4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

MoistureLoc a Fusarium keratitis – vzájemný vztah, historie a výsledky šetření odborníků

14. 2. 2007

Cílem tohoto článku je osvětlit důvody a okolnosti stažení jednoho z nejprodávanějších roztoků – ReNu with MoistureLoc – ze všech světových trhů.

 

Fusariová keratitida je vzácné onemocnění rohovky způsobené infekcí plísněmi rodu Fusarium solani. Tyto plísně se celkem běžně vyskytují v našem životním prostředí v odpadních trubkách a výlevkách koupelnových van, umyvadel a kuchyňských dřezů. I přesto je možnost vzniku jakéhokoliv druhu mikrobiální infekce rohovky velice nízká. Podle zpráv Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se obdobný druh keratitidy u nositelů běžných hydrogelových čoček vyskytuje s průměrnou pravděpodobností 4 ku 10 000. Počet prokazatelně ohlášených případů vzniku infekce spojené s použitím roztoku ReNu with MoistureLoc je dva na jeden milion prodaných balení roztoku.

Historie celého případu
Společnost Bausch&Lomb byla poprvé kontaktována ministerstvem zdravotnictví Hongkongu 5. listopadu 2005. Příslušný úřad oficiálně požádal o vyjádření a pomoc při získávání dalších informací ohledně zvýšeného výskytu keratitid u nositelů kontaktních čoček v jejich zemi. V té době nebyla udávána žádná souvislost mezi použitím výrobků Bausch&Lomb s ohledem na počet ohlášených případů a obchodním podílem společnosti v regionu. Proběhlo testování vzorků z Hongkongu, ale nebyla nalezena jakákoliv abnormalita. Výsledek byl předán místnímu ministerstvu a případ byl uzavřen jako náhodné lokální zvýšení počtu případů tohoto
onemocnění.

V polovině února 2006, tedy velmi krátce po uzavření hongkongského případu, byl hlášen neobvyklý nárůst rohovkových zánětů v Singapuru. Ukázalo se, že většina postižených pacientů používala roztok ReNu with MoistureLoc. Na základě šetření v Singapuru reagovalo ministerstvo zdravotnictví v Hongkongu a oznámilo další nárůst fusariové infekce, tentokrát již byla prokázána přímá souvislost s používáním roztoku ReNu with MoistureLoc. Společnost Bausch&Lomb reagovala okamžitým stažením roztoku z obou jmenovaných zemí a odstartovala masivní vyšetřování spolu s tisíci testy výrobků a výrobních zařízení.

10. dubna 2006 americká CDC oznámila přibližně stovku případů Fusarium keratitis vyšetřovaných ve Spojených státech s podezřením na souvislost s používáním roztoku ReNu with MoistureLoc. Díky tomu přestaly být chápány případy z Asie jako lokální fenomén způsobený tamními tropickými podmínkami a podezření padlo na výrobní závod v Greenvillu, jehož produkce směřovala právě do Malajsie, Hongkongu a Spojených států. O pár dní později společnost Bausch&Lomb požádala obchodníky a uživatele v těchto zemích, aby roztok ReNu with MoistureLoc stáhli z prodeje a přestali ho používat. Ačkoliv v ostatních částech světa nebyl zaznamenán nějaký markantní nárůst fusariové infekce, společnost v květnu 2006 rozhodla o preventivním stažení výrobku z celého světa.

O výsledcích šetření se dočtete v časopisu Česká oční optika únor 2007.

 

Autor:  Michal Stejskal  

    [ Katalog firem ]

AD Optik

Nabízíme brýlové obruby a čočky i kompletní sortiment měkkých kontaktních ...

Oční optika Hana Přibylová

Prodej brýlových obrub dámských, pánských i dětských, sluneční a sportovní ...

SANFIN a.s.
Dovoz a distribuce špičkových brýlových a slunečních obrub, které se ...

OPTIC STUDIO by Vlaďka Vlková

Expresní výroba brýlí. Aplikace kontaktních čoček. Měření zraku.

Oční optika Pankrác s.r.o. 
Poliklinika Hvězdova
Naše oční optika v Praze 4 poskytuje svým zákazníkům kompletní služby oční ...

GrandOptical, Palác Flóra

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí a příslušenství dle Vašich ...

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Vygenerováno za 0.0773 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.