýhodněnému, zní to až mechanicky, protože dotyčný slyší vše vyjmenováno slovy, včetně oznamování hierarchie. Uslyší tedy i toto: „Nadpis 1, obrázek, popisek obrázku, reklama.“ Aby mohl dotyčný slyšet text souvislý, může si oznamování hierarchie či upozornění, že následuje obrázek, tlačítky na telefonu k tomu určenými vymazat (systém mu opět hlásí slovem: „Vymazat“). Uvedený systém byl pochválen pro jeho svižnost a rychlost.

 

 

 

Kamerové lupy pro různé generace

Firma Unioptik měla vystaveny čtyři systémy, přiblížíme si alespoň stručně tři z nich.

Nejpopulárnějším z nich je kamerová lupa Videomatic – jednak je pro uživatele jednoduchá na ovládání a také je cenově nejpřístupnější. Má plochou LED obrazovku (20", tj. úhlopříčka cca 49 cm). Monitor se dá napolohovat výškově i stranově, stolec je hybný v osách X a Y a má aretační brzdu. Lze nastavit tři typy osvětlení textu (100 %, 50 % a 0 % světla).

Velmi důležitá je červená vodicí linka na obrazovce pro orientaci v textu (což platí pro všechny systémy u všech firem) a čtyři dobře viditelná i hmatatelná tlačítka na spodní části obrazovky. Mechanická tlačítka hrají obecně důležitou roli opět u všech takových systémů. Zástupci firmy zmínili, že i díky tomuto detailu se pomůcku naučila ovládat i 83letá paní, která do té doby nepoužívala počítač, ale ráda četla, takže měla velkou motivaci.

Kamerová lupa MANO EDU má funkci rozdělené obrazovky a dodává se obvykle s druhou přídavnou obrazovkou. Zvětšuje až 60×. Ovládání je buď mechanickými tlačítky či dotykově. Lupa má hlasový výstup v několika jazycích.

Tablet s displejem 7", který lze lehce překlopit do podoby velké lupy do ruky (zvětšuje až 28×) a lze jej umístit i na externí stojan, nese název MANO XXL. Je lehký na přenos a dobře se s ním manipuluje. Dají se s ním snímat knihy či časopisy, ale také nápisy či značky, což bylo předvedeno na místě přečtením cedule s názvem školy). Vydrží bez nabití až tři hodiny.  

  

Brýle s dispejem na fotbal i koncerty

Firma Adaptech vsadila na brýle textREADO, které přibližují obraz obdobně jako divadelní kukátko, takže díky nim lze sledovat např. fotbalový zápas nebo koncert. Účastníci si je mohli hned nasadit a otestovat tuto jejich přibližovací funkci.

Zároveň se bylo možné podívat, jak pracuje kamerová zvětšovací lupa a čtecí zařízení. Dotyčná lupa nahrazuje dalekohled. Čtečka umí snímat text až do formátu A3, na místě snímala a četla leták. Zajímavostí je, že do nasnímané předlohy lze vpisovat přímo do dotykového monitoru lupy poznámky, což zájemci kvitovali. Monitor má 15" či 24" a zařízení vydrží 10 hodin bez dobíjení.      

 

Ovládání počítače očima

Výrobní družstvo nevidomých Spektra ukázalo, jak lze pod kamerovou lupou ve formě počítačové obrazovky zvětšit např. list s příklady pro slabozraké. Zároveň může být tento tištěný text přečten hlasovým výstupem. Tento typ pomůcek obecně usnadňuje výuku.

Spektra zároveň poskytuje diagnostiku pro ty, kdo nemohou komunikovat – pomocí oční navigace lze pracovat s počítačem. Jde o oční ovládání počítače Tobii PCEye (pro děti i dospělé). Komunikace se děje pomocí obrázků, písma nebo slov.

Zájemci se ptali také na program Look to Learn, který byl spuštěn na jednom z monitorů. Ten se ovládá opět oční navigací a vypadá spíše jako zábavná hra pro děti s těžším tělesným nebo kombinovaným postižením. Ve skutečnosti je předstupněm k budoucímu systematickému ovládání počítače očima.

 

Mluvící metr a další drobné kompenzační pomůcky

Na stánku firmy Numex bylo možné vyzkoušet si především pomůcky praktické, pro každodenní život. Podle informací přímo od nevidomých je nejpoužívanější pomůckou mluvící váha (osobní i stolní), mluvící nabíječka baterií i kalkulačka, technicky zaměření ocení metr se zvukovým výstupem.

Používá se také mluvící čtečka jasu (pomocí které lze poznat, zdali je den, či noc). Čtečka barev oblečení s hlasovým výstupem pragmaticky předejde smíchání odlišných barevných oděvů při praní, esteticky umožní sladit si barvy, když chce člověk být pěkně oblečen. Při zkoušení této pomůcky se ukázalo, že funguje spolehlivě, jen zcela nerozezná přechody barev, takže hlásí převažující barvu. Do kategorie oblečení spadá ještě plastový dvoukroužek – párovač ponožek (ponožky s ním lze i prát).

Již klasikou je „hladinkoměr“, tj. indikátor hladiny oznamující, kdy je např. v šálku po okraj čaj či káva.       

Spíše za „frajeřinu“ pro ty, kdo mají rádi technická udělátka, byl označen přenosný Braillův ministroj na cesty – má obdobný tvar jako odvíječ lepicí pásky a psací jehličku.

Velmi moderním pomocníkem jsou i digitální hodinky (kloubící v současnosti částečně funkci telefonu) s hlasovým výstupem. 

 

Vysílačky VPN

V této souvislosti je třeba připomenout, že ve veřejné dopravě už dlouhodobě fungují vysílačky VPN, buď ve formě malého ovladače do kapsy (na výšku měří cca 8 cm), nebo se dávají přímo do slepeckých holí. Mají šest tlačítek a každé z nich má jinou funkci (tlačítko 3 indikuje číslo linky dopravního prostředku a směr jízdy). Vysílačka funguje oboustranně: zrakově znevýhodněnému usnadní orientaci v dopravě a řidiči hlásí, že k němu do vozidla zrakově znevýhodněný nastupuje.

Ze zkušeností těch, kdo VPN používají, lze v některých městech stát na ostrůvku kdekoliv, v některých je však třeba stát pouze u prvních dveří dopravního prostředku, aby VPN spolehlivě jeho číslo určila (vysvětlení zní tak, že pokud se za sebou zároveň vřadí např. tři tramvaje, mohla by VPN ohlásit jiné číslo, než dotyčný potřebuje, půjde však spíše o technický um navrženého řešení).

VPN se používá i při aktivaci semaforů či návaznostech další dopravy (např. vlaků). Funguje i v zahraničí.

 

Shrnutí

Setkání probíhalo v příjemné atmosféře. Lidé byli k sobě zdvořilí a řadili se u stolků se svými dotazy. Zrakově znevýhodnění informovali ostatní o praktičnosti pomůcek, se kterými se již setkali. Rodiče se snažili najít pro své děti co nejlepší možnosti. Studenti speciálně pedagogických oborů se seznamovali s funkcí pomůcek, aby měli potřebný přehled a mohli pomáhat svým budoucím studentům. Jinými slovy řečeno, organizátoři uspořádali potřebnou akci, podnětnou informačně i společensky.

 

Autor:  Eva Klapalová  

Zdroj:  redakce  

    [ Katalog firem ]

Optika Řežábková

Odborná vyšetření zraku. Velký výběr brýlových obrub a značkových brýlových ...

HIPPOKRATES BOSKOVICE a.s.

Kvalitní brýlové obruby, kompletní nabídka dioptrických čoček. Prodej ...

Mgr. Martina Pálková, Dis. - oční ...

Prodej dioptrických a slunečních brýlí, dětských brýlí. Brýlové čočky ...

IN Optik

Internetový obchod s potřebami pro optiky. Brýle, dalekohledy, mikroskopy ...

Optika Pavlína

Výroba a prodej dioptrických brýlí, prodej slunečních brýlí. Čištění brýlí ...

Oční optika Petrášek

Provoz oční optiky, prodej brýlových obrub, čoček, slunečních brýlí ...

Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...

Vygenerováno za 0.1011 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2023 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.