4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Předsudky a mýty o polarizačních čočkách

23. 2. 2017

Polarizační brýlové čočky se v oční optice stávají uznávaným standardem pro kvalitní ochranu zraku před sluncem. A to nejen v případě speciálních slunečních brýlí, jak tomu bylo v uplynulých 20 letech, ale i u módních slunečních brýlí a slunečních brýlových čoček na předpis. Důkazy jsou zcela přesvědčivé.

Pohled na jezero s polarizační čočkou

Originální velikost  Pohled na jezero s polarizační čočkou

Zdroj:  Younger Optics Europe

Čtení časopisu bez polarizačních čoček Čtení časopisu s polarizačními čočkami Oslnění řidiče při řízení bez polarizačních čoček Řízení s polarizační čočkou Pohled na jezero bez polarizační čočky Pohled na jezero s polarizační čočkou

 

Vedle společností speciálně zaměřených na polarizační brýlové čočky, jako jsou Polaroid, Maui Jim a Costa del Mar, jsou dnes polarizační čočky široce zastoupeny v nabídce i takových prominentních značek slunečních brýlí jako Ray Ban, Oakley, Persol, Armani, Carrera, Silhouette a řada dalších. Receptové polarizační čočky, které donedávna zaujímaly okrajovou pozici na úzce specializovaném trhu, jsou dnes strategickým produktem v portfoliu výrobců čoček na předpis od lokálních nezávislých laboratoří až ke všem hlavním světovým výrobcům.

V USA a Austrálii se polarizační čočky podílejí téměř 10 % na prodeji všech čoček a evropský trh je rychle dohání. Přesto jsou ale prodeje polarizačních čoček nerovnoměrné, a to i když porovnáváme optiky ve stejném regionu. Různé studie trhu dokazují, že někteří prodejci dosahují díky marketingovým a vzdělávacím akcím velmi vysokých prodejů brýlí na předpis s polarizačními čočkami, někdy až 20 % ze všech prodaných brýlí. Jiní však stěží prodají alespoň nějaké. Důvody takových rozdílů nejsou stejné. Pokusíme se vyvrátit některé předsudky a nepravdivé informace, s nimiž se optici často setkávají, když se zákazníci na polarizační čočky ptají.

Mýtus č. 1 

Polarizační čočky jsou v některých situacích užitečné, ale v jiných mohou být škodlivé 

Polarizační čočky nejsou nikdy škodlivé a za denního světla vždy zlepšují viditelnost. V některých situacích jako např. při jízdě autem, na lodi, při rybaření a horolezectví je jejich efekt značný a okamžitě poznatelný. Je to proto, že oslepující oslnění, které polarizační čočky blokují, je v těchto situacích všudypřítomné. V jiných případech, kdy oslnění není tak závažné, fungují polarizační čočky jako běžné sluneční brýle, protože redukují množství světla, které do očí přichází.

Mýtus č. 2

Polarizační čočky jsou příliš tlusté

V minulosti byly z technologických důvodů receptové polarizační čočky vyráběny s větší středovou tloušťkou nebo tloušťkou hrany, aby se předešlo poškození polarizačního filmu uvnitř čočky.

Také byly k dostání pouze v indexu 1,50. U moderních polarizačních čoček je polarizační film umístěn blízko přední plochy, což umožňuje při výrobě dosáhnout co nejmenší tloušťky středu i hrany stejné jako u čirých čoček.

Dnes jsou polarizační čočky k dostání také v indexu 1,60 a 1,67, vyrábějí se i z polykarbonátu nebo Trivexu. Proto mohou optici nabízet tenčí a lehčí polarizační čočky i těm pacientům, kteří mají velmi vysoké dioptrie.

Mýtus č. 3 

Polarizační čočky nejsou dost tmavé, nebo jsou naopak příliš tmavé

Vnímání intenzity světla je velmi individuální záležitostí, ostatně jako každé vnímání reality. Vedle biologických faktorů závisí také na tom, na jaké podnebí, prostředí a životní styl je každý zvyklý.

Protože polarizační čočky odstraňují oslepující oslnění a zostřují obraz, jsou někdy vnímány jako světlejší než čočky nepolarizační, i když je jejich skutečná absorpce světla stejná. Dnes jsou polarizační čočky k dostání ve velice široké škále barev a stupňů absorpce světla, proto s nimi lze uspokojit vizuální potřeby každého člověka. Existují také polarizační čočky s dodatečnou fotochromatickou vrstvou, jež se přizpůsobí světelným podmínkám a poskytnou svému nositeli ještě větší komfort. Nicméně vzhledem k fyzikálním zákonům nemohou být polarizační čočky nikdy čiré.

Správně fungující polarizační čočky teoreticky eliminují nejméně 50 % světla, neboť musí odfiltrovat všechny horizontálně kmitající světelné vlny. V praxi absorbují ty nejsvětlejší polarizační čočky téměř 60 % světla. Proto budou polarizační čočky vždy vhodné pro denní ochranu zraku před sluncem a neměly by se používat po setmění.

Na rozdíl od jiných běžně používaných výrobků mají optické čočky omezené možnosti obchodní prezentace. Když je představen nový vůz nebo telefon, každý vidí jeho odlišnosti již při pohledu na výrobek nebo i jen na jeho obrázek. Pokrok v technologii optických čoček je stejně rychlý jako v jiných odvětvích, zákazníci však technologický vývoj ocení, až když čočky nosí. Výhody polarizačních čoček lze poznat až při jejich používání. Proto je velice důležité, aby profesionální optici podávali správné informace, když čočky doporučují svým klientům.

Reklamní sdělení

 

 

Zdroj:  Younger Optics Europe  

    [ Katalog firem ]

Fokus Optik, a.s., Praha 9

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

AXEL OPTIK s.r.o.

Nabízíme brýle sluneční a dioptrické, kontaktní čočky a roztoky, brýlové ...

Fokus Optik, a.s., Frýdek-Místek

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Oční optika Eva Vintrová

Prodej dioptrických i slunečních brýlí a příslušenství.

Optika Zuzana Janešová

Brýle na předpis i na zakázku, prodej a aplikace kontaktních čoček. Doplňky ...

StoppOptik

Brýlové obruby, sluneční brýle, kontaktní čočky, brýlová skla, měření zraku ...

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Vygenerováno za 0.0929 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.