4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Mechanismus akomodace a presbyopie

20. 6. 2008

Skutečnost, že jsme schopni vidět ostře na různou vzdálenost a že s přibývajícím věkem přestáváme vidět zřetelně do blízka, je známá již dlouhou dobu. Jaký mechanismus zajišťuje v oku tento proces, není dodnes zcela jasné. Existuje řada teorií a názorů, někdy i protichůdných.

 

Helmholtz vysvětloval akomodaci již před více než 150 lety sníženým napětím ciliárního svalu v řasnatém tělísku, které vede uvolněním tahu závěsného aparátu k zaoblení a zvýšení lomivosti čočky. Asi o 40 let později vystoupil Tscherning s opačným tvrzením – že při kontrakci ciliárního svalu a zvýšeném napětí závěsného aparátu čočka mění tvar, ale nemění svoji tloušťku. Mueller (okolo roku 1854) a později i Coleman vysvětlovali akomodaci posunem čočky dopředu; na posunu se podílí tlak sklivce. V roce 1990 Schachar opět oživil Tscherningovu teorii. Thornton v současnosti prohlásil, že není pochyb o tom, že se na akomodaci podílí zvýšená sféricita čočky, ale také nejméně šest dalších průvodních mechanismů. Je to zejména posun čočky dopředu, bariérový účinek duhovky a interpretační schopnost mozku.

Presbyopii vysvětluje Helmholtz sklerózou – ztrátou elasticity čočky. Jeho teorie nezahrnuje věkem podmíněné změny zonulárního závěsu, pohyb čočky a sklivce a stálý růst čočky. Schachar vysvětluje presbyopii snížením tahu ciliárního závěsu pro narůstání ekvatoriálního průměru čočky. Cokoliv, co přispěje k obnovení tahu ciliárního závěsu, jako např. sklerální expanze, která vede k oddálení řasnatého tělíska od ekvátoru čočky, usnadní akomodaci. Kdyby byla čočka podle Helmholtze sklerotická, nemohla by tato operace mít úspěch.  Soloway však na listopadovém kongresu Presbyopické společnosti v Barceloně potvrdil úspěšnost sklerální expanze. Dobrý výsledek operace mluví jak ve prospěch Schacharovy teorie, tak i Colemanovy teorie o posunu čočky dopředu.

Poměrně častou komplikací sklerální expanze je subluxace čočky. Thornton proto místo transverzální incize skléry provádí čtyři radiální incize. Profesorka Koretz upozorňuje, že zlepšení zrakové ostrosti do blízka navozené operací nemusí být výsledkem akomodace, ale artefaktem, způsobeným pooperační alterací rohovky. Glasserovi se ani po pečlivém měření dynamickým infračerveným optometrem a refraktometrem rovněž nepodařilo u 10 pacientů po sklerální expanzi prokázat žádné zlepšení akomodace.

Strenk a profesorka Koretz prováděli přesná měření čočky u albínů a u aniridií pomocí magnetické rezonance. Zjistili, že během akomodace se čočka zaobluje a ekvatoriální průměr se zmenšuje asi o 7 %. Ke stejným výsledkům dospěl i Glasser u opic. V žádné novější studii nebylo při akomodaci zjištěno zvětšení ekvatoriálního průměru čočky. U presbyopů byl se zvyšujícím se věkem prokázán stálý růst čočky, ovšem jen na přední ploše. Zvyšující se sféricita přední plochy čočky vede k přetahování řasnatého tělíska dopředu. Ekvatoriální průměr čočky se příliš nemění, zmenšuje se však průměr ciliárního prstence, což může snižovat tah ciliárního závěsu. To se však neprojevuje na zvýšené pohyblivosti presbyopické čočky.

Při intrakapsulárních implantacích nitroočních čoček do vyprázdněného pouzdra čočky a uvolnění tahu závěsného aparátu se může řasnaté tělísko vrátit do původní polohy, a usnadnit tak posun nitrooční čočky dopředu. Thornton tento pohyb dokumentoval ultrasonograficky. Skutečnost, zdali ciliární sklerotomie rovněž zvětšuje průměr ciliárního prstence a uvolňuje napětí ciliárního závěsného aparátu, nebyla doposud prokázána. Podle profesorky Koretz je růst čočky a její zvýšená sféricita sekundárně kompenzována změnami indexu lomu čočky.

Nové vyšetřovací metody umožnily objasnit mnohé o mechanismu akomodace a presbyopie. To, že se s věkem zvyšuje sféricita čočky, je mimo diskuzi. Příčiny pohybu čočky dopředu, tahu ciliárního závěsu a změn indexu lomu čočky však vyžadují další pečlivý výzkum.

 

Autor:  Milan Anton  

    [ Katalog firem ]

Hana Berková Baránková

Brýlové obruby, sluneční brýle, široký sortiment brýlových čoček. Doplňky k ...

JIMI OPTIK Emilie Plšková

Prodej brýlový obrub, slunečních a sportovních brýlí, dětských brýlí. Expres ...

Optika Karel Runge

Zabýváme se kompletní péčí o zrak a profesionálním a individuálním přístupem ...

Optika Olivová

Rodinná firma nabízí kompletní služby oční optiky včetně vyšetření očním ...

URSAPHARM spol. s r.o.

Prodej očních léků (oční kapky a masti) a zdravotnických prostředků ...

Overoptic (Optika U Štíra) ...

Prodej dioptrických a slunečních brýlí, kontaktních čoček a příslušenství ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0628 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.