4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Mohou halogenové světlomety poškodit oko?

8. 2. 2005

Bezpečnost silničního provozu je zvláště v noci velmi ohrožena. K více než jedné třetině všech úrazů totiž dochází v noci. Statistiky prokazují, že 47 % těchto úrazů končí smrtí a 37 % těžkým poraněním. Uvážíme-li, že v noci probíhá asi pětina celkového silničního provozu, je riziko těžkého poranění při jízdě v noci o 50 % větší a smrtelného poranění dokonce o 136 % větší než při jízdě ve dne. Na zvýšené úrazovosti při jízdě v noci se podílí vedle únavy a požití alkoholu zvláště snížená zraková orientace.

 

 

 Halogenové světlomety, založené na neviditelném infračerveném osvětlení, nabízejí lepší vidění do dálky a zároveň snížení rizika oslnění protijedoucím vozidlem.

 

 Oslnění oka vyvolává přirozenou obrannou reakci, aby nedošlo k poškození vidění. Tato reakce je nepříjemná a někdy i bolestivá. Infračervené paprsky s vlnovou délkou nad 0,8 µm lidské oko nevnímá. Vniknou-li přesto infračervené paprsky halogenového reflektoru do oka, mohou být i při vlnové délce pod 1,4 µm fokusovány na sítnici. Mohou tedy tyto paprsky za nepříznivých okolností poškodit oko?

 

Nolting a Dittmar provedli řadu studií, aby mohli na tuto otázku odpovědět. Zjistili, že do dnešního dne neexistují žádné normy, po splnění kterých by bylo vyloučeno možné poškození očí halogenovými reflektory.

 

 Poškození oka je závislé na vlnové délce záření. Poškození oka může být způsobeno viditelným světlem (0,38–0,78 µm) a infračerveným světlem do vlnové délky 1,4 µm. Infračervené světlo o vlnové délce větší než 1,4 µm se již k sítnici nedostane. Poškozen může být přední segment oka – rohovka a po delší expozici i čočka. Oko tedy může být poškozeno viditelným zářením a přilehlou částí infračerveného světla při velké intenzitě záření na předním segmentu a při velké hustotě záření na zadním segmentu – na sítnici – termicky nebo fotochemicky (modrou složkou záření).

 

Při krátké expozici může dojít k poškození oka jen při extrémně krátké vzdálenosti od halogenového světlometu. Aby bylo zabráněno možnosti poškození očí chodců a ostatních účastníků silničního provozu, znemožňují výrobci plný výkon světlometů při stání a malých rychlostech.

 

 K významnému prodloužení expozice dochází jen výjimečně, např. při jízdě v koloně nebo při nuceném zastavení provozu. V těchto případech může být doba expozice prodloužena až o několik minut, a to v relativně velmi malé vzdálenosti. Řidič může být oslněn ze zpětného zrcátka, zvláště když je reflektor za ním stojícího auta ve výši jeho zpětného zrcátka. Spolujezdce na zadním sedadle ohrožuje zpětný pohled do reflektorů za ním stojícího vozu. V těchto případech bývá jako bezpečná vzdálenost při expozici delší než 1 000 s udávána vzdálenost pěti metrů. Tato vzdálenost bývá obvyklá i při jízdě v kolonách. Proto ani v hustém provozu nehrozí žádné větší nebezpečí poškození očí halogenovými reflektory.

 Při výrobě halogenových světlometů nesmí být během osmihodinové pracovní doby oči zaměstnanců vystaveny opakované ani sekundové expozici, která překračuje určitý limit. Mezi dvě následné expozice musí být vložena pětiminutová přestávka. Seřizování světlometů však většinou probíhá automaticky nebo projekcí na stěnu. Přímý pohled do světlometů proto není nutný. V opačném případě jsou nutné ochranné brýle proti infračervenému záření.

 

 Z bezpečnostních důvodů jsou halogenové světlomety připojeny na přístroje kontrolující rychlost vozidla, které světlomety při pomalé jízdě nebo při stání vypínají. Riziko možného poškození očí při pohledu do světlometu je tak vyloučeno. Speciální přístroje zajišťují i bezpečnost pracovníků při seřizování světlometů, takže pokud se nemusí dívat přímo do světlometů, nemusí nosit ochranné brýle proti infračervenému záření. Přesto by bylo žádoucí, aby byly na rizikových pracovištích používány bezpečnostní symboly varující před ultrafialovým a infračerveným zářením.

 

Podrobnější informace najdete v časopise Česká oční optika, únor 2005.

Zdroje, ze kterých autor čerpal, naleznete také v časopise.

 

Autor:  Milan Anton  

    [ Katalog firem ]

Oční optika Emília Malinová

Provoz oční optiky, prodej brýlí a kontaktních čoček včetně jejich ...

Oční optika Petr Nyč

Nabídka brýlových obrub, skel a kontaktních čoček. Provádění oprav a čištění ...

Oční optika APIA

Největší a nejkomplexnější výběr luxusních brýlí v ČR. Nabídka brýlových ...

Optika Karel Runge

Zabýváme se kompletní péčí o zrak a profesionálním a individuálním přístupem ...

Eiffel optic, Praha 1

Prodej a zhotovování brýlí, nejmodernější způsob korekce zrakových vad ...

OPTIK Studio

Oční optika nabízí dioptrické brýle, brýlové čočky - tvrzené, estetické ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0493 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.