4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Laserová korekce krátkozrakosti na vlastní oči

16. 2. 2007

„Jít či nejít?“ lze parafrázovat každému známá slova dánského prince. Ačkoliv jsem tento zákrok před pár měsíci prodělal, nedám vám odpověď. Po pravdě ale popíšu jaké to bylo... ...a je.

 

Otázka číslo 1: Bolí to?
Odpověď je jednoduchá. Ne. Tedy ne zas tak moc. U zubaře člověk může zažít horší chvilky. Ale od začátku. Moje diagnóza byla -2,5 na levém oku a -3,5 na pravém. Po sérii vyšetření jsem zvolil metodu „Customcornea wavefront LASIK“. Samotná vyšetřovací procedura člověka celkem dobře připraví na to, jaké to bude při operaci. Oči vám nejdřív rozkapou anestetickými kapkami. Pálí to. Alespoň při prvním průplachu. Pak zbývá jen čekání, až se vyšetřovanému roztáhnou zorničky do neuvěřitelných rozměrů a oči znecitliví. Vyšetření samotné je absolutně bezproblémové, a protože si všechno platíte, komfort a chování personálu je na jedničku. Po prohlídce je třeba vzít si taxi nebo přemluvit přítelkyni, ženu, bratra, kamaráda..., jelikož do dálky vidíte jen rozmazaně a co je možná trochu překvapující, tak na blízko ještě hůř. Pár hodin v posteli a vše je pryč – běžný účinek anestetik.

Operace začíná tam, kde končí vyšetření – opět kapky, opět prohlídka, jejímž zlatým hřebem je nakreslení malých terčíků přímo na oko. Pak operační sál. Doktor vám v pěti minutách vysvětlí, co vám bude dělat v příštích patnácti minutách.

Na operačním stole dostanete plyšáka a začíná ta méně příjemná část celého příběhu o „bolesti“. Roztažení oka kovovými kleštičkami, různé předměty pohrávající si s vaší bulvou... Nic příjemného, ale nic drastického. Všechno se to stírá, už proto, že se snažíte soustředit se a hledět koukat přímo do zdroje laserového paprsku – to je důležité. Alespoň všichni kolem to říkají. Chtěl jsem si zapamatovat každý detail, protože jsem věděl, že budu o operaci psát. Ale nakonec vyhrál pud sebezáchovy a koncentroval jsem se jen na to, co říká doktor – žádná velká reflexe probíhající operace se nekonala. Pořád mi probíhalo hlavou „Teď se špatně podíváš a oko bude v ha....“. A taky, na což bych málem zapomněl, dostanete před operací pětku diazepam (alespoň mně ji dali). Na bystrosti to nepřidá, ale nervozita je poloviční.

Na začátku jsem se těšil, že vyjdu z kliniky se zrakem ostříže. Kvůli účinku anestetik jsem ale nemohl ani otevřít oči. Opět transport domů s důrazným varováním, že v nejbližších čtyřiadvaceti hodinách se oka nesmí nic dotknout. Odchlípnutá lamela rohovkové tkáně srůstá zpět a den po operaci je nejkritičtější. Raději jsem spal se slunečními brýlemi.

Otázka číslo 2: Mám strach?
Jistě. I když člověk vidí hůř, tak je jen otázkou, nakolik mu vadí diskomfort brýlí nebo kontaktních čoček. Co je to proti tomu, kdybych neviděl vůbec. Tím spíš, že si nechávám operovat oči, přestože nemusím. V tom je totiž celé „kouzlo“ věci. Člověk má pocit, že laserovou operací riskuje svůj zrak (a nechávám na odbornících, jestli ano, či ne) a není to proto, že by mu hrozilo akutní nebezpečí. V takovém případě se může zdát holým nerozumem nechat si pálit rohovku jen pro trochu nepohodlí. Na druhou stranu, na světě existuje mnoho věcí, které člověku za poplatek v podobě mírného hazardu zpříjemní život, tak proč jich nevyužít. 

Otázka číslo 3: Funguje to?
Ano, ale ne hned. Prvních čtyřiadvacet hodin se člověk raději ani nikam nedívá a oči otevírá jen při kapání antibiotik a umělých slz. Běžná provozuschopnost se dostavuje asi po třech dnech, ale oči vám ještě pár týdnů trochu „blbnou“. Necelý týden po operaci jsem jel autem z Prahy do Brna. Cesta se protáhla na čtyři a půl hodiny a setmělo se. Velká bolest hlavy, naprosto rozhozený zrak a já jsem byl rád, že jsem vůbec dojel. Nutno podotknout, že na problematické řízení v noci v krátké době po operaci vás na klinice upozorní. Ale říkejte to těm, kdo ucpali dálnici.

Snad celý měsíc po operaci si s vámi oči trochu hrají. Zrak je ostrý, ale půl dne vidíte z ničeho nic na jedno oko hůř a už už voláte na kliniku, jenže následující den je na tom bledě druhé oko, zatímco to první je v naprostém pořádku a člověk jen doufá, že se to nějak srovná. A taky že ano, drobné potíže jako občasná bolest hlavy nebo očí při práci s počítačem pomalu odeznívají a velice rychle si zvyknete na radost spojenou s normálním viděním.

Aby popis výsledku operace nekončil jako pohádka, tak je tu, přes veškeré ujištění lékařů, že je vše v nejlepším pořádku, malý zádrhel. Jsou čtyři měsíce po operaci a stále vidím ve tmě všechna světla dvakrát. Ne rozmazaně, ale dvakrát. Například při řízení v noci mají všechna auta přede mnou čtyři světla (pokud mají namontované opravdu čtyři, tak jich vidím osm...). Dá se na to zvyknout, zvlášť když po operaci je schopnost rozlišování ve tmě daleko lepší, ale přece. Nicméně proces úplného uzdravení očí podle lékařů ještě chvíli potrvá.

Otázka číslo 4: Stojí to za to?
Mluvím za sebe. Ano. A nakonec nejde jen o komfort, o nošení brýlí, o zapomínání pouzder a roztoků na kontaktní čočky. Hlavní je pocit, že člověk normálně vidí (až na ty světla), a ten je velmi příjemný. Takže pokud nejsou brýle vaše image a implantace kontaktních čoček součástí nějakého osobního masochistického rituálu, tak... ...tak si budete muset zvolit sami. Protože výše popsaná zkušenost je ryze subjektivní a nemůže sloužit jako relevantní argument při rozhodování o budoucnosti vašeho zraku.

 

Autor:  Jan Táborský  

    [ Katalog firem ]

Oční optika Dokoupilová Alžběta

Zhotovování, prodej a opravy dioptrických a slunečních brýlí.

GrandOptical, Galerie Butovice

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových čoček a ...

Fokus Optik, a.s., Český Krumlov

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

OPTIA, a.s.

Sdružujeme 27 špičkových očních optik a 10 aplikačních středisek kontaktních ...

Optika U Radnice, s.r.o.

Služby oční optiky - brýle dioptrické, sluneční. Opravy a čištění brýlí.

GrandOptical, Palác Flóra

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí a příslušenství dle Vašich ...

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Vygenerováno za 0.0748 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.