4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Neurologie pro optometrii

28. 8. 2009

Klientem optometristy byla žena, 34 let, zdravotní sestra. Stěžovala si na bolesti hlavy a nespecifické problémy s rozostřováním zraku. Před návštěvou optometristy absolvovala neurologické vyšetření bez zásadního nálezu, lékař diagnostikoval potíže v oblasti krční páteře a naordinoval léky proti bolesti.

 

Celkový zdravotní stav je vzhledem k pravidelným kontrolám bez obtíží. Kvůli přetrvávajícím obtížím se klientka obrátila na optometristu v domnění, že potíže by mohly být způsobeny nekorigovanou oční vadou. Z refrakčního hlediska nebyl shledán žádný problém. Při přímém pohledu nedocházelo k rozdvojení obrazu. Při pozorování se i výraz v tváři zdál netypicky strhaný s lehkou nepravidelností mimických pohybů, obzvláště při mrkání. Zásadním důvodem pro opětovné odeslání na neurologii byl však výsledek testu motility, kdy se při pomocném H-testu projevil chybný pohyb levého oka při pohledu vlevo dolů. Oko nezvládlo tento pohled a asymetricky vůči pravému oku „vystřelilo“ vzhůru. Vzhledem k neochotě původního neurologa zabývat se případem dále bylo zajištěno vyšetření neurologem jiným, který po několika doplňujících vyšetřeních diagnostikoval malou mozkovou příhodu, která proběhla bez výraznějších symptomů (pacientka si vzpomněla na výraznější únavu a bolesti hlavy, které přisuzovala pracovnímu nasazení) a naštěstí neměla fatální následky. Vzhledem k nízkému věku postižené bylo třeba zahájit důslednou preventivní odbornou léčbu.

Přibližně 90 % populace bolí čas od času z nějakého důvodu hlava, 9 % z těchto lidí vyhledá pomoc u lékaře. Zbylých 91 % se pokouší tyto obtíže vyřešit tak zvanou nelékařskou cestou, tj. na radu lékárníka zakoupí tlumicí léky, nebo se snaží řešit situaci brýlemi.

Každý klient, který přichází se stížnostmi na bolesti hlavy nebo na bolesti oka, by měl být velmi důkladně vyšetřen. Pozornost by se měla soustředit nejen na stanovení refrakčních hodnot a následnou korekci, ale měl by se brát zřetel i na možné jiné komplikace. Standardní vyšetření zpravidla vyžaduje měření ostrosti vidění, vyšetření motility oka, kontrolu zorného pole, kontrolu pupilárních reakcí, kontrolu hloubky a stavu přední komory a očního pozadí a měření nitroočního stavu. Je také velmi užitečné prověřit kvalitu barevného vidění. Při stescích na bolest hlavy je třeba brát v úvahu jak primární příčiny, např. migrény, tenzní svalové bolesti dané oblasti, atp., tak sekundární bolesti způsobené např. mozkovou příhodou, která může v některých případech proběhnout zcela nepozorována se závažnějšími důsledky v budoucnosti. Kromě této příčiny se může jednat též o bolesti primárně vycházející z blízkého okolí, to znamená, že primární afekci je nutno hledat např. v zubech, dutinách, v nose i krku a v lymfatických žlázách. Primární bolesti hlavy všeobecně nejsou příliš závažné. Větší riziko nesou bolesti sekundární, ačkoli těchto je co do výskytu podstatně menší množství.

V některých případech lze bolest přesně lokalizovat až do místa původu, v jiných se bolest promítá v rámci inervace dané oblasti. Tak se například bolesti z oblasti krku mohou promítnout do čela a nadočnicových oblouků.

Shrneme-li tato základní fakta, pak z hlediska optometrie klient přichází většinou se dvěma zásadními stížnostmi – bolest hlavy a/nebo rozostřené vidění (popřípadě v opačném sledu). Na nás pak je, abychom nepřehlédli varovné příznaky závažnějších onemocnění a poruch, od kterých lze korekční pomůckou z počátku ulevit, avšak základní problém tím vyřešen není. Důvodem je fakt, že od sebe velmi často nelze jednoznačně oddělit bolesti hlavy primární a bolesti hlavy očního původu, stejně jako manifestaci bolesti mimoočního původu do oka či očnice. Z tohoto pohledu se jako poměrně zásadní jeví neurologie, konkrétně její oftalmologická složka, tedy neurooftalmologie. Každý optometrista by se měl z výše uvedených důvodů v tomto odvětví orientovat.

O bolestech očí se dočtete v časopisu Česká oční optika srpen 2009

 

Autor:  Martina Nováková  

    [ Katalog firem ]

FOKUS v.o.s., Praha 4

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Optika Look, s.r.o.

Široký sortiment brýlových obrub a slunečních brýlí. Aplikace kontaktních ...

LONGARO, s.r.o.

Dodavatel brýlových obrub MISSONI, CERRUTI 1881, GUY LAROCHE.

Oční optika Petr Prchal

Široký výběr značkových brýlových obrub, brýlová skla všech typů, sluneční ...

TOP OPTIK Kateřina Uhlíková

Prodej dioptrických a slunečních brýlí včetně příslušenství.

Optika Alice ZELINKOVÁ

Prodej brýlí, kontaktních čoček a příslušenství.

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0282 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.